Az ABC háromszögben legyenek AA1, BB1, CC1 az A, B, C szögek szögfelezői. Mutassuk ki, hogy az AA1, BB1, CC1 vektorok akkor és csakis akkor alkotnak egy háromszöget, ha az ABC háromszög egyenlő oldalú. Segít valaki megoldani?

2011. nov. 14. 11:49
 1/1 BKRS ***** válasza:

Konnyu bizonyitani, hogy egyenlo oldalu haromszog eseten a harom vektor osszege 0, vagyis haromszoget alkotnak a felsorol sorrendben.

Az allitas bizonyitasahoz, azt is be kell latni, hogy ha haromszoget alkotnak, vagyis az osszeguk valamilyen sorrendben 0, akkor a haromszog egyenlo oldalu.

Meg kell nezni azt az esetet amikor

AA1 + BB1 +CC1 =0

valamint azt amikor

AA1 + BB1 -CC1 = 0

az osszes tobbi eset erre a kettore vezetheto vissza.

Nezzuk meg az elso esetet, amasodik teljesen hasonloan bizonyithato.


Jelolje az oldalak hosszat a,b,c a szokott modon.

A szogfelezo tetel szerin:

AA1 = |AC|/|BC| *AB + |AB|/|BC| * AC

BB1 = |BA|/|AC| * BC + |BC|/|AC| * BA

CC1 = |CA|/|AB| * CB + |CB|/|AB| * CA


AA1 + BB1 + CC1 = AB * (b/a -a/b) + BC * (c/b - b/c) + CA*(a/c - c/a) =

(AC + BC)(b/a-a/b) +BC(c/b-b/c)+CA(a/c-c/a) =

= BC(c/b - b/c + b/a - a/b) + CA(a/c - c/a - b/a + a/b) =

=CB ( b/c - c/b + a/b - b/a) + CA (a/c - c/a + a/b - b/a)

ez ket vektor osszege, ezek a vektorok nemkollinearisak,

vagyis az osszeguk csak akkor lehet 0, ha mindket konstans szorzo tenyezo 0, vagyis:

b/c - c/b + a/b - b/a = 0

a/c - c/a + a/b - b/a = 0


abb - acc + aac - bbc = 0

aab - bcc + aac - bbc = 0

Az 1. egyenletbol:

ac(a-c) + bb(a-c) = 0

(a-c)(ac+bb) = 0

a masodik szorzo tenyezo pozitiv,

tehat a-c=0

a=c

Ezt a masodikba helyettesitve:

aab - baa + aaa - bba = 0

a(a-b)(a+b)=0

a+b>0

a>0

tehat a-b =0

a=b

Tehat a=b=c.

2011. nov. 14. 17:01