Két másodfokú példa, hogyan?
Az elsö feladatnál nem értem hogyan kell "elbánni" a p-vel, a másodiknál pedig nem tudom hogyan kéne egyenletben felírni...
Elsö:
A p paraméter mely értékeire lesz a következö egyenletnek egy megoldása? x^2+2px+p+6=0
Második:
Pista ismeretségi köre a Facebook-on olyan, hogy mindenki ismer mindenkit. Hány ismeröse van Pistának, ha a körben összesen 210 ismeretség van (az ismeretség kölcsönös)?
Én a helyedben péppé verném a száját a p betűnek biztos, ami biztos alapon :D
Az első feladat kulcsa egy úgynevezett diszkrimináns, a fv. tábládban nagyon szépen le van írva, hogy mi az, és miben fog neked segíteni a megoldásban.
Facebookom nincs, passzolom, ha iwiw-es lenne, válaszolnék ;)
1) A másodfokú megoldóképlet négyzetgyökös részét nevezzük diszkriminánsnak, vagyis a négyzetgyök(b^2-4ac)
Ha a diszkrimináns kisebb, mint 0, akkor nincs megoldás(maximum komplex számok, de ezt nem tanuljátok), ha egyenlő 0-val akkor 1 megoldás van, ha pedig nagyobb mint 0, akkor 2 különböző megoldás.
Mivel a feladatban egy megoldást kér, ezért neked a második variációt kell választani, vagyis hogy a diszkrimináns egyenlő 0-val.
Kis segítség hozzá:
a=1; b=2p; c=p+6
Ha ezeket behelyettesíted a diszkriminánsba, megoldod, csak p lesz az ismeretlen.
2) Tegyük fel, hogy van egy 3 tagú társaság, ahol mindenki ismer mindenkit. Az ismeretséget a következő gondolatmenet alapján lehet kilogikázni: a 3 emberből 1 ember 2 embert ismer, vagy a 3 ember 3*2 embert ismer. Igen ám, viszont ebben benne van az, hogy 'A' ismeri 'B'-t és 'B' ismeri 'A'-t, tehát a 3*2=6-ot le kell osztani 2-vel, tehát az ismeretség itt 3.
5 tagú társaság esetén az ismeretség 5*4/2=10
Ezt a képletet fel lehet írni általánosságban:
[n*(n-1)]/2, ami jelen esetben egyenlő 210-zel. A képletben 'n' jelöli a társaság összes tagját, az 'n-1' pedig Pista ismerőseinek a számát.
Tehát n*(n-1)=420. Felbontod a zárójelet, kapsz egy másodfokú egyenletet, megoldod, és a kapott 'n' értékből kivonva egyet megkapod a választ.
:-)
2. példa (csak szemléltetésképp): itt lehet megnézni ,,lerajzolva'' Pistát és ismerőseit, a pontok az emberek, a pontok között húzott vonalak pedig azt jelentik, hogy ki kit ismer (itt most mindenki mindenkit)
(kicsit alul van)
Az "all diagonals" száma tényleg 210, ahogy írja is a táblázat
Ez persze a 21-szög, szóval tényleg 21 emberre jön ki a dolog (maga Pista + még a 20 ismerőse).
Kisebb sokszögekkel is el lehet játszani, "3-gon", "4-gon", "5-gon", ott még szemléletes, átlátható az ábra.
ma 15:17:
Az elsö feladatnál nem egészen értem, mert valamiért -20 jön ki diszkriminánsnak. Mégis hogyan lehet 0 belöle? Pedig az alapján helyettesítettem be ahogy te írtad :S
A második feladatot értem, csak valamiért 20 jön ki 21 helyett. Nem egészen értem hol vettem le azt az egyet. Mi rossz ebben a behelyettesítésben? -1+√((1^2)+4*1*420)/2*1
Várjunk csak azt hiszem értem a másodiknál a gondot. Az elején az nem -1 hanem 1, igaz?
Csak valamiért azt hittem, hogy megfordul az elöjel ha zárójelet bontok.
15:17 vagyok.
Nem érted. Az első feladatnál a b^2-4ac=0 ezt használod fel, behelyettesítgetsz, a dolgokat átviszed jobb oldalra és bal oldalon csak p fog maradni, aki kell neked. Nem kell kiszámolni magát a diszkriminánst!!
A második feladatnál pedig n^2-n-420=0 és mivel a megoldóképlet szerint '-b +/- gyök....', ezért +1-gyel kell kezdődnie.
Ha még mindig nem megy, akkor itt van az első megoldása:
4*p^2-4*1*(p+6)=0
4*p^2-4p-24=0
p^2-p-6=0
Behelyettesítesz a megoldóképletbe, és megvan a p paraméter értéke.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!