Két másodfokú példa, hogyan?


Az elsö feladatnál nem értem hogyan kell "elbánni" a p-vel, a másodiknál pedig nem tudom hogyan kéne egyenletben felírni...


Elsö:


A p paraméter mely értékeire lesz a következö egyenletnek egy megoldása? x^2+2px+p+6=0


Második:


Pista ismeretségi köre a Facebook-on olyan, hogy mindenki ismer mindenkit. Hány ismeröse van Pistának, ha a körben összesen 210 ismeretség van (az ismeretség kölcsönös)?


2012. jún. 10. 14:35
1 2
 1/12 reptoid ***** válasza:

Én a helyedben péppé verném a száját a p betűnek biztos, ami biztos alapon :D


Az első feladat kulcsa egy úgynevezett diszkrimináns, a fv. tábládban nagyon szépen le van írva, hogy mi az, és miben fog neked segíteni a megoldásban.


Facebookom nincs, passzolom, ha iwiw-es lenne, válaszolnék ;)

2012. jún. 10. 14:42
 2/12 A kérdező kommentje:
Így van szó szerint leírva nekem a feladat... nem én döntöttem a fakbuk mellett :)
2012. jún. 10. 14:55
 3/12 A kérdező kommentje:
Amúgy ezzel nem sokat segítettél... fogalmam sincs milyen függvény tábláról beszélsz...
2012. jún. 10. 15:02
 4/12 anonim ***** válasza:

1) A másodfokú megoldóképlet négyzetgyökös részét nevezzük diszkriminánsnak, vagyis a négyzetgyök(b^2-4ac)

Ha a diszkrimináns kisebb, mint 0, akkor nincs megoldás(maximum komplex számok, de ezt nem tanuljátok), ha egyenlő 0-val akkor 1 megoldás van, ha pedig nagyobb mint 0, akkor 2 különböző megoldás.

Mivel a feladatban egy megoldást kér, ezért neked a második variációt kell választani, vagyis hogy a diszkrimináns egyenlő 0-val.

Kis segítség hozzá:

a=1; b=2p; c=p+6

Ha ezeket behelyettesíted a diszkriminánsba, megoldod, csak p lesz az ismeretlen.



2) Tegyük fel, hogy van egy 3 tagú társaság, ahol mindenki ismer mindenkit. Az ismeretséget a következő gondolatmenet alapján lehet kilogikázni: a 3 emberből 1 ember 2 embert ismer, vagy a 3 ember 3*2 embert ismer. Igen ám, viszont ebben benne van az, hogy 'A' ismeri 'B'-t és 'B' ismeri 'A'-t, tehát a 3*2=6-ot le kell osztani 2-vel, tehát az ismeretség itt 3.

5 tagú társaság esetén az ismeretség 5*4/2=10

Ezt a képletet fel lehet írni általánosságban:

[n*(n-1)]/2, ami jelen esetben egyenlő 210-zel. A képletben 'n' jelöli a társaság összes tagját, az 'n-1' pedig Pista ismerőseinek a számát.

Tehát n*(n-1)=420. Felbontod a zárójelet, kapsz egy másodfokú egyenletet, megoldod, és a kapott 'n' értékből kivonva egyet megkapod a választ.

:-)

2012. jún. 10. 15:17
 5/12 anonim ***** válasza:

2. példa (csak szemléltetésképp): itt lehet megnézni ,,lerajzolva'' Pistát és ismerőseit, a pontok az emberek, a pontok között húzott vonalak pedig azt jelentik, hogy ki kit ismer (itt most mindenki mindenkit)


[link]


(kicsit alul van)


Az "all diagonals" száma tényleg 210, ahogy írja is a táblázat


Ez persze a 21-szög, szóval tényleg 21 emberre jön ki a dolog (maga Pista + még a 20 ismerőse).


Kisebb sokszögekkel is el lehet játszani, "3-gon", "4-gon", "5-gon", ott még szemléletes, átlátható az ábra.

2012. jún. 10. 15:45
 6/12 A kérdező kommentje:

ma 15:17:


Az elsö feladatnál nem egészen értem, mert valamiért -20 jön ki diszkriminánsnak. Mégis hogyan lehet 0 belöle? Pedig az alapján helyettesítettem be ahogy te írtad :S


A második feladatot értem, csak valamiért 20 jön ki 21 helyett. Nem egészen értem hol vettem le azt az egyet. Mi rossz ebben a behelyettesítésben? -1+√((1^2)+4*1*420)/2*1

2012. jún. 10. 16:58
 7/12 A kérdező kommentje:

Várjunk csak azt hiszem értem a másodiknál a gondot. Az elején az nem -1 hanem 1, igaz?


Csak valamiért azt hittem, hogy megfordul az elöjel ha zárójelet bontok.

2012. jún. 10. 16:59
 8/12 anonim ***** válasza:

15:17 vagyok.


Nem érted. Az első feladatnál a b^2-4ac=0 ezt használod fel, behelyettesítgetsz, a dolgokat átviszed jobb oldalra és bal oldalon csak p fog maradni, aki kell neked. Nem kell kiszámolni magát a diszkriminánst!!


A második feladatnál pedig n^2-n-420=0 és mivel a megoldóképlet szerint '-b +/- gyök....', ezért +1-gyel kell kezdődnie.

2012. jún. 10. 17:27
 9/12 anonim ***** válasza:

Ha még mindig nem megy, akkor itt van az első megoldása:


4*p^2-4*1*(p+6)=0

4*p^2-4p-24=0

p^2-p-6=0

Behelyettesítesz a megoldóképletbe, és megvan a p paraméter értéke.

2012. jún. 10. 17:33
 10/12 A kérdező kommentje:
Most már csak azt nem értem, hogy a "4*p^2-4*1*(p+6)=0" részben hogyan lesz 4*p^2 az elején? Hiszen az alap egyenletben csak 2p^2 van :/
2012. jún. 10. 18:02
1 2