Hogy kell alkalmazni a Viéte-formulákat? (ezilyen másodfokú egyenletes cucc)

Szóval adott két szám pl 5 és 2, csinálj egy olyan másodfokú egyenletet aminek ezek a megoldásai.
2012. jún. 3. 21:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

x(1) + x(2) = -(b/a)

x(1) * x(2) = c/a

ahol x(1) és x(2) az egyenlet megoldásai és a * x^2 + b * x + c = 0

2012. jún. 3. 22:00
 2/11 anonim ***** válasza:
55%

Ez Viéte nélkül is könnyű.

(x-5)*(x-2)=x^2-7x+10

2012. jún. 3. 22:03
 3/11 A kérdező kommentje:

x(1) + x(2) = -(b/a)

x(1) * x(2) = c/a

ahol x(1) és x(2) az egyenlet megoldásai és a * x^2 + b * x + c = 0


Aha.

Hát én ezt nagyon nem értettem. csináld már meg a példával is légyszi.

2012. jún. 3. 22:05
 4/11 anonim ***** válasza:

Az, hogy adott 2 szám nem egészen a Viete formuláról szól.


Ha van egy másodfokú egyenlet: ax^2+bx+c=0

akkor ez átírható szorzatalakba: a*(x-x1)*(x-x2)=0


Ahol x1 és x2 a megoldások. (Márha vannak persze.)


Vagyis egyszerűen x1 és x2 helyére írd be a számokat:

a*(x-5)(x-2)

a tetszőleges lehet, de most teljesen jó, ha a=1.

(x-5)(x-2)=x^2-7x+10


x^2-7x+10=0

egyenletnek éppen 2 és 5 a gyökei.

2012. jún. 3. 22:05
 5/11 anonim ***** válasza:
Kedves #2, nem ez volt a kérdés, hanem a Viète-formulák alkalmazása -.-
2012. jún. 3. 22:05
 6/11 A kérdező kommentje:

nahát ha ez a feladat leírása


Viète-formulák

(A másodfokú egyenlet gyökei és együtthatói közötti összefüggések)

8. Írj fel legalább két olyan másodfokú egyenletet (a lehető legegyszerűbb alakban), amelynek gyökei az alábbiak. Amelyikben nem egész számok az együtthatók, azt alakítsd egész együtthatóssá!


a) 5 és 2;

Akkor had jelentse már azt, hogy azzal kell megoldani.


Na szóval.

X1+X2=a/b

5+2=14/2 (7)

x1*x2=c/a (10)

5*2=140/14

És akkor most mi lesz?

2012. jún. 3. 22:24
 7/11 anonim ***** válasza:

Ezek a formulák:

"x(1) + x(2) = -(b/a)

x(1) * x(2) = c/a "


Beírod a számaidat:


7=-b/a

10=c/a


a-ra választasz egy tetszőleges értéket. Mondjuk 2.

Akkor b=-14

c=20


Az egyenleted:

2x^2-14x+20

2012. jún. 3. 22:28
 8/11 A kérdező kommentje:

hát ez zseniális

akkor ez most jó?


a számok 7 és 4

7+4=11

7*4=24

akkor az egyenletem x^2-11X+24=0?

2012. jún. 3. 22:33
 9/11 A kérdező kommentje:
Attól eltekintve, hogy 7*4=28 :D ezért számolok mindent számológéppel :D bocsi
2012. jún. 3. 22:37
 10/11 anonim ***** válasza:
igen, így kell
2012. jún. 3. 22:55
1 2