Erre a főiskolai matematika példára mi a megoldás?

[link]
2012. ápr. 27. 16:10
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
13:12-es vagyok. Ugyan nem néztem utána pontosan a régi jegyzetemben, de továbbra is a sorfejtésre gyanakszom. Ebből (mivel lineáris közelítés kell) csak az elsőfokú tagok kellenek. Egyváltozós függvény esetén (pl. legyen az e^x, mert ezt tudom fejből) az x=0 pont környezetében ez éppen 1+x, ami csak egy elég durva közelítés. De ugyanígy működik kétváltozós függvényre is. Ha fontos, akkor előáshatom a jegyzetem :D Ha megvan a sorfejtés első pár lineáris tagja, akkor ebbe kell helyettesíteni x=4.9-et és y=5.1-et. Ez ad egy számot. De ez nyilván nem egyezik meg azzal a számmal, amit akkor kapnál, ha ezeket az eredeti függvénybe helyettesítenéd - éppen ezért közelítés.
2012. ápr. 29. 19:08
 12/19 anonim ***** válasza:
Ja és akkor első helyre meg f(x,y)=... <- ide kellenek a sorfejtésből a tagok. Második kérdésre meg egy szám, amit előbb írtam.
2012. ápr. 29. 19:09
 13/19 A kérdező kommentje:
értem, de végülis mik azok a számok amiket be kell ínrom megoldásnak? :)
2012. ápr. 29. 19:27
 14/19 anonim ***** válasza:
Ja hogy ja XD Akkor még egy kis türelmet kérek, kiszámolom hamarosan. Legalábbis megpróbálom, mert nem 100%-osan biztos azért, hogy jó úton járok. Pedig azért illene :D
2012. ápr. 29. 19:35
 15/19 A kérdező kommentje:
okés köszi :) hát biztos jobb úton jársz mint én mert én még csak hozzá se tudok kezdeni :)
2012. ápr. 29. 19:37
 16/19 anonim ***** válasza:

Nos valami kreáltam :D 2. kérdés, hogy f(4.9;5.1) megközelítőleg mennyi, az nekem 8/3 (2.666...).

1. kérdés, hogy mi f(x;y) lineáris közelítése az (5;5) pont környezetében, az meg 3+(-10/3)*(x-5)+(-20/3)*(y-5) lett. Remélem jó eredmények. Hogy milyen formában kell ezt beírnod, azt nem tudom :)

2012. ápr. 29. 20:24
 17/19 bongolo ***** válasza:

Mindegy, hogy Taylor sor vagy érintősík, mindkettő ugyanazt adja.


Az érintősík le volt vezetve, nem tudom, miért nem tudtál behelyettesíteni:

z = f(x0,y0) + f'x(x0,y0)·(x-x0) + f'y(x0,y0)·(y-y0)

f'x = -2x/√(159-2x²-4y²)

f'y = -4y/√(159-2x²-4y²)


x0 = 5

y0 = 5

f(5,5) = √(159-2·5²-4·5²) = 3

f'x(5,5) = -2·5/3

f'y(5,5) = -4·5/3

z = f(5,5) + f'x(5,5)·(x-5) + f'y(5,5)·(y-5)

x = 4.9

y = 5.1

z = 3 - 10/3·(4.9-5) - 20/3·(5.1-5)

z = 3 + 1/3 - 2/3

z = 8/3

2012. ápr. 29. 21:55
 18/19 anonim ***** válasza:
Én nem (sem) az mondtam, hogy nem jó az érintősíkos módszer :D Persze, hogy ugyanazt adja, hiszen ha a Taylor-sorból csak a lineáris (elsőfokú) tagokat vesszük, az maga az érintősík egyenletét adja. Amúgy nem tudom, miért nem tudott a kérdező egyszerűen behelyettesíteni. Talán elvette a kedvét a sok ide-oda deriválás :)
2012. ápr. 29. 22:20
 19/19 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :)))
2012. ápr. 29. 22:43
1 2