Hogyan lehet ezeket a feladatokat megoldani? (középiskolás matematika)


Főleg a megoldások logikai menete érdekelne.

Mennyi 26%-os kénsavat kell hozzákeverni 40 kg 68%-os kénsavhoz, hogy 32%-os koncentrációjú kénsavat állítsunk elő? (Nem keverési egyenlettel, hanem egyenletrendszerrel kéne a megoldás.)


Melyik az a kétjegyű szám, amelyben a számjegyek összege 9, és amelyet a számjegyei felcserélésével nyert kétjegyű számból kivonva az eredeti szám 1/5-öd részét kapjuk? (Szintén egyenletrendszerrel kellene a megoldás.)


2012. ápr. 9. 19:53
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen

a, b - a két számjegy

N = 10a + b - a normál szám

R = 10b + a - a szám fordítottja


Feltételek

a + b = 9

R - N = N/5

Ez utóbbit átrendezve

5R - 5N = N

5R = 6N


A helyiértékes alakokat behelyettesítve

5(10b + a) = 6(10a + b)

A zárójelek felbontása, összevonás, egyszerűsítés után

4b = 5a

Nullára redukálva

4b - 5a = 0

Az első feltétel szerint

b + a = 9

A másodikat 4-gyel szorozva a két egyenlet

4b - 5a = 0

4b + 4a = 36

A másodikból kivonva az elsőt

9a = 36

így

a = 4

és az első feltételből

b = 5


Vagyis a keresett szám

N = 45

======


Az ellenőrzést a kérdezőre bízom. :-)


DeeDee

**********

2012. ápr. 10. 00:19
 2/2 mucus98 válasza:
ÚÚÚristenem :///
2012. ápr. 10. 13:35