Középiskolás matematika feladat. Szinusztétel alkalmazása c. témakörben van. Segítesz, pls?

Egy csónakkal akarunk átkelni a folyón. A vízreszállás pontjától a cél iránya 36,5°-ra van a folyásiránytól számitva lefelé a folyón. A folyó sebessége 1,4 m/s a csónaké 2 m/s állóvízben. Milyen irányba evezzünk, hogy a víz sodrása ellenére is célba érjünk?
2011. márc. 9. 18:45
 1/3 DudoloPocok ***** válasza:

A két sebességvektor eredője a célra kell hogy mutasson :


a háromszög oldalai 1,4(vele szemben b szög), 2 (vele szemben a=36,5fok), Mi a háromszög harmadik szögét keressük c=180-36,5-b


1,4/sina=2/sin 36,6


innen a=24,6 fok


a keresett szög 118,9 fok

2011. márc. 9. 22:20
 2/3 anonim ***** válasza:

A szöveget nem értettem teljesen pontosan, különösen azt érthettem félre, hogy az utazás irányának a szöge mihez képest van értve.


Mindenesetre én olyan ábrát rajzoltam, ahol a folyásirányhoz képest van, méghozzá így:


[link]


Az alatta levő ábrákon meg a magyarázatokon pedig az látszik, hogy én hogyan is próbálkoztam a megoldással.

2011. márc. 9. 22:22
 3/3 anonim ***** válasza:

Valójában a


sin alfa = 0.7 · sin 36,5°


egyenlet mechanikus megoldásával az alfa szögre két megoldás is jön, az egyik az említett 24,06°, a másik pedig ennek kiegészítő szöge (180° - 24,06°). Az ábrába berajzolva mindkét szóbajövő értéket alfa szögre, látszik, hogy a ,,nagyobbik'' alfa szög azt jelentené, hogy a céltól távolodva kéne elindulni, sőt, eleve el sem lehetne indulni, mert a szárazföld belseje felé kéne indulni a csónakkal. Tehát a feladat értelmezése alapján csak a 24,06°-os értékű alfa szög értelmezhető megoldásként. (Logikus oka van a másik megoldásnak is, de az mégsem a feldat kérdésére ad választ.)


A feladat által kérdezett irány pedig már az alfa szög megrajzolása után leolvasható az ábráról, vagy legalábbis könnyen kiszámolható.

2011. márc. 10. 06:31