Matematika feladat, légyszíves segíts. Rövid, csak rá kéne jönni. Mennyi ennek a körnek a sugara?


Az ábra miatt elnézést, kissé pontatlan, de a lényeg látszik. Egy nagy félkör sugara ketté van osztva, és ezen rajta van 2 kisebb félkör. Ezek fölött, de még mindig a nagy félkörben van egy teljes kör. Mennyi ennek a sugara?


[link]


2011. okt. 15. 00:43
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A kiskör, a nagykör és az egyik közepes kör középpontjai által alkotott derékszögű háromszögre írd fel a pithagorasz-tételt:

(a/2-r)^2+(a/4)^2=(a/4+r)^2

Ekkor r elvileg kifejezhető a-ból.

2011. okt. 15. 01:08
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ki is számoltam neked, r=a/6
2011. okt. 15. 01:15
 3/5 bongolo ***** válasza:
100%

A kis félkör sugarát nevezzük R-nek, R=a/4

A nagy félkör sugara 2R

A teljes kör keresett sugara legyen r.


A keresett kör teljesen szimmetrikusan, középen van, vagyis a középpontját a nagy félkör középpontjával összekötő egyenes merőleges a nagy félkör átlójára, "alapjára". A középpontok távolsága 2R-r.


Az egyik kis félkör középpontját és a keresett kör középpontját összekötő egyenes a két kör érintési pontján megy keresztül, távolságuk tehát R+r.


Az egyik kis félkör középpontja, a keresett kör középpontja és a nagy félkör középpontja egy derékszögű háromszög, befogói R és (2R-r), átfogója pedig R+r

Pitagorasz:

R²+(2R-r)² = (R+r)²

R²+4R²-4Rr+r² = R²+2Rr+r²

4R² = 6Rr

4R/6 = r

vagyis r=a/6 (ahol 'a' az ábrád szerint a nagy félkör átmérője, az én jelölésemmel 4R)

2011. okt. 15. 01:20
 4/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen. Esetleg azt eltudnád mondani hogy hogyan jött ki r? Nekem nem megy..
2011. okt. 15. 01:22
 5/5 A kérdező kommentje:
köszi szépen, utolsótmég nem láttam :) mentek a pluszok
2011. okt. 15. 01:23