Egy konvex sokszög belső szögeinek mérőszámai egy számtani sorozat egymás utáni tagjai. Hány oldalú a sokszög, ha a legnagyobb szöge 177,5°, a legkisebb pedig 122°30'? Mekkora a sokszög többi szöge?

2012. ápr. 12. 17:25
 1/4 anonim ***** válasza:

Legyen N oldala a konvex sokszögnek (ekkor N szöge is van.)


Adjuk össze a szögeit.

A számtani sor összegképlete:

(legkisebb+legnagyobb)/2*N=(122,5+177,5)/2*N=150*N


Másrészt egy N oldalú sokszög belső szögeinek összege:

(N-2)*180 fok


150*N=(N-2)*180

150N=180N-360

360=30N

N=12


Ez egy 12 szög.


a1=122,5

a12=177,5


az n. tag képlete: an=a1+n*d


Vagyis 177,5=122,5=11*d

innen d=5


A többi szög:

122,5+1*5

122,5+2*5

...

122,5+10*5

2012. ápr. 12. 18:26
 2/4 anonim ***** válasza:

A számtani sorból ismert

a1 = 117,5

an = 177,5

A sor többi tagja = ?


Egyrészt a számtani sor összege

Sn = n(a1 + an)/2

Másrészt a sokszög belső szögeinek összege

B = (n - 2)180

A két mennyiség egyenlő egymással, vagyis

Sn = B

n(a1 + an)/2 = (n - 2)180

Behelyettesítve az ismert értékeket

n(117,5 + 177,5)/2 = (n - 2)180

150n = 180(n - 2)

egyszerűsítve

5n = 6n - 12

ebből

n = 12

=====


A számtani sor általános tagja

an = a1 + (n - 1)d

d = (an - a1)/(n - 1)

d = (177,5 - 117,5)/(12 - 11) = 55/11

d = 5

=====


Ezekkel a sorozat tagjai - a belső szögek - már számíthatók.


DeeDee

**********

2012. ápr. 12. 18:28
 3/4 anonim ***** válasza:
Két perccel lassúbb voltam. :-)
2012. ápr. 12. 18:30
 4/4 A kérdező kommentje:
viszont te 2x kapsz zöld kezet, köszönöm a segítséget! :)
2012. ápr. 12. 19:07