Hogyan számolom ki, hány oldala van, ha tudom az átlók számát?


Sziasztok!

A kérdésem: Tegyük fel, tudom, hogy 4 átlója van a sokszögnek, hogyan számolom ki, hány oldala?

Fordítva tudom, hogy (n(n-3))/2 de fordítva mindig elakadok...


(n(n-3)/2=4

n(n-3)=8 és tovább?


ugyanez 9-el és 5-el? Valaki levezetné? :)

Köszönöm!


2012. márc. 29. 19:07
 1/2 anonim ***** válasza:

Attól függ hányadikos vagy.

A másodfokú egyenletnek van megoldóképlete, azt lehet használni.

Ha ezt még nem tanultad, akkor próbálkozással lehet kihozni.


n(n-3)=8


n legalább 4 ugye,

n=4 : 4 jön ki

n=5 : 10 jön ki


Tehát nincs olyan sokszög, aminek 8 átlója lenne.

Se olyan, aminek 5 vagy 9.


Mondjuk ha az van megadva, hogy 20, akkor


n(n-3)=40


És szépen próbálkozol.


n=6 6*3=18 kicsi

n=7 7*4=28 kicsi

n=8 8*5=40 ez jó


Ha meg mondjuk az átlók száma 170, akkor ne n=6-al kezdjél próbálgatni, hanem n=17-től mondjuk.

2012. márc. 29. 20:31
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi :)
2012. márc. 29. 20:34