Egy háromszög 3 belső, majd a 3 külső szögét megfelelő sorrendben leírva egy növekvő számtani sorozat hat egymást követő tagját kapjuk. Hány fokosak a háromszög szögei? (a számtani sorozatban az egymást követő tagok különbsége állandó. )

2012. ápr. 6. 14:41
 1/6 anonim ***** válasza:

használd a saját fejed mert nem fog fejlődni a probléma megoldó képességed...


40,60,80,100,120,140

gondolom kitalálod melyik hol...

2012. ápr. 6. 15:09
 2/6 anonim ***** válasza:
helyesen: problémamegoldó képességed
2012. ápr. 6. 15:10
 3/6 anonim ***** válasza:

a1+a2+a3=180

a4+a5+a6=360

-------------------

a1+a1+d+a1+2d=180

a1+3d+a1+4d+a1+5d=360

-------------------

3a1+3d=180

3a1+12d=360

-------------------

3a1=180-3d

180-3d+12d=360

9d=180

d=20


a1+a1+d+a1+2d=180

3a1+3d=180

3a1+3*20=180

3a1=120

a1=40


vagyis: 40,60,80,100,120,140

2012. ápr. 6. 15:13
 4/6 anonim ***** válasza:

A számtani sorozat 6 egymás követő tagja:


a, a+d, a+2*d, a+3*d, a+4*d, a+5*d


A szögek összege, mint már írták előtte 180+360=540


6*a+15*d=540

2*a+5*d=180


Ebből az is látszik, hogy a sorozat (1. és 6.) valamint (2. és 5.) és (3. és 4.) tagja egymás kiegészítő szögei.


Én így elsőre nem látom, miért csak a 3 legkisebb szám lehet a belső szög.


Az biztos, hogy a háromszögben van két 90 foknál kisebb szög, vagyis 1. és 2. biztosan belső szögek.


De a 3. belső szög az lehet

a+2d vagy a+3d is.


Az a+2d-es esetet a kollégák már tárgyalták.


Nézzük meg a másikat:


a+(a+d)+(a+3d)=180

3*a+4*d=180


Illetve korábban kijött, hogy

2*a+5*d=180


Amiből a=d.

És a=180/7


A háromszög szögei:


25,71

51,42

102,86 fokosak


A külső szögek:

154,28

128,57

77,14


Tegyük sorba:

25,71

51,42

77,14

102,86

128,57

154,28


Ez valóban számtani sorozat, vagyis ennek a feladatnak 2 megoldása van, és mégse olyan egyszerű, mint ahogy egyesek itt hitték...

2012. ápr. 6. 16:58
 5/6 anonim ***** válasza:

de ha jól értelmezem a szöveget akkoraz első három tag a 3 belső szög, és a 4,5,6 tag azok pedig a külső szögek.

És ennél a második megoldásnál:

25,71

51,42

77,14

102,86

128,57

154,28

nem így van

2012. ápr. 6. 17:45
 6/6 anonim ***** válasza:
de ha nem akkor teljesen igazad van:) majd a kérdező eldönti
2012. ápr. 6. 17:47