Egy derékszögű háromszög átfogójához tartozó magassága az átfogót nyegyedeli rövidebb befogó 5 cm. Mekkorák a hiányzó oldalak, magasság, terület, köré írható kör sugara, belé írható kör sugara, súlyvonalak?

Lépésről lépésre hogy kell megcsinálni?
2012. márc. 31. 17:46
 1/2 anonim ***** válasza:

Fölrajzolod.


Észreveszed, hogy van egy olyan derákszögű háromszöged, aminek egyik oldala x, az átfogója 5, a másik befogó pedig m.

Ebből m^2=25-x^2


Másrészt a nagy háromszöged oldalai: 5, 4x Ebből kifejezed a harmadik oldalt

a^2=16x^2-25


És végül a 3. derékszügő háromszög oldalai m,3x,a

Erre is felírható a pitagorasz tétel:


a^2=m^2+9x^2


16x^2-25=25-x^2+9x^2


Ebből kijön x, ezzel megvan a háromszög mindhárom oldala.


Innen már be tudod fejezni?

2012. márc. 31. 18:06
 2/2 anonim ***** válasza:

Az általános megoldás képletcsokra. :-)


[link]


DeeDee

***********

2012. ápr. 1. 12:58