Csak kiváncsi vagyok,h én jól csinálhattam e,amit beadtam.Egy leveztést valaki legyenszíves.A per jel helyett a feladatban tört vonal van és a alsó index n.2009. máj. 27. 08:34
2/3 anonim válasza:
lim ((5n-2)/(4n+1))= lim ( (n/n)*(5-2/n)/(4+1/n))=5/4
Határérték definíciója alapján:
ABSZ((5n-2)/(4n+1)-5/4))<=10^(-4)
Közös nevezőre hozunk:
ABSZ((20n-8-20n-5)/(16n+4))<=10^(-4)
ABSZ((-13)/(16n+4))<=10^(-4)
Az abszolútértékben lévő kifejezés negatív, tehát az abszolútértéke a -1-szerese:
13/(16n+4)<=10^(-4)
Keresztbe szorzunk (lehet, mert egyik sem negatív!):
13*10^4<=16n+4
130000-4<=16n
129996<=16n
8124,75<=n
Jelöljük N-nel az első egész számot, amitől kezdve a sorozat összes eleme benne van a környezetben:
N= 8125 a megoldás. Már erre is teljesül, az ennél nagyobb n-ekre is.
Jelölések:
ABSZ(): abszolútérték
10^(-4): 10 A -4.-EN
<=: kisebb-egyenlő
Néha kitettem felesleges zárójeleket, hogy biztos egyértelmű legyen.
Remélem hasznos volt.
3/3 A kérdező kommentje:
Köszi szépen,nagyon jó,hogy egyértelműsítés szempontjból több helyre tettél ki zárójelet.Igen,hasznos volt,nagyon is,mert nem vagyok profi matekos.
2009. máj. 30. 08:51