Csak kiváncsi vagyok,h én jól csinálhattam e,amit beadtam.Egy leveztést valaki legyenszíves.A per jel helyett a feladatban tört vonal van és a alsó index n.
2009. máj. 27. 08:34
 1/3 anonim ***** válasza:
jó az :)
2009. máj. 27. 17:19
 2/3 anonim ***** válasza:

lim ((5n-2)/(4n+1))= lim ( (n/n)*(5-2/n)/(4+1/n))=5/4


Határérték definíciója alapján:


ABSZ((5n-2)/(4n+1)-5/4))<=10^(-4)

Közös nevezőre hozunk:

ABSZ((20n-8-20n-5)/(16n+4))<=10^(-4)

ABSZ((-13)/(16n+4))<=10^(-4)

Az abszolútértékben lévő kifejezés negatív, tehát az abszolútértéke a -1-szerese:


13/(16n+4)<=10^(-4)

Keresztbe szorzunk (lehet, mert egyik sem negatív!):

13*10^4<=16n+4


130000-4<=16n

129996<=16n


8124,75<=n


Jelöljük N-nel az első egész számot, amitől kezdve a sorozat összes eleme benne van a környezetben:


N= 8125 a megoldás. Már erre is teljesül, az ennél nagyobb n-ekre is.


Jelölések:

ABSZ(): abszolútérték

10^(-4): 10 A -4.-EN

<=: kisebb-egyenlő


Néha kitettem felesleges zárójeleket, hogy biztos egyértelmű legyen.


Remélem hasznos volt.

2009. máj. 29. 07:43
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi szépen,nagyon jó,hogy egyértelműsítés szempontjból több helyre tettél ki zárójelet.Igen,hasznos volt,nagyon is,mert nem vagyok profi matekos.
2009. máj. 30. 08:51