Egy kétjegyű szám jegyeinek összege 9. Ha a számot megszorozzuk a jegyeinek felcserélésével kapott számmal 1944-et kapunk. Mi az eredeti szám?

Nagyon megköszönném ha valaki meg tudná oldani. Jó lenne ha a levezetést is leírná az illető nagyjából. Tudom nem olyan nehéz, csak logika kéne hozzá...ami nekem sosem volt. Tehát jó lenne ha tudnátok segíteni. Valami másodfokú egyenletben kéne gondolkodni elvileg.
2010. dec. 6. 17:27
 1/7 anonim ***** válasza:
a szám az 27 mert 2+7=9 és 27*72 az 1944 :D
2010. dec. 6. 17:34
 2/7 anonim ***** válasza:

Ez a 27! :)

7+2=9

27 x 72 = 1944


16/L

2010. dec. 6. 17:36
 3/7 anonim ***** válasza:
wáá elöző... nem láttam, hogy te is írtál :D:D:D
2010. dec. 6. 17:36
 4/7 anonim ***** válasza:

semmi baj XD

16L

2010. dec. 6. 17:44
 5/7 anonim ***** válasza:
ezek a 16 évesek milyen okosak :D
2010. dec. 6. 17:44
 6/7 anonim ***** válasza:

Hogy meg is értsd:

A 2 jegyű számunk 2db számból áll. Ez legyen x és y.

első feltétel: összegük 9: x+y=9

második feltétel: Ha a számot megszorozzuk a jegyeinek felcserélésével kapott számmal 1944-et kapunk


Először is nézzük meg, hogyan épül fel az eredeti majd a "felcserélt" szám: leírva így néz ki: xy. Helyi értékesen írva viszont: 10x+y, mert az x a tízesek helyén van. Ezt beláthatod pl a 12-nél. 10*1+2.

A felcserélt így néz ki: 10y+x

Ezután felírjuk a feltételt: (10x+y)-t megszorozzuk (10y+x)-el így kapunk 1944-et.


Végül kaptunk 2 egyenletet:

x+y=9

(10x+y)(10y+x)=1944

A zárójelet felbontva, majd az első egyenletből kiemelve az egyik ismeretlen behelyettesítéssel megkaphatod az ismeretleneket. Ábrázolva pedig itt van: [link]

2010. dec. 6. 17:46
 7/7 anonim ***** válasza:

Pillanatig sem kétlem, hogy az előző válaszoló által ajánlott módon meg tudod oldani a feladatot, ezért ajánlanék a favágó módszer helyett egy elegánsabbat.


x + y = 9

(10x + y)(10y + x) = 1944


[9x + (x + y)][9y + (y + x)] = 1944

x + y = 9

(9x + 9)(9y + 9) = 1944

9(x + 1)*9(y + 1) = 1944

81(x + 1)(y + 1) = 1944


(x + 1)(y + 1) = 24

x = 9 - y


(9 - y + 1)(y + 1) = 24

[9 - (y - 1)](y + 1) = 24

9(y + 1) - (y² - 1) = 24

Felbontva a zárójeleket, összevonás, rendezés után

0 = y² - 9y + 14

y1,2 = (9 ± 5)/2

y1 = 7

y2 = 2


Mivel a gyökök szimmetrikusak, így

x = 2; y = 7

ill.

x = 7; y = 2


DeeDee

*******

2010. dec. 7. 02:40