Hogy kell ezt megoldani? 5^x* (3-dik gyök alatt 3) ^ (3 (x^2) -12) - (5/27) ^x=0


Azt tudom, hogy a középső tagot tudom egyszerűsíteni, és így lesz 3^((x)^2-12)

de onnantól semmi... annyira el vagyok keseredve, mert valaki ránézésre elmondja a megoldás én meg nem, pedig emelt matek érettségit szeretnék tenni meg minden.. :S


Segít vki?


2010. nov. 16. 16:41
 1/7 anonim ***** válasza:
Rajzold már le pls paintbe, ez így sz.ar és érthetetlen.
2010. nov. 16. 16:43
 2/7 A kérdező kommentje:
[url= [link]
2010. nov. 16. 16:50
 3/7 A kérdező kommentje:
2010. nov. 16. 16:50
 4/7 anonim ***** válasza:

(5/27)^x=(5^x)/(27^x), így tudsz egyszerűsíteni (5^x)-nel. Utána szorozz be (27^x)-nel. Így az egyenleted:


3^(x*x-4)*27^x-1=0, mivel 27=3^3, ezért továbbírva:

3^(x*x-4)*3^(3x)=1

3^(x*x+3x-4)=3^0


Innen az exp. fv. szig monotonitása miatt

x*x+3x-4=0....stb...

2010. nov. 16. 16:56
 5/7 A kérdező kommentje:

Hogy tudtál rájönni erre ?

Hanyadikos vagy?

2010. nov. 16. 19:45
 6/7 anonim ***** válasza:

Az, hogy észrevetted, hogyan lehet egyszerűsíteni a középső tagot, egy fontos momentum a megoldásban, (még ha figyelmetlenségből a 12-t el is felejtetted leosztani 3-mal). Ugyanilyen jellegű észrevétel, hogy 27=3^3. Az, hogy a zavaró 5-ös kiesik, kicsit más jellegű gondolat..


Én amúgy már érettségiztem pár éve, és azóta is matematikával foglalkozom, nagy előnyben vagyok egy 12.-essel szemben.

2010. nov. 16. 20:16
 7/7 A kérdező kommentje:

Háát.. Minden esetre nagyon köszönöm, bár 11.-es tananyag...


Csak tudod, attól félek, hogy így az emelt matek nem biztos hogy 4-5-re fog menni... :S

2010. nov. 16. 20:33