Gyök alatt gyök? Hogy kell kiszámolni?


A feladat:

Gyök alatt 13 plusz 3 <-- az egész a gyök alatt

szorozva

Gyök alatt 13 minusz 3 <-- az egész a gyök alatt


Arra rájöttem, hogy ez egy azonosság ("a" négyzet minusz "b" négyzet"

De nem jutottam tovább, körülbelül 2 körüli értéknek kell kijönnie, de eddig akárhogy próbálkoztam, nem ment. :S


2011. szept. 27. 18:35
 1/7 BKRS ***** válasza:

13+3=16, aminek a gyoke 4.

13-3 az 10 aminek a gyoke gyok(10)

A ketto szorzata pedig 4gyok(10)

2011. szept. 27. 18:43
 2/7 A kérdező kommentje:
de a plusz és a minusz 3 már nincs a gyök13 gyöke alatt
2011. szept. 27. 18:44
 3/7 BKRS ***** válasza:
100%

Lehet "a" négyzet minusz "b" négyzet" modszerrel is megoldani, nyilvan ugyanazt kapjuk:

gyok(13^2-3^2)=gyok(169-9)=gyok(160)=gyok(16*10)=4gyok(10)

2011. szept. 27. 18:45
 4/7 BKRS ***** válasza:

Koszi a kiegeszitest,

szoval ugy nez ki, hogy

GYOK(gyok(13)+3)*GYOK(gyok(13)-3)=

GYOK(13-9)=GYOK(4)=2

2011. szept. 27. 18:47
 5/7 A kérdező kommentje:
hogy jött ki a 9? és hova tűnt a gyök ? (a 13 gyöke)
2011. szept. 27. 18:54
 6/7 BKRS ***** válasza:

Ahogy irtad (a-b)(a+b)=a^2-b^2

a 13 gyoket negyzetre emelve 13-at kapunk

a 3-at negyzetre emelve meg 9-et kapunk.

2011. szept. 27. 23:38
 7/7 BKRS ***** válasza:

Akkor itt egy kicsit reszletesebben:

GYOK(gyok(13)+3)*GYOK(gyok(13)-3)=

GYOK( (gyok(13)_3)(gyok(13)-3) )=

GYOK((gyok(13))^2 - 3^2 )

GYOK(13-9)=GYOK(4)=2


Ird le magadnak papirra rendesen gyokokkel, hogy jobban lasd mi folyik.

2011. szept. 27. 23:40