Szélsőérték az egyenlő azzal, hogy hova tart a sorozatom?

2023. szept. 29. 20:53
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
Kezdjük az elején; mit jelent az a sorozatok esetén, hogy korlát?
2023. szept. 29. 22:31
 12/19 A kérdező kommentje:

Az hogy egy epszilon ertek fele halad a sorozat.

Akkor lenyegeben ennek a korlatjai

-1/13 < an < 6/9ed koze fog esni?

2023. szept. 29. 22:44
 13/19 A kérdező kommentje:

Akkor mondhatom hogy also korlatja a -1/13ad

Felso korlatja meg a 6/9ed

Hataerteke is 6/9ed

2023. szept. 29. 22:58
 14/19 anonim ***** válasza:

"Az hogy egy epszilon ertek fele halad a sorozat."


Ennek így semmi értelme. De mindegy is, mert a korlát nem ezt jelenti. Amit írni véltél, az a határértékhez tartozik.


A korlát a sorozat egy olyan értéke, amelyet "konyhanyelvien" megfogalmazva nem lép át, legfeljebb érinti. Matematikailag pontosan azt a definíciót mondhatjuk, hogy az a(n) sorozatnak a k valós szám egy alsó korlátja, hogyha tetszőleges n-re a(n)>=k teljesül, a sorozatnak pedig egy felső korlátja K, hogyha tetszőleges n-re a(n)<=K teljesül.


Általánosságban tehát azt mondhatjuk, hogy ha létezik k és K úgy, hogy minden n-re k <= a(n) <= K teljesül, akkor a sorozatot korlátosnak hívjuk. Amennyiben k = a(n) vagy a(n) = K teljesül, akkor k és K egyben szélsőértékei lesznek a sorozatnak, előbbi esetben minimuma, utóbbiban maximuma.


"Akkor mondhatom hogy also korlatja a -1/13ad


Felso korlatja meg a 6/9ed


Hataerteke is 6/9ed"


Valamint azt is mondhatod, hogy szélsőértéke, pontosabban minimuma a -1/13.

2023. szept. 29. 23:08
 15/19 anonim ***** válasza:
Illetve a korlátosságnál még a suprémum és imfémum fogalmak is elő fognak kerülni idővel.
2023. szept. 29. 23:10
 16/19 A kérdező kommentje:
Egy szelsoerteke van? Az elso elem?
2023. szept. 29. 23:11
 17/19 anonim ***** válasza:
Így van. Ez nem meglepő annak fényében, hogy a sorozatunk szigorúan monoton növő, ami azt jelenti, hogy ha n helyére egyre nagyobb számot írunk, akkor a sorozat tagjai is egyre nagyobbak lesznek.
2023. szept. 29. 23:14
 18/19 anonim ***** válasza:

Ha egyszerűbben magyarázzuk el, talán jobban megéri.


Képzelj el egy "W" alakú függvényt a koordináta rendszerben.


Két oldala tart a +végtelenbe, ezek a határértékei (végtelenben nézve).


Ezen kívül van két lokális minimuma és egy lokális maximuma, ezek mind egy-egy szélsőértékei a függvénynek.

2023. szept. 30. 11:38
 19/19 anonim ***** válasza:

#18, nem tudom, hogy ettől a példától hogy értené meg jobban...


A kérdezőnek az a baja, hogy nem tud különbséget tenni a szélsőérték és a határérték között.

2023. szept. 30. 11:41
1 2