Ezt kaptuk házinak, hogy nevezetes közepekkel kell megoldani. Hogyan kell megcsinálni ? Köszi a segítséget

Feladat : az x, y számok kielégítik az x^2+y^2=1 feltételt. Határozzuk meg a 2x+3y kifejezés lehetséges legnagyobb és legkisebb értékét!

2022. nov. 18. 21:58
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy ezt közepekkel hogyan lehetne megoldani. Már csak azért sem, mert a 2x+3y vehet fel negatív értékeket is (tehát a minimum biztosan negatív lesz), a negatív számokat pedig a közepek nem nagyon szeretik.


Én így oldanám meg; legyen 2x+3y=c, ahol c valami valós szám. Mivel a két egyenletnek egyszerre kell teljesülnie, ezért egyenletrendszert alkotnak:


x^2 + y^2 = 1 }

2x + 3y = c }


Ez valójában egy paraméteres egyenletrendszer, ahol az a kérdés, hogy milyen c paraméter mellett lesz ennek megoldása (és nyilván ezek közül kell kiválasztani a legkisebbet és a legnagyobbat c-re).


A második egyenletből fejezzük ki x-et (y-t is lehet, de a 3-as osztás miatt nem lenne kényelmes): x = 0,5c - 1,5y, ezt beírjuk a másik egyenletben x helyére:


(0,5c - 1,5y)^2 + y^2 = 1, kibontás és rendezés után:


3,25y^2 - 1,5cy + 0,25c^2 - 1 = 0


Ez egy másodfokú egyenlet, aminek csak elég a diszkriminánsát vizsgálni (a diszkrimináns a másodfokú egyenlet gyökjel alatti része), ha ez legalább 0, akkor az egyenletnek van megoldása. Ennek megfelelően:


(-1,5c)^2 - 4*3,25*(0,25c^2 - 1) >= 0, ennek megoldása:


-gyök(13) <= c <= gyök(13)


Tehát c értéke ezen két érték között mozoghat.


Mivel c eredetileg a 2x+3y értékét jelölte, ezért c legkisebb lehetséges értéke -gyök(13), legnagyobb lehetséges értéke gyök(13).


A WolframAlpha is ezeket adja ki eredménynek:


[link]


[link]

2022. nov. 19. 00:33
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a részletes magyarázatot ❣️
2022. nov. 19. 09:43
 3/7 Tom Benko ***** válasza:
59%

x²+y²=(x+y)²-2xy

Ebben már ott van a mértani közép xy, és a számtani közép x+y is, már csak megfelelően kell átalakítani.


Ne feledjük el a kettő közötti egyenlőtlenséget, ezzel a két változó között kapunk egy jó kapcsolatot.

2022. nov. 19. 21:13
 4/7 A kérdező kommentje:

Kedves TomBenko


Tudnál segíteni a megfelelő átalakításokban is?

2022. nov. 19. 22:45
 5/7 Tom Benko ***** válasza:
Leghamarabb valamikor este. Addig próbálkozz, írd ki ide, aztán meglátjuk.
2022. nov. 20. 14:41
 6/7 A kérdező kommentje:
A +1et nem tudom, hogy hogyan kellene kezelni az egyenlőtlenségben
2022. nov. 20. 19:03
 7/7 Tom Benko ***** válasza:
Hagyd békén, majd átalakul önállóan.
2022. nov. 21. 08:07