Megoldjátok nekem légyszives a következő matek példákat? Nem tudom megdoldani őket..


f(x,y)= 3(x+2)^2 + 4(y-1)^2


f(x,y)= (x+2y-1)×(2x-y+1)


A lényeg a következő lenne: elsőnek deriváljuk f'x-re majd y-ra es utana pedig egyenletrendszerrel folytatjuk. ( kètváltozós fgv szélsőértéke)

Nagyon hálás lennék, ha segítene valaki!



#feladat #matematika #Kétváltozós függvény szélsőértéke
2023. márc. 8. 01:33
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem igazán értem a problémát. Az a gond, hogy nem tudsz polinomot deriválni, a másodikban meg vagy szorzatfüggvényt deriválni, vagy zárójelet felbontani?


1. df/dx = 6x+12 = 0 -> x = -2.

df/dy = 8y-8=0 -> y = 1.


Hesse-mátrix:

d^2 f / dx^2 = 6;

d^2 f / (dx*dy) = 0;

d^2 f / dy^2 = 8. Mivel 6 > 0 és 6*8-0*0 > 0, az (x,y)=(-2,1) pont lokális minimum, más kritikus pont nincs.


2. df/dx = 1*(2x-y+1) + (x+2y-1)*2 = 4x+3y-1 = 0

df/dy = 2*(2x-y+1) + (x+2y-1)*(-1) = 3x-4y+3 = 0


Egyenletrendszer:

4x + 3y = 1

3x - 4y = -3


Tetszőleges módszerrel (inverz mátrix, Cramer-szabály, Gauss-elimináció) (x,y)=(-0,2;0,6).


Hesse-mátrix:

d^2 f / dx^2 = 4;

d^2 f / (dx*dy) = 3;

d^2 f / dy^2 = -4.


Mivel a determináns negatív, ez nyeregpont.

2023. márc. 8. 04:44
 2/4 anonim ***** válasza:
Nem azért a két fillérért, de SZÍVESEN.
2023. márc. 9. 09:06
 3/4 A kérdező kommentje:
Szia, nagyon szépen köszönöm!! Most jutottam fel az oldalra ismèt és láttam is a kommentet. Köszönöm szépen mégegyszer!!
2023. márc. 27. 00:48
 4/4 anonim ***** válasza:
#3 Akkor nem volt sürgős. Megnyugodtam, és bocs a hangnemért.
2023. márc. 27. 00:56