Szélsőérték az egyenlő azzal, hogy hova tart a sorozatom?

2023. szept. 29. 20:53
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
78%

Kicsit konkretizálni kellene, mert így sok értelme nincs a kérdésnek.


Általában a szélsőérték nem egyezik meg a határértékkel, már ha a végtelenekben vett határértékre gondolsz.

2023. szept. 29. 21:10
 2/19 A kérdező kommentje:

pl:(polinom/polinom)

3n - 3

6n + 4

akkor ennek a határértéke 3/6 = 0.5

ez lesz a sorozatomnak a szélsőértéke is?

2023. szept. 29. 21:13
 3/19 anonim ***** válasza:

Nem.


Ha megoldod a


(3n - 3)/(6n + 4) = 0,5


egyenletet, akkor azt kapod, hogy nincs megoldás. Szélsőértékről akkor beszélhetünk, hogyha az adott értéket felveszi a függvény/sorozat, de itt erről nincs szó, tehát nem lehet szélsőérték.


Mivel a sorozat szigorúan monoton növő, ezért a határérték a suprémummal, vagyis a legkisebb felső korláttal fog megegyezni, de ez nem lesz szélsőérték.


Fordítva egyébként tudna működni a dolog, vagyis ha lenne szélsőérték, akkor az automatikusan "leg" korlát lenne (maximum = legkisebb felső korlát, minimum = legnagyobb alsó korlát), de ha nincs szélsőérték, attól még korlát lehet.

2023. szept. 29. 21:22
 4/19 A kérdező kommentje:
Nagyon nem értem ezt, ha egy sorozat tart 0.5 felé, akkor annak az lesz a szélső értéke is nem?
2023. szept. 29. 21:24
 5/19 anonim ***** válasza:

Nem...

A szélsőérték A SOROZAT TAGJA KELL, HOGY LEGYEN.


Például amikor az x^2 függvényt vizsgáltátok, akkor annak az x=0 helyen szélsőértéke (minimuma) volt, mert azt az értéket FELVETTE, és annál kisebb értéket nem vett fel a függvény.


A te esetedben nem tudunk olyan értéket mondani, ami a sorozat tagja és annál a sorozat összes többi tagja kisebb lenne. Erre találták ki a korlátot. Ha a sorozatnak tagja lenne a 0,5, akkor igazad lenne. De nem veszi fel, ezért nem lehet szélsőérték.

2023. szept. 29. 21:50
 6/19 A kérdező kommentje:

Segíts!

[link]

Van ez a sorozatom.

Ami tart 6/9-ed felé(0,666666)

Az első eleme a1 = -1/13 (-0.0769..)

második elemtől már pozitív a sorozatom, és ez tart a 6/9-ed felé.

Akkor itt mi lesz a szélsőértékem? Oké, olyan elemnek kell lenni ami benne van a határban a 6/9-ed nem lesz benne mert nem tudok olyan sorozat elemet mondani amikor egyenlő lenne a kifejezésem, de akkor, hogy találom meg a legszélső értékét?

2023. szept. 29. 21:56
 7/19 anonim ***** válasza:

Igen, a határérték 6/9 lesz, ahogy azt szépen be is rajzoltad az ábrába.


A sorozatod első tagja negatív, a többi pozitív, ezáltal a sorozat első tagja szélsőértéke, pontosabban minimuma lesz. A sorozat egyébként szigorúan monoton növő, és mivel a határértéke a végtelenben 6/9 = 2/3, emiatt a 2/3 a sorozatnak a FELSŐ KORLÁTJA lesz.

2023. szept. 29. 22:07
 8/19 A kérdező kommentje:
Akkor a felsokorlat egyenlo a szelso ertekkel abban az esetben ha a sorozatunknak nincs megoldasa a sorozat = szelsoertek egyenletnel?
2023. szept. 29. 22:10
 9/19 anonim ***** válasza:

Nem tudom értelmezni, amit írtál...


Még egyszer: ha a sorozat szigorúan monoton, akkor a végtelenben vett határérték a sorozat korlátja lesz, ami NEM EGYEZIK MEG a szélsőértékkel.


Ha sorozat nem szigorúan monoton, akkor előfordulhat, hogy menet közben felveszi a korlátot értéknek, ami egyben határérték is lesz. Ilyen például a (sin(n-1))^2/n sorozat, ahol is a sorozat első tagja 0, a sorozat határértéke is 0, negatív értéket magától értetődő módon nem vesz fel, tehát ennek a függvénynek a 0 a határértéke, a korlátja ÉS a szélsőértéke (minimuma) is egyben.

2023. szept. 29. 22:26
 10/19 A kérdező kommentje:

De ha korlatja van a sorozatnak akkor nincs szelsoerteke?

Vagy en mar nem ertem :(

2023. szept. 29. 22:29
1 2