Zoli téglatest alakú akváriuma 10dm hosszú, 6dm széles és 8 dm magas. Milyen magasságig tölti meg 120 l víz?

2023. máj. 7. 14:03
 1/3 anonim ***** válasza:

xdm magasan tölti meg a víz.

120=10*6*x

2023. máj. 7. 14:09
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Számoljuk ki először, hogy hány dm3 az akvárium, amire úgy tudunk rájönni, hogy összeszorozzuk 10*6*8-at, azaz 480dm3, ami azt jelenti, hogy 480 literes az akvárium.

Ezzel a számolással most már tudjuk, hogy 120 l víz belefér ebbe az akváriumba, mivel maximum 480 litert tudna befogadni.

Most vegyük úgy, hogy valójában az akvárium magassága nem is 8 dm, hanem valamennyivel kevesebb, hiszen nem a legmagasabb pontig, azaz nem tele szeretnénk tölteni. Az alap 10*6 dm megmarad nekünk, azon nem változtatunk.

Ilyenkor jön egy ismeretlen, ami a kérdés is: milyen magasságig tölti meg 120 liter víz?

A térfogatszámítás abból áll, hogy 3 számot összeszorzunk, de most nem ismerünk valamit ebből a 3 számból, ezesetben a magasságot (legyen ez: x).

Felírjuk tehát: 10*6*x=120 - így tulajdonképpen 120 liternyi vízhez keressük a magasságot.

Ha elvégezzük a szorzást: 60x=120

Ezután leosztunk 60-nal: x=2

Azaz 2 dm magasságig tölti meg 120 liter víz az akváriumot.

Ellenőrzésképpen behelyettesíted az x-et, és tényleg kijön, hogy 10*6*2=120.

2023. máj. 7. 14:13
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2023. máj. 8. 20:04