2105as kérdése:

Polinomok, p paraméter értéke, hogy gyöke legyen a polinomnak ?


f(x) = x^3 - 4x^2 + 3px - 6p,

p paraméter értéke, úgy, hogy p a polinom gyöke legyen.


Horner-elrendezést próbáltam csinálni, keresendő értéket y-nek vettem, de mire elértem a végére, vissza kaptam az eredeti polinomot, p paraméter nélkül.

y^3 - 4y^2 + 3y - 6 = 0

Gondoltam megoldom a háromismeretlenes egyenletet, de ha magasabb fokú polinom lenne, gondolom nem az a megoldás, hogy n ismeretlenes egyenleteket kell megoldani.



2021. jún. 7. 20:41
 1/1 anonim ***** válasza:

Persze, hogy visszakapod.


Mivelhogy p gyöke, ezért x=p-re


p^3 - 4p^2 + 3p*p - 6p = 0


Szemmel láthatóan p=0 megoldása a fenti egyenletnek. Ha ettől különbözőt keresünk, akkor osztunk p-vel:


p^2 - 4p + 3p - 6 = 0, ez pedig egy mezei másodfokú egyenlet.

2021. jún. 7. 21:08