Hogyan bizonyítsam be, hogy gyök 5 irracionális?

Matek házifeladat és ötletem sincs.
2020. okt. 8. 15:33
 1/4 anonim ***** válasza:

Ugyanúgy megy, ahogy a gyök 2 irracionalitása: indirekt úton.

Ehhez felhasználjuk a racionális számok tört alakját.

Azt, hogy ezek között van egyértelműen egy, ami egy tulajdonságában különbözik a többi tört alakú ábrázolásától.

Négyzetre emeléssel, felszorzással áttérünk az egész számokra és egy négyzetszámokra vonatkozó oszthatósági szabályt kell alkalmazni. Ez ellentétbe kerül a kiindulási tört alaknak azzal a tulajdonságával, amit az elején meghatároztunk.

2020. okt. 8. 15:44
 2/4 A kérdező kommentje:
Ezt nem értem
2020. okt. 8. 15:47
 3/4 anonim ***** válasza:

Az ellentmondásos módszert kell alkalmazni vagyis feltételezzük hogy egy állítás igaz és ha ellentmondásba ütközünk akkor az állítás nem lehet igaz.

Ebben az esetben feltételezzük hogy sqrt 5 racionális szám ez az eredeti állításunk. Ha egy szám racionális akkor felírható két egész szám hányadosaként vagyis



Sqrt 5= x/y


Távolítsuk el a gyökjelet négyzetre emeléssel



5=x^2/y^2


Rendezzük át lineáris alakba:


5×y^2=x^2


Mivel mindkét szám négyzetes hatványon szerepel ezért vizsgáljuk meg a nègyzetre emelt számok prímtényezőinek számát!

Példák:

6^2=6×6=2×3×2×3 (4 db vagyis páros számú prímtényezők)


12^2=12×12=6×2×6×2=3×2×2×3×2×2 (6 db vagyis páros számú prímtényezők)


24^2=12×2=6×2×2=3×2×2×2 (4d db vagyis páros számú prímtényezők)


Ezekból látszik hogy bármely szám a négyzeten páros számú prímtényezőkkel rendelkezik. Ezt alkalmazva az eredeti példára:


5×y^2=x^2


X^2 és y^2 páros számú prímtényezőkkel rendelkezik. De mivel y^2 szorozva van öttel, ezért 5 prímtényezője a bal oldali kifejezésnek vagyis 1+n, ezért 5×y^2 kifejezésnek páratlan számú prímtényezője van. Ezzel ellentmondásba ütköztünk mert akkor nem lehet egyenlő a jobb oldali x^2 kifejezéssel.


Ezzel kijelenthető hogy sqrt5 nem lehet racionális szám.

2020. okt. 8. 16:03
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már értem!
2020. okt. 8. 16:08