Hogyan kell indirekt módon bebizonyítani, 2-es alapú logaritmus 18 irracionális?


A √ 2 -re ismerem a tételt, de a logaritmussal nem tudom, hogyan lehetne levezetni. [A feladat így szól: LG(általad választott, nem tízes alapú szám) irracionális.]


Előre is köszönöm a segítséget!



2020. szept. 21. 16:22
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Gyakorlatilag ugyanúgy kell bizonyítani, mint a √2 esetén; tegyük fel, hogy az állítás nem igaz, így log(2)[18] racionális, így pedig felírható a/b alakban, ahol a és b pozitív egész (ezt a megjegyzést azért tehetjük meg, mert a log(2)[18] értéke biztosan egész, lévén log(2)[2]=1 és a log(2)[x] függvény szigorúan monoton növő), valamint a tört tovább nem egyszerűsíthető:


log(2)[18] = a/b


Tudjuk, hogy ha x=y, akkor k^x=k^y, tehát ha valamit ugyanazzal a számmal hatványozunk, akkor az eredmény is (triviálisan) ugyanaz lesz. Esetünkben hatványozzuk a 2-t:


2^log(2)[18] = 2^(a/b)


A bal oldal értéke a logaritmus definíciója szerint 18:


18 = 2^(a/b)


Emeljük mindkét oldalt b-edik hatványra:


18^b = 2^a


A jobb oldalon 2-eseket szorzunk össze, a bal oldalon viszont a 18=2*3*3 miatt 3-as prímtényezők is szerepelnek, így viszont a két szorzat nem lehet egyenlő. Ennek csak úgy lehetne megoldása, hogyha a=b=0, ami egyrészt azért nem lehet, mert akkor a/b esetén 0-val kellene osztani, másrészt az elején kikötöttük, hogy a és b is pozitív.

Tehát az indirekt feltevés hamis, így log(2)[18] értéke biztosan irracionális.


Akármelyik másik logaritmusos példánál el lehet ezt játszani.

2020. szept. 21. 17:28
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Tegyük fel, hogy racionális. Ez azt jelenti, hogy

2^(p/q)=18, ahol p egész, q pozitív egész

...

2^(p-q)=3^(2q)

Ez ellentmond a számelmélet alaptételének.

2020. szept. 21. 17:32