2016. febr. 8. 17:14
1/2 Kisboltos válasza:
bontsd fel sqrt2*sqrt5. az sqrt2-re pedig ott a bizonyítás.
2/2 Fibonacci válasza:
Ugyanaz az alapelv, mint a √2 esetében.
Indirekt módon tegyük, fel, hogy √10 = a/b (a,b∈ℤ)
⇓
2 · 5 · b² = a²
Négyzetszám príményezős felbontásában minden prímszám páros kitevőn szerepel (ami 0 is lehet),
ezért a kapott egyenlet jobb oldalán 2-nek páros a kitevője, míg a bal oldalon páratlan
Ez ellentmond a prímtényezős felbontás egyértelműségének, ellentmondásra jutottunk, tehát hamis volt az állítás.
(2 helyett 5-re ugyanígy ment volna.)
Nem árt az óvatosság, pl. √36 = 6 racionális, pedig a
√36 = √18 · √2 felbontásban mindkét tényező irracionális.
racionális · racionális = racionális
racionális · irracionális = irracionális
irracionális · irracionális = bármelyik lehet