2012. szept. 24. 20:24
1/1 BKRS válasza:
Felteszed hogy racionalis es ellentmondasra jutsz.
Ezt igy tudod megtenni:
Ha racionalis, akkor felirhato ket egesz szam hanyadosakent, ugy, hogy ezeknek az egesz szamoknak a legnagyobb kozos osztoja 0 legyen.
√2 = a/b ahol (a,b)=1
Emeld neyzetre mindket oldalt:
2= a^2 /b^2
szorozz at b^2 -tel
2*b^2 = a^2
A baloldal osthato 2-vel ezert a jobb oldal is.
Ez csak ugy lehetseges, ha "a" oszthato 2-vel.
De akkor a^2 vagyis a jobb oldal oszthato lesz 4-gyel,
vagyis a bal oldal is.
Ez csak ugy lehet, ha b oszthato 2-vel.
Viszont akkor a es b legnagyobb kozos osztoja legalabb 2, ami ellentetes a feltevesunkkel, vagyis √2 nem lehet racionalis, ugyanis ha az lenne, akkor lenne ket olyan paros egesz szam aminek a legnagyobb kozos osztoja 1.