2019. szept. 11. 20:39
1/3 anonim válasza:
Ahhoz 2b-nek egyszerre kellene irracionálisnak és egésznek lennie, szóval nem kivitelezhető.
2/3 anonim válasza:
Fel lehet írni azt, hogy: A+B=C, 3A+5B=D, ahol C és D valamilyen egész számok, A és B pedig irracionálisak. A második egyenletből ha kivonjuk az első 3-szorosát, akkor azt kapjuk hogy 2B=D-3C, ahol B még mindig irracionális, C és D pedig egészek. Ekkor már könnyen belátható, hogy nincs olyan irracionális szám aminek a kétszerese egész lenne, tehát a kérdésben keresett 2 szám sem létezik.
3/3 anonim válasza:
Nem kell ennyire túlbonyolítani; ha a+b egész, akkor
3a+5b = 3a+3b+2b = 3*(a+b)+2b, értelmeszerűen 3*(a+b) egész, 2b pedig nem, és azt tudjuk, hogy egész (racionális) és irracionális összege mindig irracionális, ezért ez az összeg csak irracionális lehet, tehát ha a+b racionális, akkor 3a+5b csak irracionális lehet.