Mely n pozitív egész számok esetén lesz n^4+n^2+1 prímszám?


2019. szept. 5. 15:00
 1/3 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:
76%
Ha n=1, akkor a kifejezés helyettesítési értéke 3, ami prím. Egy megoldást már találtunk.
2019. szept. 5. 15:36
 2/3 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:
76%

n^4+n^2+1=


=(n^4 + 2*n^2 + 1) - n^2 =


=(n^2 + 1)^2 - n^2 = (nevezetes azonosság)


= (n^2 +1 -n)(n^2 + 1 + n)


Az utolsó alakon már látszik, hogy n =1 esetén még prímszámot kapunk, de ha n>1, akkor már összetett szám lesz az eredmény. Úgyhogy egyedül az n=1 jó megoldás.

2019. szept. 5. 15:40
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2019. szept. 5. 17:19