Miért nézik le néhányan a bölcsészeket?
Én anglisztika alapszakon végeztem. Képesítés nélkül tanítok egy általános iskolában, de idővel szeretném elvégezni az osztatlan tanárképzést. Diszkalkuliás voltam, így kizárólag humán szakokat jelöltem meg az e-felvi során.
Tapasztaltam már, hogy többen lenézik a bölcsészdiplomával rendelkezőket. A mai napig a fülemben csengenek a volt lakótársnőm szavai. Korábban egy magyar nyelvű call centerben dolgoztam, de otthagytam őket 1 év után. Aztán, amikor állásokat kezdtem keresni, a volt lakótársnőm igencsak degradáló megjegyzéseket tett, mégpedig ilyeneket, hogy: "Értesz valamihez azon kívül, hogy nyelveket beszélsz?", "Ha részképességzavaros vagy, felejtsd el a multis munkát!", "Csak a gazdasági vagy informatikai diplomával rendelkezők rúghatnak labdába", "Túl lassú ember vagy, nem bírnád a multis légkört, a pörgést." Ő gazdasági szakon végzett, felsőfokon tudott angolul.
Én sosem néztem le senkit, úgy gondoltam és gondolom, hogy a reál beállítottság hasznosabb a munkaerőpiacon, viszont nem mindenki születik olyan képességekkel, hogy orvos vagy mérnök legyen. A már említett részképességzavarom miatt kilőve az összes gazdasági, informatikai, műszaki és természettudományos szak. Egyébként már általános iskolás koromban is jobban szerettem a magyart, a történelmet, az angolt, mivel ezekkel a tárgyakkal kapcsolatban voltak sikerélményeim.
Volt egy másik ismerős, aki pénzügy-számvitel szakon végzett, ő büfészaknak titulálta a diplomámat, ehhez képest ő nem tudott elhelyezkedni, a mai napig értékesítő.
Ti mit tapasztaltok? Vannak olyanok a környezetetekben, akik lesajnálják a bölcsészeket?
Elfelejtitek a legfontosabb dolgot, aki bolcseszeten tanul nagy valoszinuseggel almodzo, introvertalt es nem gyakorlatias, mert ot ugye az elmelet tudas erdekli es azt is tanulja. Hiaba beszel valaki 5 nyelven, ha nem illik bele peldaul a vallalati kulturaba, aminek a legfontosabb pillerei a csapatban valo teljesites (individum elnyomasa sokszor), magabiztos fellepes, praktikus, kezzelfoghato eredmenyek (hiaba nyer valaki 3 otdk versenyt egy elmeleti temaban), gyors munkavegzes stresszes ugyfelekkel. Kb. 10-20% az, aki SSC-be bekerul, a maradek elkezd egy tok masik szakot, vagy eppen tanari szakpart, sajat vallakozast valami kreativ OKJ kereteben, esetleg kulfoldre megy vendeglatos munkakorbe. Aki bolcseszetet vegez, annak nagyon fontos altalaban a kreativitas, a sajat individuma, ezek az emberek sokszor kicsit elvontak, kuloncok, es ugye a kapitalista vilag a kezzelfoghato, materialista elveken alapul. Mi a leggyakoribb SSC allas peldaul? Valamilyen uzleti szolgaltatas, telefonos kapcsolattartas, mint belepo pozicio, ami nem feltetlenul olyan embernek valo, aki mondjuk introvertalt, felenk, almodozo es inkabb “slow-paced” munkahelyen szeretne dolgozni.
Szerintem nem csak a bolcseszeknek nincs tekintelye, de semmifele oktatas/kutatas/kreativ dolognak sem. Egy bolcsesz lehet tanar, muzeologus, tarlatvezeto, tudomanyos kutato, professzor, mufordito, tolmacs, idegenvezeto, filmrendezo, szovegiro, leveltaros, konyvtaros, pedagogus, szocialis segito stb., most csak mondtam parat, de ezek sajnos keves presztizisnek orvendenek itthon. Ha pl. megkerdezik, mi akarsz lenni es nem azt valaszolod, hogy manager, konyvelo, PR, HR, irodista, akkor ugy neznek rad, mint egy mumusra. Az uzleti szektor durva nepszerusegnek orvend ahhoz kepest, hogy a a multis munkak egy resze valojaban csak betanitott irodai munka (es nem is fizet kiemelkedoen!), ahogy itt mar elotte irta valaki. Szoval osszessegeben minden olyan le van nezve itthon, ami nem kezzelfoghato erteket teremt. Megneznem, hol lennenk tanarok, pszichologusok vagy muforditok nelkul.
Kedves 41-es válaszoló, köszönöm, hogy leírtad a véleményed!
A bölcsészek többsége valóban elvont, álmodozó, én sem vagyok kivétel ez alól.
Korábban dolgoztam call centerben, mondanom sem kell, nem szerettem. Úgy éreztem, nem az én utam.
A pszichológia semmilyen klasszifikáció szerint nem bölcsészet, teljesen más a módszertana, és nagyon kevés kivételtől eltekintve soha nem a bölcsészkaron van a pszichológia szak (nem véletlenül).
A pszichológia a társadalomtudományok közé tartozik, akárcsak a szociológia, amely szintén nem bölcsészet még távolról sem.
Köszönöm a válaszokat!
Való igaz, mindkettő társadalomtudomány.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!