Mi értelme van az iskolabuszoknak?
Olyan helyeken jellemző, ahol nem megoldott a rendes tömegközlekedés, mert mondjuk csak napi 2 busz megy át a falun. Ezért látsz az amerikai filmekben annyi iskola buszt.
Itthon jobb a tömegközlekedés, meg persze kevesebb pénz ízes jut ilyesmikre, viszont vannak helyek, ahol ezzel nagy terhet vesznek le a szülők és a gyermekek válláról.
Emlékszem, hogy amikor másik óvodába kerültem, a falu mikrobuszával vittek le a városba. Szerintem most is ez lehet a jellemző, különösen hogy azóta uniós pályázaton egy csomó nagyméretű falubuszt megpályáztak.
Nem értem, hogy miért kellene ennek annyira egyértelműnek lennie.
Szerintem teljesen felesleges, az emberek 98%-a megtudja oldani, a maradék 2 meg ha már olyan településen él ami épphogy csak nem halt ki, akkor valószínűleg (már csak más miatt is) kell hogy legyen egy autó, hogy azzal hordja a gyerekét az iskolába.
Ha meg ez nem kivitelezhető, akkor vagy átíratja a gyereket a helyi intézménybe vagy elköltözik. Ilyen egyszerű.
Tisztelt #5-ös.
Nem sértésként mondom ezt, de gyanítom, hogy ezek a problémák főleg az aprófalvas, még a magyarországi viszonylatban is hátrányos helyzetű megyékben (Somogy,Nógrád,Borsod,Tolna) jellemző.
Viszont az is meggyőződésem, hogy ott az iskoláztatás csak egy másodrendű probléma.
Átíratja a helyi (!?) intézménybe, vagy elköltözik? Sok-sok településen, aki ezt meg tudja tenni, az nem szülő, hanem varázsló, mert nincs helyi intézmény. Elköltözik? Persze, a gyerek óvodába, iskolába íratásakor (már múlt év óta 3 éves kortól kötelező az óvoda) lakhatást ajánlanak fel az iskola, óvoda településén.
És mit szólsz Győr-Moson-Sopron-, Veszprém-, Vas megyei 200 lakos alatti, vagy akörüli településekhez?
Azon mit értesz, hogy az általad említett helyeken az iskoláztatás csak egy másodrendű probléma? Akkor járjanak a gyerekek óvodába, iskolába, ha előbb vettek autót?
Olyan megyében lakom, amit nem említettél. Nagyon sok hasonló hely van, mint a mi környékünk. Négy település összesen 3668 lakosára 1 iskola és 2 óvoda jut, mind más-más településen van. (Ha kicsinyellnéd ezt a lakoság-számot: Magyarország 3156 településéből – nyilván a főváros és a vidéki nagyvárosok is benne vannak – 1740 olyan, ahol kevesebb, mint 1000 fő az állandó lakosok száma, 1067 településen az 500 főt sem éri el. 2016. január 1-i KSH adatok szerint.)
Vasút a környéken sincs, még elhagyott sínpálya sem. Az elhelyezkedés olyan (zsáktelepülés is van, hosszú bekötő úttal), hogy VOLÁN-busz járatokkal adott települések közt nagyon ritka a közlekedés. Az iskolába-, óvodába járáshoz nem illenek az időpontok. Ráadásul, az iskolabuszban méretükhöz igazodó biztonsági öv is van, szakképzett kísérő, így akár óvodásokat is lehet egyedül küldeni az óvodába. A VOLÁN-buszon ez nagyon nem így van.
A 98%-nak van autójára nehéz mit írni. Légy szíves, vegyél a mi falunk családjainak kb. 30 autót, fizesd a fenntartását, aki nem tud vezetni, annak gépkocsivezetőt is. És akkor igazad lesz, legalábbis erre a falura nézvést.
És, ha van? A munkahelyek ahhoz igazítják a munkakezdést, hogy előtte el, utána haza tudja vinni autóval a gyereket? És ha a két szülő nem egyszerre, nem egy helyre jár dolgozni? Akkor két autót kell venni, fenntartani. Csak egy csettintés, mint az elköltözés.
És a városokban miért van helyi közlekedés? Vegyenek autót, vagy költözzenek el! Nálunk a falu szélétől is csak 5-7 perc gyaloglás sík úton a bolt, a posta, az orvosi rendelő, a polgármesteri hivatal, a művelődési ház, a kocsma. (Az igaz, hogy az orvosi rendelőhöz gyakrabban tud rosszkor menni az ember, mint a kocsmához. Igen eltérő a rendelési idő.) A templomhoz kis kapaszkodó vezet, mert egy halmon áll, de a legidősebbek is oda tudnak menni. Ennyi. Persze ez (csak ez?) csacsiság.
# 6/8 Időpont ma 12:09
Tehát a szakadék szélén álló megyéknek azt javaslod, hogy tegyenek egy lépést előre.
Nagyon sokan reggel 6-kor indulnak munkába, ők nem tudják ezt könnyen megoldani. És oké, hogy van a legtöbb családnak autója, de kettő már nem biztos.
Az sem reális, hogy csak úgy másik iskolába iratják a gyereket, vagy elköltöznek máshová. Iskola nem biztos, hogy van közelebb, vagy hasonló színvonalban. A munkahely is helyhez köti az embereket. És azt sem nézed, hogy költözéskor falun eladja a házát 8 millióért, elköltözik félmillióból, aztán kell vennie egy lakást 20-ért. Honnan teremti elő csak úgy a különbözetet?
Ha valaminek nem látod értelmét, az nem biztos, hogy azért van, mert tényleg nincsen, csak nem látod át a helyzetet eléggé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!