Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kinek volt elsőbbsége?

Kinek volt elsőbbsége?

Figyelt kérdés

Lakott területen belül, adott egy T alakú kereszteződés, terelő vonallal ellátot útján halad egy biciklis és balra szeretne lefordulni. ( az utca, amire fordulni szeretne nincs választó vonallal ellátva, egyirányú, és ha onnan szeretnének kikanyarodni az útra, ahol a terelő vonal van akkor elsőbbség adási kötelezettségük van, tábla jelzi)

Vele szemben szintén egy biciklis, aki egyenesen szándokozik haladni, a balra kanyarodó mögött egy személyautó, aki egyenesen kíván haladni (feltételezhetően, mert nem rakott ki irány jelzőt, mivel nincs még annyira közel a kereszteződéshez, a két biciklis igen) vagyis a kerékpárosok majdnem egyszerre érnek a kereszteződéshez, az autós utánuk.


A balra kanyarodó biciklis megkezdi a besorolást, kinyújtja a bal kezét jól láthatóan jelezve a szándékát. Elengedi a kanyar ívében tartó, szembe jövő, egyenesen haladó biciklis és már fordulna balra, viszont a mögötte lévő auto ekkora már be érte a biciklist.


A két kerékpáros között nem tud elhaladni, láthatóan hirtelen lassításra kényszerül, de mihelyst van elég hely (mert az egyenesen haladó biciklis tovább haladt ) ráelőz a kanyarodó, terelő vonalhoz besorolt biciklisre, akinek még mindig ki van nyújt a keze és folytatná a megkezdett kanyarodást balra, és ki kiabál az autóból, hogy "figyelni kéne, bas@d meg"

Megelőzést követően továbbhajt. A biciklis bekanyarodik balra.


Ki közlekedett szabálytalanul?



aug. 7. 10:46
A kérdező szavazást indított:
A balra kanyarodó biciklisnek, akik hamarabb ért a kereszteződéshez.
A kanyarodó biciklis mögött haladó autónak, aki később ért oda.
14 szavazat
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
92%

Hát, én elvesztettem a fonalat és szerintem nem vagyok egyedül.

Ha linkelsz a szituációról egy skiccet, akkor szívesen válaszolok majd.

aug. 7. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
91%
Sikerült úgy leírnod, hogy ember legyen a talpán, aki ki tudja hámozni a lényeget. Rövidebben és felesleges kitérők nélkül. Pl. mi a jelentősége a T alakú kereszteződésnek?
aug. 7. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 anonim ***** válasza:
10%

A kresz szerint nem kanyarodhatsz balra ha jönnek mögötted, hiába van kitéve az irányjelződ vagy nyújtod a kezedet.

„A balra kanyarodó jármű vezetője párhuzamos közlekedésre nem alkalmas úton a bekanyarodást akkor hajthatja végre, ha meggyőződött arról is, hogy balról járművének előzését, vagy kikerülését másik jármű nem kezdte meg”.

aug. 7. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 A kérdező kommentje:

Balra kanyarodásnál, ha a biciklis hamarabb odaért a kereszteződéshez, megkezdte a kanyarodást, (besorolt, irányt jelzet) a mögötte egyenesen haladó autónak kötelessége engedni a kanyarodó biciklis útját vagy rá előzhet?


Bocsánat, a rizsáért

aug. 7. 10:58
 5/35 anonim ***** válasza:
92%

Ha már kinyújtottam balra a karomat, az irányváltoztatást akkor is megkezdettnek kell tekinteni, ha fizikailag még nem történt más. A balra kanyarodást megkezdett járműt előzni tilos.


Nem szabály, de praktikum: Egy négykerekű könnyen meg tud állni. Én ilyenkor nem erőltetném a kerülését, és jobban örülnék ha menne (hiszen úgyis eltűnik előlem, előzni sem kell), mintha lecövekelne a sáv bal szélén).

aug. 7. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 A kérdező kommentje:

#3 10:57

Épp ez az, hogy az autó nem kezdte meg az előzés/kikerülést mert még nem volt olyan közel. Akkor még csak egyenesen haladt, amikor már a biciklis besorolt.

aug. 7. 11:05
 7/35 anonim ***** válasza:
14%
Én azt írtam le, mi a balra kanyarodás szabálya, hiszen az volt a kérdés. Ettől még az igaz, hogy a gépjármű vezető viselkedése bunkó volt, méghozzá nem kicsit de az más kérdés. Ha elütött volna, szabályok szerint te hibáztál.
aug. 7. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 A kérdező kommentje:

# ma 11:10


Bocsánat, de nem értem, hogy miért a biciklis lenne a hibás a szabály tekintetében.

A szabály azt írja, hogy a balra kanyarodó köteles meggyőződni hogy őt nem szándékozzák kikerülni/előzni balról. Ezt megtette, ha látja, hogy nagyon közel van az auto, vagy hogy már az indexet is ki tette nem kezdi meg a kanyart mert veszélyes. De ebben az esetben a biciklis már benne volt a kanyarban, besorolt és akkor ért oda az autó, aki előzetesen látta hogy egy kanyarodás történik még az előtt hogy ő oda ért volna.


El tudnád magyarázni, hogy miért a biciklis a hibás a szabály miatt, kérlek. Én nem értem.

aug. 7. 11:31
 9/35 anonim ***** válasza:
90%

Inkább ne magyarázza el 😅😅😅

Hülyeséget beszél

aug. 7. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 anonim ***** válasza:
21%
Ezen mégis mi nem egyértelmű...?
aug. 7. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!