Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Véletlenül ma meglöktem...

Véletlenül ma meglöktem kicsit egy kerékpárost kocsival. Szerintetek ki volt a hibás?

Figyelt kérdés

Jobbra kis ívben akartam fordulni. Ahhoz hogy jól kilássak, telibe foglaltam a kocsival a zebrát is (kerékpáros út is van a kereszteződésben), sőt szerintem már a kocsi orra kicsit a sávba is belóghatott amire rá akartam fordulni. Nyilván mielőtt a zebrára álltam, körülnéztem. Amikor végre balról nem jött senki, gázt adtam. Nem számítottam rá, hogy jobbról jön egy bringás, hiszen mint mondtam, már keresztbe elfoglaltam az átkelőt. A kerékpárosnak emiatt - az én elgondoloságom szerint - a szembe forgalmi sávban kellett haladnia / elém jönnie. (nemtudom miért nem lett vna egyszerűbb vagy megvárni, hogy elmegyek, vagy hátulról kikerülni...) Mire észrevettem már majdnem elment előttem, a kocsi bal első sarkával löktem meg a hátsó kerekét. Kicsit kizökkent, de korrigált és nem esett el. Én is megijedtem, kb 5 méter után megálltam, de a tükörből láttam, hogy kicsit megtámaszkodott a járdán, de ment is tovább, nem is nézett hátra.


Ki volt a hibás? Az én elgondolásom szerint én már kanyarodásban voltam, amikor ő szabálytalanul (szembe haladva a forgalommal) elémvágott..nyilván ezt bizonyítani nem tudnám, kamerám nincsen.


2021. jún. 9. 19:55
1 2 3 4
 21/35 MGéza ***** válasza:
72%

Több baklövést követtél el.

1: Elfoglaltad az a helyet amit tilos! Nem állatsz meg elsőbbséget élvező úton, akadályozva annak forgalmát, illetve járdán sem, ide nem értve egy esetleges baleset elkerülése miatti fékezést.

2: Nem néztél jobbra elindulás előtt, evidensnek vetted hogy a jobbról érkező közlekedő nem hajt eléd.

Ennek tudatában örülj hogy nem keletkezett anyagi kár vagy nem lett személyi sérülés. A bringás annyiban hibás hogy nem hajthatott volna rá az úttestre. De ebben a viselkedésben a "járdán kerékpárral közlekedni tilos" tévhit is közrejátszott talán(nem tilos, ha nem megy gyorsabban mint 10km/h és nem is kell ilyenkor tolnia).

2021. jún. 12. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:
52%
21, dehogynem megállhat ott. Különben hogy győződne meg róla, hogy indulhat, ha az utána következő kereszteződés nem belátható? Vagy álldogáljon ott az idők végezetéig?
2021. jún. 12. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 MGéza ***** válasza:
0%

#22! Ha a zebra után egy járműnek elegendő hely van akkor igen, egyébként zebrán, kereszteződésben megállni tilos, akadályoztatás esetét kivéve.

A kerékpáros is hibázott, ugyanis jobbról előzni illetve kikerülni csak balra kanyarodó járművet szabad. Valószínűleg azért nem állt meg.

2021. jún. 12. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 anonim ***** válasza:
73%

Forgalmi okból zebrán is bármikor meg szabad állni. Ez pedig tisztán forgalmi ok, ha csak a zebrán, ill. kerékpáros átvezetőn állva lehet meggyőződni arról, hogy jön-e valaki a védett úton. Máshogy nem is lehetséges itt kihajtani, hacsak nem végzett kamikazeképzőt valaki.

Ha a kerékpáros előzőleg a kerékpársávon érkezett, akkor elsőbbséget kellett volna adnod neki. Viszont: az elsőbbség, a KRESZ szerint, annyi, és csak annyi, hogy nem kényszerítheted a sebességének vagy irányának hirtelen megváltoztatására. Tehát, ha ő netán már távolabbról észlelte, hogy elállod az útját, akkor neki az a szabályos viselkedés, hogy lelassít, szükség szerint meg is áll, és megvárja, hogy felszabaduljon az útja. A kerékpárútról lehajtania nem szabad, kivéve, ha olyan hirtelen vágtál elé, hogy már nem tudott biztonságosan megállni.

Vagyis, hogy melyiktek a hibás, és milyen mértékben, az kizárólag attól függ, hogy amikor odaálltál, ahol álltál, akkor hol járt a kerékpáros. Tehát, hogy abban az adott pillanatban fennállt-e számodra az elsőbbségadási kötelezettség. Hogy később odaérkezik valaki, attól már nem lesz elsőbbsége.

2021. jún. 15. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/35 Alex Fly ***** válasza:

@24: ez abban az esetben lenne így, ha a kerékpáros önálló kerékpárúton vagy folyamatos csíkkal (záróvonal) védett ker~kpársávon haladt volna. De az eset kerékpáros átvezetésen történt, amit szaggatott csík határol, amit szabályosan átléphet - például egy útakadály kikerülése esetén is, mint jelen esetben.

A baleset okozása viszont sehol sem megengedett.

2021. jún. 15. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/35 anonim ***** válasza:

25

A kérdező rajza alapján kerékpárútnak tűnik, nem?

Mindenesetre, az semmiképpen nem védhető (az említett hirtelen elévágást kivéve), hogy a kerékpáros a kerékpárútról átmegy a közút BAL oldalára, és onnan érkezve, a párhuzamos gépkocsiforgalommal szemben közlekedve kerüli ki a forgalmi okokból megálló autót.

Hát nem is megengedett a baleset okozása. De itt a leírásból nem tűnik ki, hogy melyik fél okozta a balesetet. A kerékpáros valószínűleg hibás, de lehet kizárólagosan hibás, és lehet a kérdező is hibás.

2021. jún. 15. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 Alex Fly ***** válasza:

@26: a kérdező rajza és leírása szerint nem kerékpárúton, hanem kereszteződésben okozott balesetet. (Mondjuk kerékpárúton nem is tartózkodhatna gépjárművel, szóval abban az esetben is egyértelmű lenne.) A kerékpáros pedig nem az út bal oldalán haladt, hanem a számára kijelölt átvezetésen.

De mindettől függetlenül eléggé elvetemült ötlet őt hibáztatni azért, mert egy autóvezető körülnézés helyett egyszerűen nekimegy...

2021. jún. 15. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 anonim ***** válasza:
0%

27

Kerékpársávot akartam írni, nem kerékpárutat. De ez lényegtelen az ügy szempontjából.

A lényeges az, hogy a kérdező rajza és leírása szerint a kerékpáros letért a kerékpársávról az útra, a forgalommal szembe, és ott ment elé.

Mivel az autó teljes egészében elfoglalta a kerékpáros átvezetést, és a kerékpáros ennek ellenére az autó elé került, az csakis úgy képzelhető el, hogy a kerékpáros a közútra - a menetiránya szerinti bal oldalra - kanyarodva ki akarta kerülni a forgalmi okból megálló autót. Lehetséges, hogy erre rákényszerítette a hirtelen odavágódó autó, de a leírás alapján inkább az a valószínűbb, hogy pofátlanul erőszakos akart lenni, csak nem jött össze neki. Ezt nem tudhatjuk, melyik volt valójában.

A valószínűsíthető helyzet alapján eléggé elvetemült ötlet a kérdezőt hibáztatni azért, mert szabálytalanul elévágódott kerékpárral egy öngyilkosjelölt.

2021. jún. 15. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 anonim ***** válasza:
33%
#28: ja szóval akinek nem adják meg az elsőbbséget az az öngyilkosjelölt. Talán majd teged is egyszer beborít egy szemből előző kamion az árokba, és megkérdezheted, hogy de hát miért akartad az utpadkán kikerülni, te öngyilkosjelölt?
2021. jún. 15. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 Alex Fly ***** válasza:
47%

@28: a kerékpáros kikerült egy, a sávjában levő akadályt. És mivel nem záróvonal határolta, szabályosan.

Ja, hogy bal oldal? Ugye kereszteződésről beszélünk, ahol ez értelmezhetetlen. De egyébként is: kikerüléskor és előőzéskor is a bal oldali (szembe-)sávot veszed igénybe, szóval nem tudom, mi a gond ezzel. Maximum akkor jelenthetett volna problémát, ha jön szembe valaki...

És még mindig nem a kerékpáros ment neki a gépkocsinak, hanem a kérdező okozott balesetet.

2021. jún. 15. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!