Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Autópályán ez a két dolog...

Autópályán ez a két dolog hogy van? Többi lent.

Figyelt kérdés

Autópályán szabad reflektort kapcsolni, ha előttem nincs senki? A szembelévők elvakítása ellen van fent a háló középen?


A másik nagy dilemmám, hogy ha a belső sáv lassan halad, de a külső üres és én eleve abban jövök, akkor ha elmegyek a belső sávban haladó mellett jobbról, az szabálytalan előzés, vagy szimpla haladás?



2020. júl. 6. 11:46
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
30%

- Szabad, a két pályaoldal között direkt azért van bokorral beültetve folyamatosan

- Ha nem vágsz be elé, akkor szimpla haladás is lehet (bár ilyen azért ritkán van, hogy a belsőben lassabb a forgalom)

2020. júl. 6. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
12%

Általában lehet reflektorozni, igen, de ha pl. egy völgybe hajtasz éppen be, ott jó eséllyel át fog világítani a szembe-sávba, M6-on van 1-2 ilyen szakasz. Kamiont/buszt is elvakíthat, ha villogtat neked, akkor lekapcsolod, de nem kell belőle problémát csinálni.


Ha a belső sávban totyog valaki és eleve a belső sávból érkeztél, akkor jobbról megelőzni nem lehet, le kell villogni.

2020. júl. 6. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
82%

1. ahol nem látod a szembejövő fényszóróját, felkapcsolhatod.

2. elhaladhatsz mellette. Jobbról csak előzni tilos, folyamatosan haladni a sávodban, a megengedett sebességel, szabályos.

2020. júl. 6. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
18%

- Ha nem vakítod el a szembejövőt, akkor szabad.


- Jobbról előzni tilos, viszont az egymás mellett elhaladás nem előzés, így nem is tilos. Elég vékony a határ, hogy mi számít előzésnek és mi "elhaladásnak".

Ha valaki bentfelejtette magát a belső sávban, akkor én is "el szoktam haladni" mellette jobbról, ez teljesen oké, nem vagy köteles egy hülye autóst követni kilométerekig.

De ha tömött sor van a belsőben és a külsőben előre furakodsz és bevágsz valaki elé, az egy ordenáré taplóság. Sajnos elég sokan csinálják ezt, amiből szinte semmi előnyük nem származik, csak fékezés-hullámot generálnak. Meg ugye sokan emiatt nem tartják be a követési távot, mert ha normális követési távolságot hagynál, akkor rögtön ott terem egy nagyokos, aki jobbról bevág eléd.

2020. júl. 6. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

A második esetnél én a külsőben haladok, nincs szó elévágásról. Nyaranta az M7-en ez a szituáció mindennapos. Valamiért általában gyorsabb a külső sáv.

Azért voltam bizonytalan, mert ha elhaladok mellette, hátha megijed, mert jobbról ugye pályán nem nagyon számítunk autóra, kivétel a felhajtóknál.

Én sem gondolnám, hogy be kéne mennem mögé és hatni rá, hogy tartson jobbra, ha lassabb.


Közben eszembe jutott még egy szitu pályán, ez is gyakori. Megyek a középső sávban, ami csak egy kicsit gyorsabb, mint a külső, de inkább itt megyek tartósan, minthogy 1-2 percenként sávot váltogassak. Igazából előzök, bár ez kívülről nem biztos, hogy feltűnik. A belső sáv üres. Jogos e, ha ilyenkor a mögöttem lévő villogtat, hogy menjek ki a külsőbe és engedjem el. Szerintem ezt nem teheti. Neki kellene átsorolni a belsőbe és ott megelőzni.

2020. júl. 6. 12:25
 6/16 anonim ***** válasza:
0%

Előzés -> valakit lehagyni

Tehát szabály szerint az is jobbról előzésnek számít, ha jobbról elmész mellette.


[link]

A teljesen szabályos az lenne, ha bemész a belső sávba és levillogod, hogy takarodjon ki a külső sávba, mit keres ott.

2020. júl. 6. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
65%

Bocs, igazuk van az előttem íróknak, elhaladni szabad jobbról, de előzni nem. Tehát ha te a külső sávban haladsz folyamatosan, akkor elmehetsz mellette.

#6 voltam

2020. júl. 6. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Akkor tisztázzunk pár dolgot.


1. Jobbra tartás. Ennek értelmében autópályán mindig a jobb szélső sávban kell haladnod mindaddig, amíg előzést nem hajtasz végre. Tehát tartósan NEM haladhatsz a középső sávban.


2. Nagyon vékony a hatàr a kialakult párhuzamos közlekedés során történő jobbról elhaladas és a jobbról előzés között. Csak a gyorsabb haladás érdekében ne válts sávot a belsőből a külsőbe, de ha már a külső sávban vagy és a belső lelassul, nem vagy köteles felvenni a belső sáv tempóját. Mindenesetre ésszel tedd ezt is, mert az autópályán közlekedés alaplogikája az, hogy ha bármi gáz van, jobbra mindig menekülhetsz, mert ott lassabbak nálad.

2020. júl. 6. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

"Megyek a középső sávban, ami csak egy kicsit gyorsabb, mint a külső, de inkább itt megyek tartósan, minthogy 1-2 percenként sávot váltogassak."


Kötelező jobbra tartás van. Ha tudsz ki kell húzódnod a jobb oldali sávba.

10-20 másodpercre még megérteném, hogy nem akarsz sávot váltogatni, de 1-2 percre illő lenne, ha a kimennél a külsőbe és addig se foglalsz el egy sávot feleslegesen. Azért egy sávváltásba ne halj már bele...

Persze ha összefüggő kocsisorok vannak, az más, olyankor megmaradhatsz bármelyik sávban.

2020. júl. 6. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

9-es, köszi. Próbálom majd ezt tartani. Nem az a baj, hogy lusta vagyok sávot váltani. Amugy állítólag jól, nyugodtan, bátran vezetek, fel tudom venni a forgalom ritmusát, inkább előzékeny vagyok, de két szitu mégis parás nekem. Az egyik a közúton előzés. Csak akkor merek belekezdeni, ha nagyon hosszan belátható az út és nincs a látómezőmben senki. Ez nem tudom, miért van.

A másik az autópályán a sávváltás sötétedés után, mert egyszerűen a tükörből nem tudom megítélni, hogy a mögöttem jövők melyik sávban jönnek. Ezért szoktam leragadni a középsőben, mondván, az a biztos.

2020. júl. 6. 14:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!