Ha fénysebességgel megy egy autó, és felkapcsolja a reflektorát, akkor mi van?
Kedves kérdező!
Sajnos az ilyen kérdésekhez sok olyan ember is hozzászól, akinek fogalma sincs a relativitáselméletről.
A helyes választ már leírták. Fénysebességgel nem tud menni egy autó, sem semmilyen más inerciarendszer. Ugyanis a relativitáselméletben fénysebességgel mozgó inerciarendszerek nem léteznek. Ezért a kérdés egy fizika szempontjából nemlétező esetre vonatkozik, így értelme sincsen.
Ha viszont az autó kicsivel fénysebesség alatti sebességgel mozog egy másik megfigyelőhöz képest, az egyenértékű azzal, mintha az autó állna, hiszen az autóból nézve csak annyi a különbség, hogy eme másik megfigyelő hozzá képest mozog-e vagy sem. Ez pedig nyilván nincs kihatássa arra, hogy a fény hogy mozog az autóhoz képest. Ergo mindkét esetben a fény az autó rendszerében c-vel terjed minden irányban. Ha mindezt az autóhoz képest mozgó megfigyelőhöz viszonyítva nézzük, a fény akkor is c-vel fog terjedni. Ugyanis épp ez a speciális relativitáselmélet sarokköve.
Aki mást mond, az nem érti Einstein elméletét. Ajánlom Hraskó Péter nagy zöld könyvét, abban elég részletesen le van írva minden.
86-isnak
Aki fizikus, az pontosan érti, miről van szó, lévén, hogy a kérdés a speciális relativitáselmélet egyik posztulátumával kapcsolatos, vagyis alapkérdésnek számít.
Akik nem értik, azok legfeljebb az olyan nagypofájú laikusok, mint te, akik az ismereteik hiányát az arroganciájukkal igyekeznek pótlni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!