Ha fénysebességgel megy egy autó, és felkapcsolja a reflektorát, akkor mi van?
"Én fénysebességgel elszaladok tőle."
Egy foton hegyéről elszaladni csak oldalirányba vagy hátra tud de a fenti példában az autó a foton és előre világít.
Nincs itt semmi ellentmondás a számításában ,a számításból nem állapítható meg hogy van e elmozdulás a két objektum viszonylatában csak ha ismerjük az irányvektorokat ,márpedig ismerjük csak ön ezt magas ívben le szrja.
A képlet az ellentétes vektorú sebességeket összegzi hogy ne jöhessen ki pl 2c eredményül . Azonos vektorú sebességeket kivonással kapjuk meg pl 0,5 és 0,8c közt 0,3c a relativ sebességkülönbség azaz 0,3c vel távolodnak vagy közelednek.
1 és 1 között 0c a relativ sebesség 0 és 1 között 1c ...
"Mert hozzám képest bizony fénysebességgel fog mozogni!"
Egy helyben fog állni magához képest mindaddig amíg a foton pályája nem tér el a közös vagy azonos irányú tengelytől.
A képlet továbbra is csak a közös de ellentétes irányú tengelyekre vonatkozik , az eltérő szögű pályákat máshogy kell számolni . Ugyan így a két 100km/h val egy irányba haladó egymásra 30°os szöget bezáró autók közt is csak sacc12km/h van (most mondtam egy számot kiszámolja aki akarja)
A fény mihez képest mozog?
Felejtse már el azt a fényt ,nincs fény! Van egy állandónk ami meghatározza minden részecske maximális mozgását ,ezt nevezzük 1 nek . Tehát mégis csak létezik az a belső koordináta rendszer amit elvetettek csak épp nem a 0 van megadva hanem a maximum 1.
Innentől kezdve nem más testekhez viszonyítjuk a sebességünket hanem a saját és persze mindenki 1 éhez , ha ezt nem hiszi el és tagadja hogy mozogna 0,8c vel a semmihez (de közben a c hez ) akkor ott van a gravitációs gyorsulás amit elszenvedett . Ha nem gyorsult volna nem szenvedett volna el g nyomásokat.
Az csak egy esetleges dolog hogy a foton önmagában folyamatosan 1c vel halad , innen a ráhivatkozás hogy állandóan mindenki fénysebességekről hadovál. A relativitás elmélet nem fénytan és a 3D irányvektorokat sem árt figyelembe venni ha már egy 3D világban élünk.
Kedves Mindenki!
Egy autó nem tud fénysebességgel haladni, mert nyugalmi tömeggel rendelkező testek ilyet nem tudnak. Elvileg tetszőleges mértékben meg tudja közelíteni a fénysebességet, és akkor ugyanazok a törvények vonatkoznak rá, mint minden más inerciarendszerre: benne a fény fénysebességgel terjed minden irányban. Tehát ha egy ilyen majdnem fénysebeséggel haladó autó felkapcsolja a reflektorát, akkor annak fénye hozzá képest fénysebességgel halad előre.
Ennyi. Ezen a témán nincs több gitt, amit rágni lehet.
Kedves előző .
A mi vitánkban az autó eléri a fénysebességet és mivel elérte ezért az előre világító lámpa is elérte ezért a fény is elérte tehát mindenki elérte azaz mindenki egy síkban halad előre tehát nem fog előre világítani a fény jobban mint maga az autó teste halad.
Eltávolodni a két objektum egymástól csak a fennmaradó 359,99999999° térszögeken tud.
Vagy ha az autó nem érte el a fénysebességet.
Kedves előző!
A ti vitátok egy nemlétező, fizikailag nem realizálható szituációról szól. Vagyis egy olyanról, ami ebben a világegyetemben nem létezik. Tehát vitatkozni sem lehet róla.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!