Ha fénysebességgel megy egy autó, és felkapcsolja a reflektorát, akkor mi van?
21
Nem fogja látni mert ennek a kérdésnek pont az a lényege hogy az autót felelteti meg maximálisan terjedő részecskének , két maximálisan terjedő részecske közt pedig nincs semmilyen sebesség differencia ergo nem haladhatja meg egyik a másikat ,az autó és a fényszórója egy db inercia rendszerré válik ami halad akármerre 1 el ,ha felbontod külön 1 autóra és 1 fénysugárra akkor is,ezért lesz igaz hogy az autó minden atomjához képest is 1 c vel terjed a fényszóróból *kilépő fény de azért nem beszélhetünk meghaladásról mert a kérdező az autó rendszerét feleltette meg 1 nek (mintha az autó lenne az a fizikai állandó ami a fény sebesség értéke), és nem azt mondta hogy az autó 0,0004c vel halad mert akkor lenne neked igazad .
*a kilépési pont minden pontja az autó kasznia, az egész kocsi mindenestül egy eseményhorizont ezért nincs olyan hogy maga elé világít ahogy olyan sincs hogy adott légnyomáson a hangsebességnél gyorsabban terjedő hang.
most akkor a reflektor fénye megelőzi az autót, a tompított meg nem?
a fény hogy előzheti meg saját magát?
fénysebességgel megy az autó, de s.lámpája fénye gyorsabban fog terjedni a fénysebességnél? vagy hogy világítana maga elé?
25
Nem így működik a dolog ,csupán meg kellene érteni a relativitás elméletét.
Az előtted lévő Spricc is rávilágított a lényegre de sajnos a nagy fizikus Tombenko még mindig nem érti hogy miről van szó én feladom hogy megtudjam vele értetni .
Pontosan Spric felvázolásáról van szó , jelen esetben elvonatkoztathatunk az autó mivoltától . A kérdésben gyakorlatilag két db fény sugár halad egymás mellet és nem egy felezett fénysebességű autó meg egy fény amit kibocsát mert hiszen akkor valósulna meg hogy a lámpa fénye eltávolodik az autótól, de így nem távolodhat el hiszen akkor valósulna meg Tombenkó félreértelmezése miszerint összeadom a sebességeket.
Pont hogy nem adom össze ellenben ő az aki az 1c hez még hozzáad 1c t és ezt realizálja mint meghaladás miközben már én is tisztáztam meg a tankönyvek is hogy az 1 értéke az a mindenkori maximumot jelöli ,ezek összege is mindíg maximum lesz azaz 1.
Azt is tisztáztuk hogy valóban félreérthető az eset mert minden autóra igaz hogy fénysebességgel halad a lámpája fényéhez képest és a lámpa fénye meg is haladja a kasznit .
De az isten szerelmére ez az eset pont egy olyan kitüntetett helyzetre vonatkozik amikor már magát az autót feleltettük meg a maximálisan terjedő etalonnak ,és ezen is felkapcsolhatod a lámpát és ezen is 1 c lesz mindekihez képest a sebesség ,meghaladásról még sincs szó mivel mit akarsz meghaladni ???
Ahogy a hangsebességnél nincs gyorsabb hangsebesség úgy a fénysebességnél sincs gyorsabb fénysebességgel száguldó autó!!!
27
Már önön kívül mindenkinek világos hogy nincs ott az autó ,az egyszerűsíthető egy fénysugárra is , na most akkor melyik fénysugár gyorsabb a másiknál ?
Melyik fizika tankönyvben írnak olyat hogy ha én az eseményhorizontomon utazok akkor még elhajíthatok egy követ az eseményhorizonton túlra . Lássuk be ez matematikailag időutazás lenne a kő számára hiszen az eseményhorizonton pont 0 az adott rendszer idő telése mivel az idő a mozgásból eredeztethető és a mozgás ekkor 1 azaz maximum . Ahogyan nincs negatív idő és nincs maximum feletti mozgás úgy nem létezik az eseményhorizontot meghaladó fény sem.
Egy hibás értelmezésen csúszik el mert azt szajkózza hogy az autóhoz képest is 1c vel megy a fény csakhogy elmozdulást relatívan értelmezünk azaz a két cé közti különbséget tudjuk reális elmozdulásnak látni ami esetünkben pont 1-1=0 .
Szigorúan csak azért mert az autót felruháztuk fénysebességen képes létezésre ,hétköznapi utcai esetekben önnek van igaza.
@spricc2: Nem, a fény egyféle sebességgel halad - c-vel. Mindenhez képest. Még egy másik fénysugárhoz képest is.
Az egyszerűség kedvéért rögzítsünk az autóhoz egy koordinátarendszert. Ebben a rendszerben az autó áll, tehát egyszerűen agyoncsapjuk a 47%-os válaszoló problémáját, miszerint az autó 1c-vel halad. Ellenben a fény minden rendszerben 1c-vel halad, ez Einstein II. posztulátuma, tehát ebben a rendszerben is. Következésképpen az autós ugyanúgy fogja látni a reflektort (meg természetesen a tompítottat is), mint ha a hétköznapi esetet vennénk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!