Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesés » Crohn betegként gyermekvállalá...

Crohn betegként gyermekvállalás? Van ezzel bárkinek tapasztalata?

Figyelt kérdés

7 éve derült ki, 2020-ban életveszélybe is kerültem, de miután kaptam biológiai kezelést sokkal jobban vagyok. Sikerült visszahízni 40kgról 63kg-ra, panaszmentes vagyok már több, mint 2 éve. Viszont a teherbeeséstől nagyon félek, mert a 7 év alatt 3x lángolt fel a betegségem, és az utolsó alkalom rettentően megviselt, el sem tudom képzelni, hogy terhesen milyen lenne. Az orvosom nyugatat, ha szóba kerül, neki több kismamája is volt elvileg, és a többségüknek nem okozott gondot. Természetesen amiatt is nagyon aggódom, hogy esetleg örökölheti a gyerekünk, de erre nincs még egyértelmű válasz, hogy milyen arányban öröklődik. Nagyon vágyunk már gyerekre, minden adott is lenne hozzá. 10 éve tartó kapcsolat, 28 illetve 31 évesek vagyunk, anyagi gondok sincsenek, bennem mégis van félelem bőven. Egy ideje nem védekezünk, de szinte biztos vagyok benne, hogy azért nem jött még össze, mert folyamatosan emiatt szorongok. Így is folyton rettegek, hogy nehogy fellángoljon, de a terhesség nagy eséllyel előhozná. A dokim szerint ez nem törvényszerű, a stressz hozza elő, és sajnos sokan mikor babát várnak túlstresszelik magukat, így nem lehet kijelenteni, hogy a terhesség az oka, de ez engem őszintén szólva nem igazán nyugtat meg.

Van itt esetleg olyan, aki IBD betegséggel vállalt babát? Hogyan alakult a terhesség? Az öröklődés csak több év múlva derül ki, de van esetleg olyan teszt/vizsgálat, ami kimutatná még a terhesség elején a hajlamot? Elvileg már egyre több genetikai vizsgálat létezik, ami kiszűr rengeteg betegséget, ez köztük lehet?

Minden válasz nagyon jól jönne, mert bár, elvileg eldöntöttük, hogy belevágunk, de bennem rengeteg a kétely.


jan. 7. 10:32
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
18%

#8: Hol írtam én olyat, hogy nem értem meg, hogy vágyik rá? Azt írtam, legalábbis burkoltan, hogy ilyen súlyos betegséggel nem kellene csinálni. A racionalitást elő kellene venni. Az egyik hangzatos mondás, hogy azért vagyunk emberek, mert bizonyos ösztönös mintákon felül tudunk emelkedni.

Igen, előtte is volt, közben is, utána is, belehalt. Nem tudom milyen részletekre lennél kíváncsi, szakaszosan távolították el a beleit, pár év alatt. Az, hogy most a terhesség alatt éppen mennyire volt súlyos az állapota, nem tudom részleteiben, nagyrészt kórházban élt már akkor. De számít valójában? Kétlem. Az eredmény a lényeg, a gyereke életéből fél évet volt vele nagyságrendileg. Hogy éppen szülés előtt hogy volt, nem sokat számít már szerintem.

jan. 7. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

Kérdező,én azt gondolom,hogy ha a helyedbe lennék olyan női orvost keresnék,aki gasztrós,mellette ugyanezen betegsége van és szült is. ők sok mindent láttak már a praxis alatt,de mivel ez a betegségük,át is élték és ha még így vállalt is gyereket,akkor van véleménye erről. Nyilván itt leírunk pár ismerőst,akinek volt,valahol lett baj,valahol nem,de azért egy orvos aki benne van,máshogy közelíti meg. Én írtam,hogy nekem van ilyen,de ő gyerek gasztrós. Én biztosan keresnék egy ilyen embert. Nekem a nőgyógyászom nő,4 gyereket szült. Nekem sokat adott az,hogy nemcsak szakmailag közelíti meg,hanem tapasztalatot is mesél,ha aggódsz egy egy dolog kapcsán. Nekem sokkal hitelesebb ő,mint egy férfi nőgyógyász,aki beközli,hogy "Nem fáj az annyira". Ja,hát ő tudja nyilván.

8# voltam.


11# Egyébként,ma már nagyon sok autoimmun betegséggel vállalnak gyereket. Simán lehet,hogy nekem vagy neked most jön ez ki,jövőhéten vagy hat év múlva,mikor már itt van a két gyerekem. A lényege ugyanaz lesz,sajnos,ha meghalok és itt hagyom. Ez még nem is a súlyos betegség kategória,lakosság tudod milyen nagy részének van,csak éppen nem tudsz róla?De értelek,neked ez a nézőpontod. Ez a kommented sokkal emberibb volt,minthogy "volt,bele is halt".

jan. 7. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
12# vagyok. Esetleg IBD-s fb csoportok is jók lehetnek,akik benne vannak ebbe jelenleg.
jan. 7. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Sok nő vállal chrohn/colitis betegséggel gyermeket, érdemes csatlakoznod a külön erre létrehozott Facebook csoportba, linkelem lent 😊 Olvashatsz tapasztalatokat, bátorítást, látni fogod, hogy sokaknak sikerült gyereket vállalni.


Nekem a nőgyógyászom azt mondta, harmad esélye van annak, hogy belobban a betegség, harmad, hogy stagnál, harmad, hogy javul. Előre viszont sajnos nem lehet tudni, te melyik kategóriába fogsz beleesni.


[link]

jan. 7. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
100%

11# Az a gyerek egy élet, aki az édesapjának nem teher remélhetőleg (sőt) és még van esélye anyával felnőni. Ha az nem is az édes lesz... Nagyon sokan veszítik el az édesanyjukat ilyen olyan okokból, mindegyikőjük életéért kár?

A Crohn egy kegyetlen betegség, de alapvetően nem halálos. Nagyon könnyű kívülről ítélkezni.

jan. 7. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
23%
#15: tehát, tök valid, hogy nem gond ha csonka vagy mozaikcsaládban nő fel, amikor meg is lehetne kímélni sokmindentől. Másik oldalról a csecsmőkori kötődés és minden egyéb ami a gyerek és anya között van kamu, ha arra alapvetően nincs szükség, meg lehet kockáztatni, akkor is "legalább eggyel több gyerek van"? Most nem ironizálok. Komolyan kérdezem, hogy ez az álláspont megint? Teljesen mindegy mik a kilátások, legyen gyerek?
jan. 7. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

16# Feltételezem anyuka nem tudta, hogy a terhességével annyira be fog lobbanni a betegsége, hogy bele fog halni. Innentől kezdve pedig minden egyéb feltételezés és megjegyzés sértő a családra nézve és részemről mélyen elítélendő. Kizártnak tartom, hogy úgy vállalták volna azt a babát, amikor éppen gyulladt időszakban voltak/gyógyszeres kezelés alatt állt az anya. Ha valóban ismerősöd, akkor pontosan tudod mivel jár ez a betegség és te sem feltételezel ilyet...

Ilyen formán nagyon sokaknak nem kellene gyereket válallniuk, akik valamilyen, egyébként nem halálos betegséggel küzdenek.

jan. 7. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
0%
#17: Te feltételezel és ítélkezel, de én vagyok továbbra is a rossz... És igen, ilyen formán ne vállaljon gyereket olyan, akinek igenis reális esélye van arra, hogy relatív rövid időn belül a betegsége ilyen szinten súlyosbodik, akár belehal. 8 milliárdan vagyunk, nem létszükséglet. Mérlegelni kell. Tudom, hogy a propaganda megetet sok embert, de nem a darabszám a lényeg. A kérdés pedig a tapasztalatokra irányult, leírtam, hogy van rossz is, nagyon rossz. De te azóta is próbálsz meggyőzni, miről is? Mert igazából azt talán már elhiszed, hogy az érintett kisgyerekkel belehalt.
jan. 7. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%

18# Nem én hitetlenkedtem, más válaszoló volt. Nincs okom azt feltételezni, hogy hazudsz. Szerinted anyuka önző volt és kár a gyerekért... Szerintem meg ez egy szomorú és nem borítékolható esemény volt, de egy nagyon boldog és kiegyensúlyozott felnőtt lehet belőle, akit az édesapja szerethet mindennél jobban és az sem kizárt, hogy az anyai szeretetet is megkapja mástól.

Nem próbállak meggyőzni semmiről, elengedtem.

jan. 7. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
100%

12# vagyok.

"És igen, ilyen formán ne vállaljon gyereket olyan, akinek igenis reális esélye van arra, hogy relatív rövid időn belül a betegsége ilyen szinten súlyosbodik, akár belehal. "

Ez éppen egy népbetegség jelenleg. Egy gyomorfekélynél is lehet hirtelen kialakuló súlyos helyzet,akkor egy refluxos se vállaljon. Ez a betegség fellángol,de nem halálos. Az hogy 2 ezer emberből egy belehalt,egy nagyon szörnyű és fatális dolog,olyannyira hirtelen mint egy autóbaleset szerintem. Kb ugyanannyi volt az esélye. Egy embert ismersz ezzel a betegséggel és ez alapján ítéled el.


19# Egyetértek veled. Összekevert minket szerintem. :D Amúgy én se akartam meggyőzni. Csak totál máshogy látom,mint ő.

jan. 7. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!