Hiperaktivitás, ADHD, és egyéb kitalált "betegségek". Bővebben? Lent.
Mostanában egyre több kérdést látok a témakörben ezekkel kapcsolatban. Mindig elcsodálkozom azon, hogy így meg lehet vezetni embereket. Aki érintett, vagy csak érdekli, olvasson utána (NE orvosok weboldalán, könyvében, ők úgyis a szokásosat szajkózzák, hisz ez áll érdekükben.)
"nem létezett, és ma sem létezik olyan tudományos vizsgálati eredmény, amely egyértelműen bizonyítaná, hogy a hiperaktivitás betegség lenne, s amely indokolná, hogy a gyerekeket olyan erős tudatbefolyásoló pszichiátriai szerekkel kellene kezelni, amelyekkel jelenleg is kezelik őket."
Én nem sajnálom a gyerekedet, sőt örülhet, hogy ilyen az anyukája.
Igaz, ami igaz néha szélsőségesen fogalmazol, és itt osztod az észt más anyukáknak, hogy ők ne legyenek birkák, ne dőljenek be a rendszernek. Ehhez pedig nincs jogod, még akkor sem, ha jót akarsz. Másoknak könnyebb együtt élni a tudattal, hogy "baj" van a gyerekkel, mint magukat hibáztatni, hogy valamit elrontottak. Neked pedig tetszik, hogy a gyereked nem olyan, mint a többi. Szíved joga, és nagyon boldog felnőtt lesz a kicsikéd, úgy érzem. De ha a többiek kérnek a segítségből, ezáltal kiemelt figyelmet kapnak a gyerekek, nem pedig gyógyszert, és az ő szüleiket ez nyugtatja meg, azzal sincsen semmi gond.
Mi még nem tartunk ott, de én sem szeretném, ha a gyerekem fel lenne ruházva különböző bélyegekkel, és az iskolában 8 évesen nagypofával lobogtatná a papírját és oktatná ki a tanítónénit, hogy ő nem csinálhat ezt vagy azt, mert ez és ez a baja. Mert sajnos van ilyen és egyre több...
Azért pontosítsunk: a Te eszmédhez képest "téveszme" az enyém. Különbözőek vagyunk, ennyi.
Neked is van egy realitásod arról, hogy milyen eszközökkel érhetjük azt el, hogy kiegyensúlyozott, szabad és boldog gyerekünk legyen, és nekem is. Nyilvánvalóan a célunk egyezik, csak az eszközeink eltérőek.
Azoknál az ismerőseimnél, akik szintén a mi módszerünkkel "nevelik" a gyereküket, és azt tapasztalom, hogy megéri "szembenállni" a normákkal, egytől egyig sikeresek, kiegyensúlyozottak, logikusan gondolkodni képes felnőttek lettek. És én sem azt szeretném majd a gyerekeimnek, hogy kiváló alkalmazottak legyenek később, akiket kedvére irányíthat a főnök, a munkatársak stb., hanem azt, hogy képesek legyenek elérni a SAJÁT céljaikat, a SAJÁT eszközeikkel.
Mi mindkét gyermekünket teljesen egyenrangú félként kezelünk születésük pillanatától kezdve. Csak és kizárólag azok a dolgok a nem megengedettek, amelyek közvetlenül veszélyeztetnék őket. Amit az oviban többek között sérelmeztek: feláll a lánykám a székre. Na és?
Nyilván értem, hogy ha valami baja történik, az óvónőket terheli a felelősség, így félnek, ezért tiltják.
Itthon viszont egész kiskorától hagyjuk, amióta csak járni-mászni tud. Pl. ha keres valamit, és mondom, hogy a konyhában van a felső szekrényben, akkor automatikusan megy a székért, hogy elérje a szekrényt, és ki tudja venni, amire szüksége van. Mi is felállunk a székre, ha valamit nem érünk el, nem? És soha eszembe nem jutott, hogy baja lehet. Ugyanígy a mászókánál, magasabb helyeknél.
Nyilván az erkély korlátjára, vagy a szekrényre nem mászik fel, ablakba sem, hisz elmagyaráztam még neki anno, hogy az MIÉRT lehet veszélyes a SZÁMÁRA.
A szülők a mi felfogásunk szerint nem azért vannak, hogy "neveljék" a gyereküket, hanem azért, hogy támaszai legyenek, és hagyják azt a gyereket, hogy felfedezze a dolgokat, kipróbáljon mindent, persze a közelben kell lenni, hogy ha kell, tudjanak segíteni, de alapjáraton ne azért legyenek ott, hogy mindent tiltsanak a SAJÁT félelmeik miatt.
Pl. amit ti is megfigyelhettek szinte bármikor: szalad a gyerek az utcán, boldogan, majd rászól a szülő, hogy "ne szaladj, mert elesel", és puff, a gyerek el fog esni előbb-utóbb. Erre persze a szülő el is mondja neki, hogy "látod, megmondtam". DE, ha nem szól rá, vajon elesett volna?? Addig eszébe sem jutott annak a gyereknek, hogy veszélyes lehet gyorsan futni, később már elképzelhető, hogy benne is ott motoszkál a félelem, és gyakrabban fog elesni.
Amit lánykámnál figyeltem meg:
A lépcsőzéssel soha nem volt gond, lefelé, felfelé egyaránt futott magabiztosan, amióta járni tudott.
Eltelt pár hét az oviban, és egyik reggel azt vettem észre, hogy kéri a kezem, amikor mentünk le a lépcsőn, és közben egyfolytában a lábát figyelte, hogy jó helyre lép-e... Azóta így csinálja. Elég volt néhány hét az oviban ahhoz, hogy csökkenjen a magabiztossága a lépcsőzéssel kapcsolatban.
Ugyanezt vettem észre a mászókázásnál is, a gyerek REMEGŐ lábbal megy fölfelé, és közben azt hajtogatja, hogy jaj leesek... SOHA nem volt ilyen.
Amúgy már írtam, hogy kitöltöttem magamra is és a lányomra is egy internetes hiperaktivitás tesztet, és azalapján mindketten azok vagyunk. :D
Még nem találkoztam olyan emberrel, aki a szcientológiában hitt, és ne lett volna téveszméje.
Inkább az jellemző, hogy a szcientológia hívői kárt okoznak a környezetükben élőknek, és nem rossz indulatból, csak azért mert át van mosva az agyuk, és azt hiszik, hogy jót csinálnak.
Nekem az az érzésem, hogy kicsit eltúlzod ezt az "oviban semmit nem lehet" dolgot. Lehet, hogy kifogtál egy extrém aggodalmas óvónőt, de azért általában nem az a jellemző, hogy extrém módon korlátozzák a gyerekeket, nálunk legalábbis az a gyakorlat, hogy hagyják őket gyereknek lenni, viszont vannak bizonyos társadalmi normák, szabályok, amiket minden gyereknek illik betartani (és nem véletlenül!).
Az én gyerekem is fel szokott állni a székre: hagyják. De ha mondjuk ebéd közben áll fel és ugrálni kezd, akkor azt nem engedik, mert van még 27 másik gyerek, aki nyugodtan szeretne ebédelni, és nem az ő dolgaira figyelni, a széken ugrálás meg igenis balesetveszélyes. (Kétszer volt már agyrázkódása a gyerekemnek, mivel rossz a mozgáskoordinációja.)
Egy gyerekeknek szóló ismeretterjesztő könyvben olvastuk együtt: ha egy lakatlan szigeten élnénk, akkor mindenki azt tehetné, amihez kedve van. De közösségben élünk, alkalmazkodni kell egymáshoz.
A gyereknek csak látszatra jó az, ha mindent szabad neki... abba gondolj bele, hogy ez a gyerek majd lesz kamasz, lesz felnőtt. Ha azt tanulja meg, hogy mindenkinek őhozzá kell alkalmazkodni, és neki senkihez, akkor egyrészt nagyon nem fogják őt szeretni a kortársai (és kamaszkorban az lesz számára a legfontosabb, nem pedig a szülői elfogadás), illetve hogyan állja meg majd a helyét mondjuk egy munkahelyen, ahol bizony szabályok vannak, alkalmazkodni kell másokhoz. Ennek az alapjait most kell megteremteni. Nekem autista gyerekem van, extrém nehéz őt a társadalmi szabályokra, alkalmazkodásra megtanítani, de valamilyen szinten MUSZÁJ, mert ha nem tenném, akkor egész életében egy kis furcsa csodabogár lenne, aki mindenben a saját feje után megy és nem alkalmazkodik senkihez. Ő is megértette, hogy nem lakatlan szigeten él (bár az autistáknak megvan a maguk kis lakatlan szigete, saját világa, ahova szeretnek elvonulni), ő is szeretne barátkozni, játszani a többiekkel, de ennek bizony előfeltétele az, hogy megtanuljon igazodni a társadalomhoz. És azt tapasztaljuk, hogy így a társadalom is szívesebben alkalmazkodik hozzá, a másságához: tehát nem az egyik féltől kell elvárni, hogy lépjen, míg mi állunk egy helyben, hanem kölcsönösen kell közeledni egymáshoz.
Én sem vagyok a túlkorlátozás híve, de amiről te írsz, hogy a gyerek mindig csak "nem"-et hall, az sajnos létező dolog, de az is egy VÉGLET. És nem csak végletek léteznek, hanem szerencsére még nagyon sok árnyalat létezik a túlkorlátozó, és a teljesen szabadjára engedő nevelés között. A gyerekek pedig feszegetik a határaikat, kóstolgatják a felnőtteket, hogy kinél meddig mehetnek el, és így tanulják meg a társadalmi normákat. (Plusz nagyon rugalmasak, tehát könnyedén tudnak ahhoz alkalmazkodni, hogy az oviban esetleg más szabályok vannak, mint otthon...) Ezen túlmenően pedig 3 éves kortól a gyerek fokozatosan a kortársak "hatása alá" kerül, egyre inkább kivonódik a felnőttek befolyása alól, és már inkább a társainak szeretne megfelelni, tőlük vágyik az elfogadásra (ami teljesen normális folyamat, hiszen a felnőtt soha nem fog tudni vele olyan hiteles átéléssel szerepjátékot játszani, ahogy egy korabeli kisgyerek tenné). Én azt gondolom, hogy mind a túlkorlátozás, mind a túlzott szabadság elveszi a gyerektől a jogot, hogy gyerek lehessen, az "arany középút" az, ami járható ebben az esetben.
Kérdező, bizonyos dolgokban egyet értek veled (mostanában könnyen rásütik a hiperaktív bélyeget egy szimplán élénk gyerekre is) viszont más dolgokban nem értek veled egyet. Igen, legyen egy gyereknek egyénisége, de az ovodában, iskolában pont azt tanulja meg hogy ezt ne mások kárára bontakoztassa ki. Ettől még nem lesz idomított zombi, hanem egy normálisan viselkedő gyermek.
Lehet, hogy az óvónő túlspilázza a dolgot, de az is lehet hogy nem. Én nem tudhatom. De tanárként azt tudom, milyen iszonyú küzdelem később az iskolában amikor az osztályban van két - három ilyen "szabad" gyerek. Aki azt hiszi, akkor és azt tehet, amit akar. Ezek általában nagyon értelmes gyerekek, akik nem tudják elviselni hogyha a dolgok nem úgy vannak, ahogy ők elképzelik. Nem hiperaktívak, de azért nehéz velük, mert a korlátok nélküli nevelés miatt nem alakult ki bennük a mások tisztelete, az együttműködés, és sokszor nem képesek normális baráti kapcsolatokat kialakítani vagy éppen ők lesznek a vezéregyéniségek, akik kicikizik a gyengébb osztálytársaikat, mert ők "megmondják a véleményüket".
Nem azt mondom ezzel, hogy a te gyereked ilyen lesz, de ne hidd azt hogy az intézményes oktatás a fő ellenség ami klónozott birkákat produkál az államnak. Mert nem így van. Én az óráimon kimondottan bátorítom a kreativitást és a találékonyságot, a vasfegyelmet sem várom el, de együttműködést, csapatszellemet, fair viselkedést azt elvárom.
Szereted a balettet? El tudod képzelni, mennyire elveszítené az értelmét mondjuk a hattyúk tava, ha a szereplők egyszer csak ötletszerűen elkezdenének a maguk módján táncikálni? Pedig kevés szabadabb dolog van, mint egy kecsesen pörgő, röppenő balett táncos. De az ami már művészet, nem abból születik hogy mindig azt csinálsz amit akarsz, hanem fegyelemből, küzdelemből és csapatszellemből. A korlátaid felismerésében és megértésében rejlik az igazi szabadság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!