Problémák a testnevelés órán. Hogyan vegyem rá a 9 éves lányomat, hogy "normálisan" tesizzen?
A tanár szerint "csak szaladgál, mászkál erre-arra, mint egy óvodás". (Tehát nem azt csinálja, amit ő mond)
Beszéltem már a kislánnyal is, ő azt mondta, hogy nem nagyon szoktak neki sikerülni a tanár által kért dolgok, és fél, hogy a többiek kinevetik. De ennek ellenére most megpróbálja összeszedni magát, és megcsinálni a dolgokat.
Bíztattam, hogy csak csinálja, nem baj ha nem sikerül minden, a tanár értékelni fogja azt is, ha megpróbálkozik vele, a többiekkel meg nem kell törődni, minden embernek más a képessége.
Erre itt van, ma reggel azzal fogadott a tanár, hogy még mindig nem csinálja rendesen, csak mászkál órán, szaladgál stb.
Mit csináljak? Tudni kell, hogy egy eléggé érzékeny lelkű lányka, azonkívül epilepsziás, amire gyógyszert szed, ez befolyásolhatja a mozgása összeszedettségét. (Ezt nemrég olvastam a neten) Nem szeretném azonban, ha emiatt "kirekesztené" a tanár, és csak ott ülne szegény egész tornaórán a kispadon. Szóval valami arany középút kellene, de sajnos nem találom...
A válaszokat, a segítséget előre is köszi.
Vagy keresni kellene egy olyan sportot, amit szeret, és iskolán kívül űzhetne valamilyen egyesületfélében. Talán attól az önbizalma is megjönne, és tesin is bátrabb lenne.
Két unokatesómat (8 és 11 évesek) iskolán kívül egész kicsi koruk óta hordja az anyjuk valamilyen sport szakkörre. (Hozzá kell tennem, hogy ők nem Magyarországon élnek, és tudom, hogy itt néhol elég szegényes a kínálat.) Volt már judo, foci, tánc, gimnasztika (megosztva kettejük között). Nem az a cél, hogy élsportolók legyenek, hanem szórakoznak.
Otthon gyakorolni a feladatokat? Gondolok itt a kézen/fejenállásra, talajtornára, magasugrásra. Az unokahúgom is visszahúzódó, félénk lányka volt. Az apukájával gyakorolták mindezeket.
Illetve beszélni a tanárra, hogy legyen egy kicsit türelmesebb, s elmesélni, hogy otthon játékosan gyakoroltok, s remélitek, mihamarabb látszani fog ennek az eredménye. Illetve, hogy próbálja a labdajátékokba (vagy amit épp szeret a lányod) jobban bevonni, hátha bátrabb lesz (pl. legyen ő a csapatkapitány, ő választhasson társakat a csapatba - de ötletet ne adj a tanárnak, mert akkor azt érzi, beleszólsz az ő dolgába). A tanár hozzáállásán persze rengeteg múlik.
A lányoddal meg beszéld meg, hogy ne mászkáljon, hanem figyeljen oda a tanárra.
Már beszéltem a lányzóval a tornaórát illetőleg, hogy azt csinálja, amit a tanár mond, ezt meg is ígérte.
Ma reggel direkt megkérdeztem a tanárt, hogy tornázik-e, erre ezt mondta amit fennt írtam.
Otthon gyakorolni sajnos nem nagyon tudunk, iskolaotthonos a rendszer, (reggel 8-tól du. 4-ig.) és ott nem nagyon csinálnak semmit a háziból. Este lesz, mire megcsináljuk a házit, azon kívül tesizzünk is? Egyébként nem olyanokra kell gondolni, hogy fejenállás, bukfenc, gimnasztika stb, hanem labdajátékok, kidobó, szaladgálós játékok. Szóval pont ezektől "retteg" a gyerkőc, mert elmondása szerint kinevetik a többiek, amiért lassú és pontatlan a dobása. (Őszerinte) Épp ezért próbálok biztatással egy kis önbizalmat adni neki, dehát sajnos nem megy :(
..
2. vagyok. Ezt éltem át én is általánosban. Ezeket a játékokat mindig igyekeztem megúszósan játszani. Sajnos nem ér sokat a szülői biztatás és a "nem kell velük törődni" sem, akármilyen jó szándékból jön. :S
Továbbra is azt mondom, hogy kellene egy olyan tevékenységet találni, amiből önbizalmat meríthet. Az egyetemi tesiórákat imádtam, mert ott azt a sportágat választhattam, amit szerettem. De akár rajz vagy zenei szakkörre is járhat, nem tudom, milyen lehetőségeitek vannak. Vagy tényleg megpróbálkozni a gyógytornával.
Ha pontatlan a dobása, azon gyakorlással tényleg lehet segíteni. Ezt persze ne úgy értsd, hogy este 8-kor nekiálltok "Na akkor most átismételjük a tesiórán tanultakat!", hanem hétvégén menjetek el a parkba vagy menjetek kirándulni, s vigyetek egy labdát, focizzatok, apa, anya, kislány, ha vannak, tesók. Vagy vigyétek el olyan játszóházba, ahol van labdás játék (pl. Soroksári M5 Kalandpark, csúszda alatt rengeteg labda, mi ott szoktuk egymást dobálni, s ebben még a korábban említett félénk unokahugi is nevetve vesz részt.) Vigyetek piknikkosarat, s ha elfáradtatok, heverjetek le, beszélgessetek stb. Vagy akár jó gyakorlás lehet a frizbi is, azt is el kell kapni. Próbáljátok úgy csinálni, hogy ne gyakorlás, hanem játék íze legyen.
A "gyakorlós" voltam.
Ja, és kergetőzzetek a réten. Vagy apa próbálja egy pohár vízzel utolérni, s jól nyakon locsolni (amíg ilyen szép idő van). Ha ennyire félénk, menjetek olyan helyre, ahol csak ti vagytok. Hátha... Ha már nevet játék közben, beleéli magát, szívesen vesz benne részt, s akaratlanul is közben ügyesedik.
"Gyakorlós"
Epilepsziáskén könnyen előfordulhat, hogy lassan reagálja le a dolgokat. Így nem csoda, ha nem jó a labdaérzéke. A tesitanár tudja, hogy epilepsziás? Nem mondom, hogy kivételezni kell vele, de ha tudna róla, talán máshogy állna hozzá.
De az nem az epilepszia miatt van, hogy nem csinálja azt, amit a tanár mond neki. Mármint, hogy meg sem próbálja. Az valóban azért lehet, mert fél, hogy a többiek kinevetik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!