A fiatal óvónők tegeznek vagy pedig magáznak titeket?
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy a fiatal, szinte még pályakezdő óvónők tegeznek vagy pedig magáznak titeket?
Az óvodapedagógusok válaszára is kíváncsi vagyok,ti tegezitek vagy pedig magázzátok a veletek egyidős vagy pedig az idősebb szülőket?
Mi a véleményetek erről?
Ti örültök neki vagy pedig rosszul esik nektek?
Szerintem a magázódás lenne a helyes, és nem elsősorban a felnőttek érdekében, mert felnőttként ha tegeződsz, ha magázódsz tud hogy egy szülő-óvónő viszony határai hol vannak, hanem elsősorban a gyerek miatt.
Hatalmas probléma, hogy a gyerekek 7 évesen úgy kerülnek iskolába, hogy nem tudnak magázódni. Egy jó tanítónő ezen nyilván próbál változtatni, de sajnos vannak olyanok, akik még alsóban is engedik a gyereknek is hogy tegezzék. Ezek a gyerekek egyáltalán nem ismerik a magázó formát, mert nem találkoznak vele. Később hogy fognak megírni egy hivatalos levelet? Nekünk teljesen zsigerből jön, de ha a gyerekeink nem találkoznak vele kicsi korban, akkor nekik sokkal nehezebb lesz később megtanulni (mint egy idegen nyelvet).
Másrészt valóban segít az óvónőnek és tanítónőnek is abban, hogy a gyerekek szemében tekintélye legyen, ami ahhoz, hogy a nevelés működni tudjon elengedhetetlen.
Anyukám tanítónő, sok szülő kérdés nélkül rögtön letegezi, és bizony ilyenkor ő szólni szokott, hogy nincsenek tegező viszonyban. Szerinte, és szerintem is ez a parasztság legalja, hogy egy nála 30-35 évvel idősebb kvázi idegent csak úgy letegezünk.
Szerintem ne menjen el ilyen irányba se a nyelvünk se a társadalmunk, ezt a minimális tiszteletet kifejező nyelvi aktust igyekezzünk már legalább ilyen szinten megtartani.
21!
Egész alsóban tegeződtem az összes tanárommal. Majd felsőben megtanultam a magázódást. Semmi probléma nem volt belőle, hivatalos levelet is írtam párat, tehát ez az érved elég gyenge volt.
Most erről az jutott eszembe, hogy valamelyik nap az egyik kérdésben azt taglalták, hogy elég ha 7 éves korára lesz szobatiszta a gyerek, úgy tűnik az is elég, ha 14 éves korára tanul meg magyarul tisztelettudóan beszélni,de azért angolórára meg zeneiskolába már 3 évesen beíratnák a gyereket...
Komolyan ez a jövő?
"Nem véletlen, hogy angol nyelvterületen nincs magázódás."
Imádom, amikor félművelt emberek ezt az "érvet" hozzák fel... Tudod, angol nyelvterületen nem magázás nincs, hanem tegezés. A 'you' eredetileg a magázó forma volt, a tegező pedig a 'thee', de kikopott. Néhány régi angol nyelvű vallásos énekben még találkozhatsz vele, mert Istent tegezték a legtovább. Úgyhogy angol nyelvterületen technikailag mindenki magázódik (még akkor is, ha ennek ma már nincs jelentősége).
Német, francia nyelvterületen pedig tudtommal sokkal szélesebb körben elterjedt a magázódás, mint nálunk, ott nem ritka, hogy a huszonéves kollegák vagy a játszótéri anyukák is magázódnak.
Köszi a kioktatást "kedves" 25-ös, elnézést, hogy nem vagyok ily széles körűen tájékozott a nyelvészet területén. A lényegen változtat esetleg?
Elég meredek így ismeretlenül ilyen szinten ledegradálni a másikat, na mindegy. Ezért tartunk ott ahol.. További minden jót.
Én pályakezdőnek számítok, igaz tanító vagyok, de hasonló a helyzet, mint az óvónőknél.
Én saját magam érdekében az első perctől magázódok a szülőkkel, az meg hogy a gyerek tegezzen, soha fel nem merült. A szülők sok esetben nagyon pozitívak a lelkesedést látva, és örülnek mert a gyerekek a pályakezdő pedagógus életkora miatt jobban ragaszkodnak, jobban elfogadnak dolgokat, közelebb érzik magukat és ezért könnyebb a tanulás is. Másrészt a tapasztalatlanságot sokszor összekeverik a szakképzetlenséggel, ezért nem tudnak annyira felnézni ránk, mint a nyugdíj előtt álló, mindent látott pedagógussal. Nincs igazán tisztelt, elismertség.
Na én többek között ezért is érzem fontosnak az egy lépés távolságot. Nekik is és nekem is jár a tisztelet. Nem voltunk játszótársak.
Első szülőin megbeszéltük az óvónőkkel (30 és 60 éves), hogy az anyukákkal tegeződnének, apukákkal viszont az idősebb magázódna. Nem volt ezzel semennyire sem gond.
A vezető óvónőt és más idősebb óvónőket magáztam, saját csoporton belül a szülőkkel ők is tegeződtek. A gyerekek is tegezték, de ettől függetlenül "x néni" volt a megszólítás.
Utóbbi zavart, mert én nem emlékszem ilyenre, hogy valaha is tegeztem volna az óvónénimet. De persze lehet, hogy mégis, fene tudja. Ami viszont még rosszabb volt, hogy a gyerekek aztán iskolában ugyanígy tegezték a tanítónénit. Nemcsak a sajátot, hanem mindegyiket. Állítólag életkoruknak ez teljesen megfelelő és majd felsőben tanulnak meg magázódni. Hát nem tudom.
Én 24 vagyok, utálom, ha zsigerből letegeznek. Én is mindenkit magázok, akivel hivatalos körülmények között találkozok (legyen ez akár egy üzlet is, ahol nálam láthatóan fiatalabb ül a kasszában). Persze tegezve is meg lehet adni a tiszteleletet, de ez vonatkozzon arra, ha már kölcsönös megegyezés alapján dönt a két fél a tegezésről, ne rögtön in medias res.
A kislányom még csak 9 hós, így a bölcsi-ovi-suli részre nem tudok ebben a tekintetben reagálni. Régen nyilván minden más volt, de a szülők az óvónőt is magázták, édesapám mindig kezitcsókolommal köszönt (pedig akkor ő is csak 30as volt). Mi is magáztuk az óvónőket, csak még a gyerekes "tetszik" szóhasználattal. Szerintem ennek a megtanítása nem nagy kunszt a gyerek felé, aztán majd később kialakul a rendes magázó forma. Talán a dadusokat tegeztük. Iskolában fel sem merült, hogy bárkit is tegezzünk. Testvérem fejlesztőpedagógus, őt is tegezik, nekem ez baromi furcsa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!