Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Tegeződés vagy magázódás? A...

Tegeződés vagy magázódás? A ti környezetetekben ez hogyan működik?

Figyelt kérdés

A minap felhozódott a baráti társaságunkban (28-40évesek), h miért néniztetem és bácsiztatom őket a 2,5éves fiammal. Mindannyiónknak 2-3év közöttiek a gyerekeik.

Nem értem mi ezzel a probléma. Tudom, h már más idők vannak és a tegeződés nem úgy megy, mint régen, de én szeretném, ha a gyerekem már most azt szokná meg, h a felnőtteket magázni kell, és tizteletben tartani, nem pedig haverként (velük egyszintűként) kezelni.

Mondta az egyik barátunk, h hát még az oviban is tegezik, meg simán a keresztnevén szólítják a 60éves dajkanénit is. Szerintem ez meg pont amiatt van, mert a szülő nem foglalkozik vele, h mit mondjon a gyereke, meg gondolom a dajkanéni se.

Nem szeretnék mintagyereket nevelni a fiamból, de szerintem jobb ha már most megszokja, h egy felnőtt neve mellé hozzátartozik a néni vagy bácsi, nem pedig majd az iskolában "kinlódnak" vele a tanárok. Pedagógus vagyok, volt rá példa, h a 7éves gyerek simán letegezett (nem egyszer). A barátaink között is nem egy pedagógus van, épp ezért még úgy sem értem miért zavarja őket ez.

A ti gyerekeitek hogyan szólítják a velük egykorú barátaik szüleit? És a kis barátok titeket?



2012. jún. 19. 00:40
1 2 3 4 5
 21/41 anonim ***** válasza:
48%
Azért tegezik az óvó néniket agyerekek, mert nem TUDNAK tetszikezni - egyrészt nemrég tanultak meg beszélni, másrészt sokkal ritkábban hallják a tetszikezért, mint mi annak idején (akiknak a szüleik is többnyire tetszikezték anyósukat, apósukat). Ennek ellenére én csókolomot köszöntetek a kislányommal az oviban és néninek, bácsinak nevezem a felnőtteket, hacsak személy szerint az az illető fel nem jogosítja rá a gyerekemet, hogy tegezze. Lehet, hogy nem tud még tetszikezni, de idővel meg fog tanulni, ha fennáll ez az elvárás. Például a cipőjét sem tudja még megkötni, de idővel azt is meg fogja tanulni, addig meg "elnézzük" neki, hogy még nem képes rá. Így van ez valahogy a tetszikezéssel is.
2012. jún. 19. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/41 anonim ***** válasza:

Mi olyan körökben mozgunk, ahol mindenki a tegeződést részesíti előnyben. Pl mi felnőttek: férjeméknél többször van egy éven céges rendezvény, és ott mindenki tegez mindenkit kortól, nemtől és beosztástól függetlenül. A 3,5 éves fiamnak is mondják, hogy nem bácsi és néni.

Oviban: a dadusnénink és az óvónénik már a legelső nap mondták, hogy a mi ovinkban mindenki tegez mindenkit. Még a vezető óvónőt és a többi óvónénit is. A nyáron nyugdíjba vonuló dadusnénit is tegeztük, de közben Marika néninek ívtuk. A gyerekek is. Az egyik óvónénitől hallottam, hogy először is érjük el azt, hogy a gyerek felszólítás nélkül köszönjön, és majd utána ráérünk megtanítani neki azt, hogy kinek hogyan.

Ha valaki általa nem ismert embernek köszön, akkor úgy köszön, hogy: szia bácsi/szia néni. Tegeződik, de a bácsi/néni megszólítást használja.

2012. jún. 19. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/41 anonim ***** válasza:
100%

A lányom 4 éves, mindenkit tegez a környezetünkben. Van 4-5 család akik összejárnak mindenkinek van 2-3 hasonló korú gyereke, mindenki tegez mindenkit, én sem érezném jól magam, ha a szomszéd kislány, akire nagyon sokat vigyázok is, azt mondaná, hogy csókolom vagy jó napot és közben még nénizne is.

Viszont azt megkövetelem a gyerektől, hogy a szomszéd 70 éves néninek ne azt mondja, hogy szia, hanem azt hogy csókolom, egyébként meg mindent úgy csinál, ahogy tőlem látja, a boltban úgy köszön hogy jó napot, ahogy én is és hogy viszlát, ahogy én is.


Az oviban én 1 db gyereket sem hallottam még, hogy magázná az óvónénit (pedig 240 gyerek jár az ovinkba), de mindenki hozzá teszi, hogy szia Viki néni, vagy szia Katica néni, egyébként mi szülők is tegeződünk az óvónénikkel, akik külön kérték is, mert így könnyebben szót értünk nem kell feszengni, sokkal közvetlenebbek a beszélgetések is.


Én úgy gondolom, hogy élethelyzettől is függ ez a tegezés-magázás dolog. Egy anyukát simán letegezek még akkor is ha először találkozunk, és eddig még senki nem vette rossz néven, sőt engem sem szólított meg még magázva senki játszótéren, játszóházban kisgyerekes környezetben.

Viszont hivatalos ügyek intézésénél nem tartom illőnek a tegeződést, én speciel harapok érte ha letegeznek munka közben (rendőr vagyok), ha én megadom azt a tiszteletet, hogy úgy köszönök, hogy jó napot, akkor ne csázzon, meg hellózzon, nem a haverom és nem egy kötetlen beszélgetést folytatok vele. Viszont egy kisgyerekkel még az ilyen helyzeteket nehéz megértetni, szerintem ahogy ezt többen is írták évek alatt alakul ki, és nem feltétlenül 3-4 évesen.

2012. jún. 19. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/41 anonim ***** válasza:
Nehéz ügy. Én utálom, ha magáznak, na nem is vagyok még túl idős a magam 30 évével. A kislányom 16 hónapos, még nem nagyon beszél. Nála egyenlőre a "szia Józsi Bácsi..."stb van. De persze idővel ha már érti mi a különbség egy gyerek és egy felnőtt közt, én is "csókolom-ra" fogom tanítani. A barátainkat tuti tegezni fogja.
2012. jún. 19. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/41 anonim ***** válasza:
100%

Óvónőként válaszolok.

Az óvodában a tegeződés, nénizéssel a megfelelő formula. Ahogy egy korábbi válaszoló is írta, most kezdtek szinte beszélni, a helyes szórend, ragozás, szókincs alakulása van folyamatban óvodás korban. Nem szabad és nem is lehet elvárni tőlük a magázódást, tetszikezést!!! Második, harmadik osztályban észrevétlenül áttérnek a magázódós formulára, és ez teljesen így van rendjén!

2012. jún. 19. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/41 A kérdező kommentje:

Lehet, h kicsit félreérthetően írtam a kérdést. Természetesen se a saját, se a mások gyerekeitől nem várom el, h 2-4évesen tetszikelni tanuljanak/tudjanak. De azt nem értem mi abban a kivetni való, ha egy 30év körülit néninek vagy bácsinak hív, és csókolommal köszön már ennyi idősen is. Tetszik vagy sem, egy kisgyerekhez képest mi már igenis nénik és bácsik vagyunk, még ha nem is érezzük magunkat annak.

Kezdem azt érezi, h a 2-3generációval ezelőtti túlzott tiszteletre nevelés most pont az ellenkezőjére fordul. Nem azt mondom, h az volt a jó módszer, csak, h szerintem igenis rajtunk múlik a dolog. Mert ha nem azt mondogatná a többség, h "tudod kit nénizzél...", hanem reálisan magára nézne, akkor mire óvodás lesz a gyerek, addigra tudná, h a felnőtteket nem illik csupán a keresztnevükön szólítani, és meg se fordulna a fejében néni/bácsi nélkül mondani.

A csókolomot pedig nem ciki még felnőttként se mondani. Anyósomat és apósomat soha nem tegeztem még le, pedig mindketten fiatalabbak a szüleimnél. Mindigis csókolommal köszöntem nekik. Tizenévesen meg minden ciki, nem csak a csókolomozás.

Természetesen én is tegeződöm első perctől kezdve a játszótéri szülőkkel, de a gyerekemnek szeretném ha ők felnőttek lennének, nem pedig haverok. Attól még lehet jófejnek meg játszópajtásnak tekinteni, h nénizi vagy bácsizza őket. De sajnos tapasztalatból tudom, h ha letegeződünk egy gyerekkel, onnantól kezdve tojnak az ember fejére.


Miért kell egy gyereknek átállni a magázódásra? Miért jó az, h át kell állnia? Miért ne tanulhatná már eleve úgy?

2012. jún. 19. 14:12
 27/41 Sókristály ***** válasza:

Szerintem a kommented előtti óvónő szépen leírta, hogy miért nem rögtön magázódnak. Tapasztalatból még nem tudhatod, de tényleg maguktól állnak át a magázódásra, és olyan 6-7-8 éves koruktól eszükbe sem jutna tegezni a tanítónőt, vagy az osztálytársak szüleit.

Írtál a tiszteletről. Én nem hiszem, hogy a magázódásnak akkora köze lenne a tisztelethez, főleg ekkora korban. Engem tegeznek a gyerekek osztálytársai, pedig 40 éves vagyok. Alkati kérdés, szinte senkinek nem áll rá a szája, hogy magázzon, a gyerekek is eső szóra le tudtak tegezni. De sosem tiszteletlenek, még akkor is rendet tudok tartani, ha 10-en vannak nálunk egyszerre. És lehet, hogy hiú vagyok, de 40 évesen sem szeretnék még néni lenni.

Az após-anyós kérdés is másként van nálunk. A legelején kértek, hogy tegezzem Őket, azóta így van, és természetesen a férjem is tegezi a szüleimet. Baráti, közvetlen a viszonyunk. Anyósom az esküvőnk napján nevetve kérte, hogy lehetőleg továbbra se szólítsam anyukának :-)

A csókolomozás nekem továbbra is gáz. Nem minden ciki a kamaszoknak, de ez nagyon, erre élénken emlékszem. Nekem a csókolomos világban nehéz volt átállnom, az én nagyobb gyerekeim már simán vették az akadályt azzal, hogy rögtön a Jó napotot meg a Viszlátot tanulták a Szia mellé. Felszabadultabban tudnak így a felnőttekkel társalogni.

A túlzott tetszikezés is régről maradt itt, nekem az sem jön be. Lehet szépen is magázódni, én ezt a fordulatot csak kimondottan idős emberekkel való beszélgetés során használom. Anyunak van erről egy jó története: Megcsípte az arcát egy méhecske, annyira bedagadt, hogy nem látszott ki a szeme. A szomszéd kislány átjött, és ezt mondta: Marika néni, de csúnyának tetszik lenni! Mondta neki anyu, hogy tetszeni nem tetszik, de ez van. Vagy az jobb, hogy betegnek tetszik lenni?

El kell fogadni, hogy családonként máshogy gondolkodnak erről a kérdésről az emberek. De ez nem jelenti azt, hogy a tegeződős gyerekek tiszteletlenek, vagy neveletlenek lennének.

2012. jún. 19. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/41 anonim ***** válasza:

"De sajnos tapasztalatból tudom, h ha letegeződünk egy gyerekkel, onnantól kezdve tojnak az ember fejére."


Ezt én is megcáfolom. Van hogy egyszerre 6-7 gyerek van nálunk, aki mind tegez, általában 2-5 év közti picik és nem tojnak a fejemre. Egytől egyig szót fogadnak, ha kérnek valamit azt szépen, illemtudóan teszik a tegezés ellenére is! Szóval szerintem sem ezen múlik.


23-as voltam

2012. jún. 19. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/41 anonim ***** válasza:
38%
A 25-ös óvónőnek: Persze, rendjén van, hiszen ez a társadalmi szokás, ebbe nevelik bele a gyerekeket. Szerintem sincs ezzel a tegezéssel nagy baj (habár nekem még mindig furcsa egy kicsit). Azt viszont ne mondja nekem senki, hogy azért nem magázódnak az oviban, mert még nem tudnak! Annak idején én - az összes csoporttársammal egyetemben - magáztam az óvónéniket, a tanítónénit meg pláne. Kaptunk is volna tőle, ha letegezzük. Tehát nem azért nem magáz a gyerek, mert nem tud, hanem azért, mert nem elvárás.
2012. jún. 19. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/41 anonim ***** válasza:

Egyszer kellett a kislányomnak elmondani, hogy nénizzen, bácsizzon és azóta így beszél az idősebbekkel, kivéve, ha mondják, hogy nem kell őket magáznia.

A barátai szüleit és az ovónéniket magázza, a szomszédokat (ha találkozik velük) tegezi, a doktor nénit is, mivel ők megengedték neki. Bár az is igaz, hogy néha a magázódásból tegezésbe megy át a beszéde, de nem gond ez még így 3 évesen. Viszont nagyon illedelmes, előre köszön, amit senki más nem csinál a környezetében. :)

22F

2012. jún. 19. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!