Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Tegeződés vagy magázódás? A...

Tegeződés vagy magázódás? A ti környezetetekben ez hogyan működik?

Figyelt kérdés

A minap felhozódott a baráti társaságunkban (28-40évesek), h miért néniztetem és bácsiztatom őket a 2,5éves fiammal. Mindannyiónknak 2-3év közöttiek a gyerekeik.

Nem értem mi ezzel a probléma. Tudom, h már más idők vannak és a tegeződés nem úgy megy, mint régen, de én szeretném, ha a gyerekem már most azt szokná meg, h a felnőtteket magázni kell, és tizteletben tartani, nem pedig haverként (velük egyszintűként) kezelni.

Mondta az egyik barátunk, h hát még az oviban is tegezik, meg simán a keresztnevén szólítják a 60éves dajkanénit is. Szerintem ez meg pont amiatt van, mert a szülő nem foglalkozik vele, h mit mondjon a gyereke, meg gondolom a dajkanéni se.

Nem szeretnék mintagyereket nevelni a fiamból, de szerintem jobb ha már most megszokja, h egy felnőtt neve mellé hozzátartozik a néni vagy bácsi, nem pedig majd az iskolában "kinlódnak" vele a tanárok. Pedagógus vagyok, volt rá példa, h a 7éves gyerek simán letegezett (nem egyszer). A barátaink között is nem egy pedagógus van, épp ezért még úgy sem értem miért zavarja őket ez.

A ti gyerekeitek hogyan szólítják a velük egykorú barátaik szüleit? És a kis barátok titeket?



2012. jún. 19. 00:40
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
82%

Szerintem az ismerősöket, rokonokat tegezze. Én is rosszul lennék, ha nénizne pl. a barátnőm kislánya.

Legalább megtanulja, hogy kit tegezünk, kit magázunk.

2012. jún. 19. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:
Nálunk még szokás ez a nénizgetés, bácsizgatás a szüleim és a szüleim barátainak kicsi gyerekei között. Ha 20 évesekről van szó, persze, tegezzen, de azért egy 40 éves nőnél/férfinél... Attól függ, milyen kicsi a gyerek. A bölcsődében nálunk a kisgyerekek tegezik a gondozónőket, de közben pedig gyakran hívják őket pl. Vera néninek
2012. jún. 19. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 anonim ***** válasza:
Szerintem nem baj, ha tegezi oket, en ugyan mar 20 vagyok, de regota tegezem az isosebb baratainkat. Ugy ertem, hogy a szuleim baratai, egyben a baratnoim szulei. Viszont olyan is volt, hogy valakiket kiskoromtol ismertem, tegeztem, mert baratok, de megyvolt a bacsi, neni a nevuk mogott. Kesobb pedig, mikor nagyobb lettem, es haveribb lett a viszony, akkor probaltam sehogy se hivni oket, mert a bacsizast mar cikinek ereztem. Szerintem kozvetlenebb ha tegezi oket, nincs azzal semmi baj. Osztalytarsaim szuleit is tegeztem. Oviban es alsoban pedig mindenki neni volt, de az osztalyfonokot tegeztuk, csak a tobbi osztalyet nem. Azt meg elmondhatod neki, hogy az idegeneket magazni kell, es az idoseket is.
2012. jún. 19. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 anonim válasza:
Rajtam is meglepődtek az óvónők, mikor velem együtt kb 4en magázták őket a csoportból. Az mondjuk már elég zavaró, hogy néniznek az anyukák engem a gyerekeiknek 19 évesen. Szerintem még pont abban a korban van, hogy rá lehet szoktatni. Úgy vagyok vele inkább nénizzenek le 19 évesen és magázzanak, mintsem, hogy 40 évesen letegezzenek. A dajkanéniknek szerintem szólj előre, hogy ne hagyják, hogy tegezze őket.
2012. jún. 19. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 anonim ***** válasza:
100%

Én kiskoromban a szüleim szorosabb barátait (akikkel összejártunk)kortól függetlenül tegeztem. A többieket (kollégák, távolabbi ismerősök, szomszédok és az összes többi felnőtt) magáztam.



27/N

2012. jún. 19. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 anonim ***** válasza:

hát ez nagyon érdekes kérdés mert szerintem mindenki mást tart megfelelönek. pl én nem szeretem a magázást, amikor csak lehet tegezek, szerintem magázodás nélkul is meg lehet adni a tiszteletet és lehet tisztelettel beszélni, meg a magázodásbol is lehet megalázo kifejezéseket összerakni.

szerintem a magázodás felesleges szakadékot képez 2 ember kozott, én meg a közvetlenség és természetesség hive vagyok. nem szeretem a görcsös távolságtartást. nem azt mondom hogy a magázodás az, de a magyarokra különösen jellemzö a merev, görcsös távolságtarto magatartás, én meg fel akarom ezt oldani amikor lehet.

jo nem arrol van szo hogy az okmányirodában a 60 éves ügyintezöt letegezem, de pl apám élettársát kezdettöl fogva tegeztem felajánlás nélkül (kb 50 eves) és szerintem nagyon jol tettem mert ö meg eléggé távolságtarto, szerintem ilyen kinos modoroskodás lenne közöttünk a mai napig is :D

26/N

2012. jún. 19. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy én észrevettem a tegeződés egyre inkább magától értetődővé válik, és csak a külön tekintéllyel rendelkező emberek körül vetődik fel a kérdés. Tehát ha a gyereked megszokja a magázódást, mint ahogy engem is így neveltek, akkor fennáll a veszélye, hogy feszengeni fog egy olyan világban, ahol ez rajta kívül senki számára nem lesz kérdés. Ennek ellenére egyébként fogalmam sincs. Mivel valakit magázni, amíg meg nem engedi a tegeződést nem illetlenség (és nem a fiatalabb dolga kezdeményezni), de valakit letegezni elég illetlen lehet.
2012. jún. 19. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 anonim ***** válasza:
31%

Teljesen le vagyok döbbenve. Ennyire megváltozott a világ? Hogy már csak úgy tegeződhetünk?


Az én gyerekeimet "csókolomra", magázódásra, nénizésre, bácsizásra tanítom. Úgy tudom, nem írták ki a magyar nyelvből még a magázódást, így ezt betartjuk.


Szép is lenne, ha 6 éves gyerekeim csá-val köszönnének majd a leendő tanárnéniknek.


Az megint más, ha egy felnőtt megengedi a tegezést, de egy gyerek magától alap esetben magázzon, nénizzen, bácsizzon.


Úgyhogy a kérdezőnek üzenem, jól csinálja!

2012. jún. 19. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Természetesen ez a rokonokra nem vonatkozik.
2012. jún. 19. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 anonim ***** válasza:
72%

Barátoknak eszemben sincs azt mondani, hogy ő a Zoli bácsi. Nyugodtan tegezze a gyerekem az én barátaimat is, még ha 30 évvel idősebbek is nála.

Én nagyon utáltam ezt a szitut gyerekkoromban, a szüleim összes barátját nénizni és bácsizni kellett, aztán mikor 18 éves lettem, hirtelen az összes azt mondta, hogy most már tegezzem őket. Pedig előtte is tegezhettem volna szerintem.

Én tegezésre tanítom a gyerekeimet és a barátaim ennek nagyon örülnek, ebben teljesen egyetértünk (már volt téma).

2012. jún. 19. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!