Mivel tudnak elhelyezkedni az anyukák a környezetetekben ha letelt a gyes?
Általában azon a területen tudnak elhelyezkedni, amit tanultak, ami a szakmájuk.
Ez attól is függ, hogy te hol élsz, mik a lehetőségek állás terén a környéketeken. Azért egy szakma elsajátítása tisztességesen nem pár hónap, évek kellenek hozzá, ráadásul sok helyre úgy vesznek fel, hogy van már abban némi gyakorlatod is.
Jelenleg valamilyen gyermekekkel foglalkozó szakmát ajánlanék: dada, pedagógiai vagy gyógypedagógiai asszisztens, gyermek- és ifjúsági felügyelő, kisgyermekgondozó és nevelő. Mert muszály lesz idővel fejleszteni, bővíteni a bölcsiket, és mert a magánbölcsik most szerintem fénykorukat élik.
Az is számítana mi volt előtte a foglalkozásod, végzettséged, vagyis mire alapoznál?
Ha mondjuk mérnök vagy, akkor irány létesítmény energetikusnak, akár nő vagy férfi vagy. Tuti befutó szakma jelenleg.
A vállalkozást nem ajánlom, bár ha megvan a kezdő tőkéd vagy még több is, és érzel magadban ehhez ingert, akkor szakosodott kereskedőnek is tanulhatsz vagy kereskedő-boltvezetőnek.
Fitness-wellnessben még van üzlet, úgyhogy fitness-wellness asszisztens is lehetsz.
Irodai asszisztens is lehetsz, ez bármelyik céghez elkelhet.
Munkaerőpiaci szervező, elemző is lehetsz. Ebben a kellenek szakemberek, és még nincsenek sokan.
Ügyfélszolgálati asszisztens képzést is ajánlom.
Most ezek jutottak eszembe, de persze az előképzettséged és érdeklődési köröd ismeretében pontosabb információkat tudnak adni a felnőttképzési cégek.
Egy felnőttképzési cégnél dolgozó tanfolyamszervező, andragógus
Az ismerőseim között még elég kevesen vannak azok, akiknek gyerekük van. De azért most végiggondolom, hogy ki mint csinált, amikor (újra) munkába kellett állnia.
Az egyik ismerősöm hivatalosan sosem dolgozott, viszont elég szép mellékes jövedelemre tesz szert abból, hogy megrendelésre tortákat süt. Amikor a kisebbik gyereke született, akkor kezdett el ezzel foglalkozni, először csak ismerősöknek, ajándékba, később, ahogy egyre ügyesebb lett, már megrendelésre készít mindenféle tortát és süteményt, szoktam látni róluk a képeket, tényleg nagyon szépek, de azért jópár év rutinja benne van már (főleg a díszítésre értem ezt, de most már igazi profi munkának néz ki az összes).
A második, ő korábban is fodrászként dolgozott, oda is ment vissza, igaz, ő nem sokat volt otthon a babájával, nagyon korán újra dolgoznia kellett, hogy ne menjenek át máshoz az állandó vendégei. Mondjuk eleinte csak minden második nap dolgozott, és csak napi néhány órát.
Aztán, az egyik barátnőm gyes alatt levelezőn befejezte az egyetemet, ő óvónő lett, de már ugye ezt korábban elkezdte tanulni.
Ismerek egy csajt, aki baba mellett valami gondozó szakmát szerzett, most idősekhez jár ki házhoz, segít nekik tisztálkodni, bevásárol nekik, stb.
Van még egy barátnőm, de ő is már a lánya születése előtt elkezdett tanulni, és gyes alatt fejezte be levelezőn, meg még valami mást is tanult mellette, nem tudom pontosan, de ő fordítóként helyezkedett el valami cégnél, üzleti levelezéseket fordít angolról magyarra, magyarról angolra.
Most hirtelen ennyi jut eszembe.
Szerintem sehogy.
Én 15 éve vagyok itthon 4 gyerekkel 35 évesen.Esélytelennek látom a helyzetet nem is tudom mi lesz.
14,12,9,2 éves gyerkőcök anyukája
Szia! Én abban bízom (egyelőre teljesen alaptalanul), hogy a részmunkaidős foglalkoztatás, illetve az egyéni vállalkozás olyan munkaformává válik, amit megéri csinálni.
Abban a szerencsés helyzetben voltam annó, hogy még ingyenes volt a felsőoktatás a gyeden, gyesen lévőknek, így elvégeztem egy posztgraduális képzést, míg otthon voltam a gyerkőccel. Ez tök más volt, mint az eredeti diplomám, de annyira beleszerettem a szakmába, és olyan ismeretségekre tettem szert, hogy azóta is ebben dolgozom. (
Mindent összevetve arra biztatnálak, hogy tanulj, szinte bármit, mert azt gondolom, hogy egyrészt ettől az agyad is mozgásban marad (jó-jó, tudom, a gyereknevelés is kemény meló, de egészen más területeket mozgat meg), másrészt a munkáltatók szempontjából is szimpatikusabb, hogy agilis vagy. Remek szakirányú továbbképzések és felsőfokú szakképzések vannak az egyetemeken.
Hogy konkrét választ adjak a kérdésedre, a környezetemben lévők között kétféle tendenciát látok: vagy visszament a gyerek előtti munkahelyére, és rengeteget dolgozik, de így bébiszittert kell igénybe vennie, hogy a gyerekkel kapcsolatos dolgait megoldja, vagy valami kötetlenebb dologba fogott: masszőr, korrepetálásból élő pedagógus, fordító, korrektor, pszichológus, könyvelő… a menő gasztrobloggerek között is találunk szép számmal gyerekeseket.
Nyilván nincs rá egyetemleges recept, hogy mit érdemes tanulni, de esetleg próbáld meg úgy felfogni ezt az időszakot, hogy utána az újrakezdés jön – jó értelemben – vagyis igyekezz megkeresni, mi érdekel igazán. Ha az alapvető szakmád, akkor pedig menj el valami azzal kapcsolatos képzésre!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!