Hogyan intézzem a táppénz? Kell e valamilyen papír a munkahelyről vagy bárhonnan? Mennyi pénzre számolhatok?
Nálunk a nőgyógyász adott papírt, és az alapján vett táppénzre a háziorvos.
A táppénzed összegére meg így nem lehet tippelni.
Ami biztos: hogy ugyanaz lesz az alapja, mint a gyedednek volt. Ha pl. a gyededet 200 ezres jövedelem alapján számolták, akkor a táppénz alapja is ez lesz.
(a táppénz maximális 9összege 5200Ft naponta)
De is szép lenne a 280000 Ft :) (Egy nullával több lett.)
Butaságot kértek a munkahelyeden.
Egy 2011. jan. 1-i rendelkezés értelmében a gyes és a táppénz járhat együtt.
A másik, a táppénz összege.
Mivel az igénylést megelőző év jövedelmét nézik, ezért a tavalyi év az irányadó. Akkor viszont végig gyedet kaptál, amiből nem lehet táppénzt számolni. Viszont van az ún. előnyszabály, ami annyit takar, hogy ha azért nincs 180 bérezett napod (amiből lehet ellátást számolni), mert táppénzben, tgyásban, gyedben részesültél, akkor a korábbi ellátás alapjául szolgáló jövedelem lesz az új ellátás alapja. Vagyis a te esetedben a gyed alapjául szolgáló jövedelmed lesz a táppénz alapod. A táppénz ennek a 60%-a, max napi 5020 Ft.
Ha 12-én mész a dokihoz, akkor nem fog tudni kiírni 4-től.
Anyagilag egyébként akkor járnál a legjobban, ha most 4-től módosítanád a szerződésed 6 órásra, kivennéd a szabikat, majd táppénz. Így a gyest is tudod igényelni 4-től.
Természetesen, de inkább bemásolom:
1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
43.§-tól szól a táppénzről
"48. § (1)
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.
(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.
(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb."
Az (5) az érdekes számodra, a többit csak az érthetőség miatt másoltam be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!