Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mit lehet egy három éves...

Mit lehet egy három éves kislánnyal játszani?

Figyelt kérdés
Vigyáznom kell majd egy hároméves kislányra, viszont ilyen korú gyerekekkel nem igazán van még tapasztalatom.
2011. máj. 13. 13:27
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Mondjuk nekem fiaim vannak,de ők élvezik a bújocskát-fogócskát.Szeretnek duplózni,fakockával építeni,nyomdázni,mesét hallgatni(mesekönyvből),gyurmázni,egyszerűbb társassal játszani,gyöngyötfűzni és ilyesmiket.Gondolom amit felsoroltam azt a lányok is szeretik!
2011. máj. 13. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Velük már nagyon sok mindent. Ha van rá lehetőséged vidd ki játszani. Labdázni, homokozni imádnak. De az udvaron elindul a fantáziájuk egy darab fával is eljátszanak.

Ha nem tudod kivinni, akkor bent lehet kirakózni, építeni, festeni, gyurmázni, nyomdázni, vagdosni, bábozni, boltosat játszani, babázni, énekelni, táncolni, tornászni.

2011. máj. 13. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

ha kint vagyunk (és ott szeret a legjobban lenni), akkor homokozunk, vagy virágot szedünk, játszótérre megyünk.

Bent rajzolunk, könyvet nézegetünk, legozunk, babázunk, főzünk az edénykéivel, táncolunk.

2011. máj. 18. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Tetszenek a válaszok. Hozzájárulnék a válaszadók sorához, kiegészítésemmel:

Ügyelj, hogy minél természetesebb módon foglalkozz vele, pl. 3 éves esetén ha lehet, kerüld a tv-zést, a túl különleges, túlságosan kidolgozott játékszer használatát (pl. barbie baba), mivel a kisgyermek pszichés fejlődését a leegyszerűsített játékok fejlesztik, vagy -mint egy fenti hozzászóló említette- akár pl. egy fadarab. Hogy mi az oka? Az, hogy míg az egyszerű tárgyakat felruházza a fantáziájával, mind külsőjére vonatkozóan, mind pedig események eljátszásával -akár az aktuálisan a lelkét feszítő szorongásai ,problémái ún. kijátszásával-, addig a túldíszített, részletesen kidolgozott, netán beszélő, hangot adó, túlságosan inger gazdag játékszer ellentétes hatású, azaz káros, ha gyakran játszik ilyesmivel:

a szorongásait nem oldja, nem mozgatja meg a fantáziáját, kreativitását, ráadásul elősegíti az önzés kialakulását, hiszen értékes egyedi darabokról lévén szó (pl. beszélő baba, csicsás barbie, márkás játékautó stb., csili-vili babaház stb.) a gyermekek egymás kezéből hajlamosak kiszedni, elvenni, kitépni azt, versengve a csillogó-villogó játékszerért, hoyg BIRTOKOLHASSÁK

- mind ez tehát még a jellemfejlődésüket is károsan befolyásolja.

A természetességhez még példa: fontos mind többet a szabadban tartozóodni a picurral, persze az időjárásnak megfelelően öltöztetve; benti játék során fontos a gyakori szellőztetés. Gondolj bele: a fejméretük arányában nagyobb a testükhöz képest, mint egy felnőtt ember feje a felnőtt testhez képest; így a kisgyermek rövidebb és kisebb teljesítményű vérkeringése kell, hogy egy aránylag nagy agyat ellásson friss , oxigéndús vérrel. Ezért is csodálkoznak sokan, hogy "jaj, micsoda kis örökmozgók a picúrok..."

Hát ezért mozognak annyit... és ezt nem is szabad gátolni a testi okok miatt sem, de pszichés oka is van, hogy kellő időt és lehetőséget kell biztosítani nekik a szabadban történő mozgásra még télen is! És persze bent is mozoghasson, amennyit kíván; ha túl keveset kíván, akkor meg motiválni arra!

A mozgásnak ráadásul transzfer hatása is van: azaz áttételesen szükséges, sőt, nélkülözhetetlen a hatása mind az értelmi-, mind pedig az érzelmi fejlődésére, ez pszichológiai és pedagógiai tény, de hétköznapi tapasztalat is, ha úgy tetszik. A mozgás, és az érzelmi biztonság a legfontosabb tényezők közé tartozik a kisgyermeknevelésben, és elsősorban játékos keretek között. (Így hát a játék is alapvető tevékenysége a picúroknak!)

Míg el nem felejtem, sose tanítsd direkt módon semmire a 6 év alattiakat! Kivéve, ha vészhelyzet van. Testi fenyítés pedig mellőzendő! Ha nyúl a konnektor felé, akkor elhúzod, esetleg elrántod a kezecskéjét, és ez elég infó számára, hogy azt nem szabad, és megérti, erőszak nélkül is - gondolom ezt mondani sem kell, hogy erőszakmentesség: alap dolog a gyermeknevelésben.

Tanítani meg káros a gyermeket 6 év alatt, direkt módon. Amúgy is issza magába mindazt, amit tapasztal, ha hallja, hogy énekelsz, önkéntelenül megtanulja előbb-utóbb - a folyamatot látens tanulásnak hívják, mi felnőttek is íly módon tanulunk hatékonyabban. (A kényszer, pl. vizsgadrukk minket is gátola tanulásunk hatákonyságában.)

Kiegészíteném továbbá az előttem szólókat játéktevékenységek felsorolásával is: 3 évesről lévén szó:

gyermekverseket mondj pl. játék közben, pl. elképzeli, hoyg eyg boci a fadarab, amivel játszik, akkor énekeld neki a "Boci, boci"-t, vagy pl. lovacskának képzel egy játékkockát, akkor Weöres: "Paripám csodaszép pejkó" (KERESS RÁ NETEN A VERSEKRE MONDÓKÁKRA, AMIKET IDÉZEK, HA JAVASOLHATOM :) ), mesehallgatás (olvass neki, vagy még jobb fejből, neten keress rá, életkor szerint is találni), lehetőleg népmesét és egyszerűt, pl. LÁNCMESE különösen nekik való ("Kóró és a kismadár" és hasolók), de ilyen picinek akár a hétköznapokról való mesélés is kielégítő, sőt, szükséges:"nézd csak, ott egy cica! Van ám nekünk is cicánk, az a macska pedig ilyen és ilyen, ez és ez történt vele nálunk, képzeld..." stb., mondókázás, ölbéli játékok: höcögtetés, lovagoltatás, ezekhez mondókák (Lovagolunk Miskolcra, ugorj fel a kispolcra - és hasonlók), gyengéden birkózás, "gyengéd gyömöszölés", csiklandozós játékok: "kerekecske gombocska, itt szalad a nyulacska", "itt a pislogója" stb stb.


Ajánlom továbbá szíves figyelmedbe a szerintem egyik legkiválóbb magyar gyermekpszichológust, VEKERDY TAMÁST, aki TERMÉSZETESSÉGközpontú és GYERMEKközpontú szemléletével, valamint a köztudatban kevéssé komolyan vett káros hatások mellőzésére (pl. tv nézés mellőzése legalabb 7-8 éves korig) felhívó tevékenységével is felhívta magára a szakmai figyelmet és a laikusokét is.

2011. máj. 18. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!