Mennyit számít a mondókázás/zéró képernyőidő a beszédfejlődésben?
A csapból is az folyik, hogy a sok-sok mondókázás, hintázás, meseolvasás, beszélgetés, 0 képernyőidő mennyire hozzájárul a megfelelő beszédfejlődéshez.
Én teljesen ebben a szellemben nevelem a kisfiam, 22 hónapos, rengeteget mondókázunk, mesét olvasunk, képeskönyvet nézegetünk, egyàltalán nem néz se tv-t, se telefont, mégis alig beszél még. Vagyis beszél, de mindennek csak az első 2 betűjèt mondja. Ellenben a sógornőm ugyanilyen idős kisfia egész nap nèzi a tvt, youtube videókra alszik el, nem mondókáznak, mégis szinte mondatokban beszél. Akkor hogy is van ez? Van ennek a sok erőfeszítésnek értelme? Kezdek elbizonytalanodni.
Egyiknél sem kapcsoltam ki a tv-t, a nagy ugyanúgy nézte a Gyerekdalokat rajta, meg 1-2 mesét, 22 hónaposan mondatokban beszélt. A második úgy 2,5-3 évesen kezdett mondatokban beszélni. A harmadik 4 évesen, de ott megállapították az idegrendszeri éretlenséget + egyebek mellett beszédfogyatékosságot.
(A legkisebbem 1 hónapos, így nála még odébb van.)
Én amúgy tiszteletben tartom ezt a zèró képernyőidőt, de azt nem, hogy ismerősöm feljön hozzánk az üvöltő idióta, lenyugtathatatlan másfélévesével, és kb felszólít, kapcsoljuk ki a tv-t, mert náluk zero képernyőidő.
(Nàlam max a kóla zero, más hóbortjainak nem vagyok hajlandó megfelelni a saját otthonomban.🤣)
Fiammal rengeteget mondókáztam. Mellette nem ment a tv még csak háttérzajnak sem.
23hónaposan mondta ki az első szavát, fél éven belül beszélt szépeen, mondatokban.
Lányommal kevesebb időm maradt jóval ilyenekre. A tv is ment egész nap háttérzajnak, nem néztük.
Ő 15 hónaposan próbálkozott az első szavakkal. 2.szülinapjára pár szavas mondatokat mondott.
Nagyon érdekesek a válaszok, köszi őket! Ezek szerint akkor valóban nem számít sokat a beszédfejlődés szempontjából. (Az már más kérdés, hogy más szempontból pedig sokat számít). Na de azért folytatom tovább így, ahogy eddig is, mert mint ahogy írta is valaki, hátránya biztosan nem szàrmazik belőle.
11-es, megkérdezhetem, hogy mi okozta nálatok a beszédfogyatékosságot és idegrendszeri éretlenséget? Milyen tünetei voltak a beszéd késésén kívül?
Egyébként az szerintem is gáz, ha valaki elcsapatja nálatok a tvt. Nem azért, de az én házamba ne dirigáljon senki. Mint ahogy látjàtok, én is a képernyőmentesség oldalán állok, de azért én se kapcsoltatom ki a tv-t ha épp vendégsègben vagyunk.
" azért én se kapcsoltatom ki a tv-t ha épp vendégsègben vagyunk."
Viszont azzal sincs semmi baj, ha egy barátom, aki feljött hozzánk megkér rá. Szerintem. Nekem az se normális, aki ilyenen megsértődik és fölényeskedik.
Biztos, hogy számít. Az oviban nálunk mondta az óvónő, hogy teljesen egyértelmű nekik, melyik gyereknek olvasnak és melyiknek nem. A túl sok kütyühasználat is látszik, illetve az is, hogy ki fér hozzá otthon korának nem megfelelő tartalmakhoz.
Én fiamat is hasonló szellemben neveltem, mint te, nem a beszéd volt a legnagyobb különbség, amikor kezdte az ovit, hanem a koncentráló készsége. Teljesen le voltak döbbenve, hogy alig 3 évesen a 45 dbos puzzlet néma csendben, koncentrálva, türelmesen kirakta. Én meg nem értettem mi ebben a nagy dolog, mert otthon is simán kirakta ezeket. Akkor mondták, hogy a 3 évesek többsége képtelen ennyi ideig fókuszálni egyetlen játékra (tehát nem a puzzle volt a lényeg).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!