Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ki hogyan kezeli "jól" a...

Ki hogyan kezeli "jól" a kisgyerek dacolását?

Figyelt kérdés

4 éves nagylányom este húzza az alvást, mint a rétestésztát. Mindig ugyanaz a napirend, tudja, ismeri a programot (7 körül megyünk fürödni, 8-tól már ágyban van és meseolvasás, fél9-től meg lámpaoltás), alapvetően türelmesek is vagyunk, de azért már amikor ő is fáradt, mi is mennénk aludni, de csakazértse megy be az ágyba meg kiszaladgál, hogy "szomjaspisilnikelldemégezajátékhiányzik", az azért úgy huszonmilliomodszorra elég bosszantó. Ott vagyunk mellette mind a ketten. Nem várjuk el, hogy egyedül elaludjon, nem várjuk el, hogy azonnal szó nélkül bebújjon az ágyba és csendben legyen, de azért ez már sok.

Az utóbbi időben az apja kitalálta, hogy ő addig lemegy a nappaliba, és mivel gyerekzár van a lépcső tetején, ezért nem engedi le, amíg az ágyába nem megy a gyerek. Én mindeközben végig ott vagyok a gyerekszobában, altatom a kicsit, esetleg kezemben mesekönyvvel várom, hogy jöjjön a 4 évesem végre mesét olvasni. Aki meg csak a lépcső tetején sír, hogy "apaaaaaaaaa". Hiába tudja, értelmes gyerek, tapasztalta már 100x, hogy ha bemegy az ágyába, akkor az apja egyből jön is. De ő csakazértse. Aztán meg amikor lekapcsolom a lámpát, mert ennek így semmi értelme, akkor meg azért sír, mert még mesét akart volna hallgatni. De oda nem jönne, nem hozná a választott mesekönyvet, csak tekereg a padlón nyafogva, hogy "meseeeeeeeeeee".

Értem én, hogy kicsi, hogy az ovi kifárasztja, hogy ott a kistesó (aki hamarosan 2 éves, szóval azért már megszokhatta), hogy az alvás neki egyfajta elválás és húzza-vonja, de ez így élhetetlen, tarthatatlan, vállalhatatlan. A végére már szerintem az egész szomszédság tőlünk zeng. A gyerek túlfárad, reggelre nem piheni ki magát, ördögi kör. Tegnap este elszakadt a cérna, és kiabálva felkaptam a lépcső tetejéről és egy kicsit erősebb mozdulattal az ágyába raktam. Akkor meg azért ment a sírás, de legalább már ott maradt. De nyilván nem szeretném folyton az ágyába dobni és kiabálni vele és megfélemlítéssel rávenni az alvásra vagy úgy akármire (mostanában, hogy az ovi kezdődött- amúgy középsős, szóval nem új neki a helyzet- napközben is egyre rosszabb, kezelhetetlenebb, így napközben is néha elgurul a gyógyszerem).

Többször próbáltam már szépen megbeszélni vele napközben, hogy hogy lehetne ez jobb, hogy mit hiányol, hogy legyen jó az este, mert az nyilván senkinek se jó, ha összeveszünk minden áldott este. De nyilván 4 éves, amit napközben jókedvűen megbeszélünk, az a fáradt estére már köddé válik.


Én már kezdek kifogyni az ötletekből, módszerekből, hogy mivel lehetne ezt kezelhetőbbé tenni. Valakinek ötlet? Másoknál hogy működik az este, hogy lehetne ezt szerintetek normálisan kezelni?


Egyébként nagyon ügyes-okos-értelmes kislány, házon kívül abszolút szófogadó, rendben van vele minden, oviban az óvónők szeretik, ódákat zengenek róla, én meg csak pislogok, hogy mégis hogy van az, hogy az önálló, egyedül pisilő-öltöző-maga után elpakoló kisgyerekem megeszi egy kis hisztiszörny mire hazaérünk, mert otthon ezekből semmi sem valósul meg.


tegnap 10:22
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
37%
Pedig igazán van a 8asnak. A 6os egy kegyetlen zsarnok.
tegnap 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%
Igaza van * 11es voltam
tegnap 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
24%
Jól van, mondtam a gyerekeimnek, hogy amúgy tudjanak róla, nálam borzalmas sorsuk van. Kiröhögtek.
tegnap 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
81%

Pedig igaza van a 3-asnak/6-osnak, hiába szóljátok le. Nálunk is így megy, mert ezt így lehet. Könyörgéssel meg untyuli-puntyulival nem fog menni, úgy minden este ez lesz a műsor. Szintén 4 éves az alany.

Fürdés után fogmosás van, majd megkérdezem, hogy szeretne-e inni, pisilni, kakilni, akármit. Ha a válasz nem, akkor megyünk mesét olvasni, és még mese után is megkérdezem egyszer, amolyan utolsó lehetőségként. Ha akkor sem, akkor fekvés van, puszi és villany lekapcs. És onnantól csönd, akkor is, ha nem alszik el 2 percen belül.

Persze, kezdetben volt hogy fél perc múlva kijött, hogy ő inni akar, na akkor szépen visszafordítottam az ágyba és ajtó becsuk, ha volt visítás, ha nem. Most már nem játszmázik, mert tudja, hogy nem jön ki belőle jól.

Nyilván ha felkel az éjszaka közepén, akkor ihat nyugodtan (bár már elintézi egyedül, mert vízadagolós a hűtőnk), vagy pisilhet, mert elteltek órák, simán lehet, hogy addigra valóban kell. Ha beteg és azért kel fel, ha lázas, ha köhög, ha zavarja valami, vagy akár csak rosszat álmodott, akkor is megyek és segítek, megnyugtatom. Elvégre én vagyok az anyja. De a lefekvés után 1 perccel történő szándékos szórakozást meg időhúzást nem tűröm, soha nem is tűrtem.

Van egy 8 éves bátyja is, nála is ez volt a rend, ő is szuperül megszokta és nem műsorozott. És képzeljétek el, ettől egyik se utált meg.

Értem én, hogy 2024 van és csúnyán nézni se lehet a gyerekre, mert sérül a lelke, de ráhagyni mindent és csak hagyni hogy nőjön korlátok nélkül, na az ugyanannyira gáz. Mi vagyunk a felnőttek a férjemmel, és igenis van olyan szitu, amikor majd mi megmondjuk hogy mi lesz, ha tetszik, ha nem. Ez is egy ilyen.

tegnap 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
85%

Én első körben megpróbálnám előre megoldani azokat a problémákat, amik lefekvés után szoktak felmerülni. Legyen az ágya mellett víz (pl. kubus palack), akkor amiatt nem kell fölkelni. Legyen egy lista az alváshoz "szükséges" játékokról, és ellenőrizzétek le. Legyen fixen a program része, hogy lefekvés előtt elmegy pisilni.


A másik, amit megpróbálnék, hogy mikor te lefekteted a kicsit, akkor a nagy még lent a nappaliban fél órát játszik apával kettesben, külön saját figyelmet kapva. Oké, hogy úgy látod, hogy fáradt, de az a napok alatt az elcsúszott estéktől és esetleg az esti cirkusz miatti rosszabb minőségű alvástól is lehet. Szóval megpróbálnám, hogy hátha belefér az a plusz fél óra és akkor mindenki kipihent lesz. Állítsanak be hozzá egy időzítőt, legalábbis az én fiam sokkal könnyebben elfogadja, ha óracsörgésre kell valamit abbahagyni, mintha én szólok, hogy lejárt az idő.

tegnap 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
96%
14# de a 6os pl ilyet csinál, hogy kiküldi a gyereket a hidegbe este, ha nem alszik, meg ha később kell pisilnie (mert előtte nem kellett. Mert mi mindig akkor érezzük az ingert, amikor "kötelező" elmennunk?!), akkor már nem mehet ki, stb..mint valami katonai kiképzőtábor.
tegnap 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Olvasd el a beszelj ugy…konyvet.

Nagyon sok hasznos tipp van benne, hatha.

tegnap 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!