Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ki hogyan kezeli "jól" a...

Ki hogyan kezeli "jól" a kisgyerek dacolását?

Figyelt kérdés

4 éves nagylányom este húzza az alvást, mint a rétestésztát. Mindig ugyanaz a napirend, tudja, ismeri a programot (7 körül megyünk fürödni, 8-tól már ágyban van és meseolvasás, fél9-től meg lámpaoltás), alapvetően türelmesek is vagyunk, de azért már amikor ő is fáradt, mi is mennénk aludni, de csakazértse megy be az ágyba meg kiszaladgál, hogy "szomjaspisilnikelldemégezajátékhiányzik", az azért úgy huszonmilliomodszorra elég bosszantó. Ott vagyunk mellette mind a ketten. Nem várjuk el, hogy egyedül elaludjon, nem várjuk el, hogy azonnal szó nélkül bebújjon az ágyba és csendben legyen, de azért ez már sok.

Az utóbbi időben az apja kitalálta, hogy ő addig lemegy a nappaliba, és mivel gyerekzár van a lépcső tetején, ezért nem engedi le, amíg az ágyába nem megy a gyerek. Én mindeközben végig ott vagyok a gyerekszobában, altatom a kicsit, esetleg kezemben mesekönyvvel várom, hogy jöjjön a 4 évesem végre mesét olvasni. Aki meg csak a lépcső tetején sír, hogy "apaaaaaaaaa". Hiába tudja, értelmes gyerek, tapasztalta már 100x, hogy ha bemegy az ágyába, akkor az apja egyből jön is. De ő csakazértse. Aztán meg amikor lekapcsolom a lámpát, mert ennek így semmi értelme, akkor meg azért sír, mert még mesét akart volna hallgatni. De oda nem jönne, nem hozná a választott mesekönyvet, csak tekereg a padlón nyafogva, hogy "meseeeeeeeeeee".

Értem én, hogy kicsi, hogy az ovi kifárasztja, hogy ott a kistesó (aki hamarosan 2 éves, szóval azért már megszokhatta), hogy az alvás neki egyfajta elválás és húzza-vonja, de ez így élhetetlen, tarthatatlan, vállalhatatlan. A végére már szerintem az egész szomszédság tőlünk zeng. A gyerek túlfárad, reggelre nem piheni ki magát, ördögi kör. Tegnap este elszakadt a cérna, és kiabálva felkaptam a lépcső tetejéről és egy kicsit erősebb mozdulattal az ágyába raktam. Akkor meg azért ment a sírás, de legalább már ott maradt. De nyilván nem szeretném folyton az ágyába dobni és kiabálni vele és megfélemlítéssel rávenni az alvásra vagy úgy akármire (mostanában, hogy az ovi kezdődött- amúgy középsős, szóval nem új neki a helyzet- napközben is egyre rosszabb, kezelhetetlenebb, így napközben is néha elgurul a gyógyszerem).

Többször próbáltam már szépen megbeszélni vele napközben, hogy hogy lehetne ez jobb, hogy mit hiányol, hogy legyen jó az este, mert az nyilván senkinek se jó, ha összeveszünk minden áldott este. De nyilván 4 éves, amit napközben jókedvűen megbeszélünk, az a fáradt estére már köddé válik.


Én már kezdek kifogyni az ötletekből, módszerekből, hogy mivel lehetne ezt kezelhetőbbé tenni. Valakinek ötlet? Másoknál hogy működik az este, hogy lehetne ezt szerintetek normálisan kezelni?


Egyébként nagyon ügyes-okos-értelmes kislány, házon kívül abszolút szófogadó, rendben van vele minden, oviban az óvónők szeretik, ódákat zengenek róla, én meg csak pislogok, hogy mégis hogy van az, hogy az önálló, egyedül pisilő-öltöző-maga után elpakoló kisgyerekem megeszi egy kis hisztiszörny mire hazaérünk, mert otthon ezekből semmi sem valósul meg.


ma 10:22
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
44%

Biztos álmos? Én inkább ebben látnám a problémát.


Nekem a kicsi 3 éves. Ovis. Ha fél 9kor lekapcsolnám a lámpát, hogy alvás, kb kiröhögne. Nálunk fél9fele van a fürdés. Fél10 fele, van hogy 10fele az alvás.

Hiába kezdeném el altatni elöbb, ugyan ez a vergődés lenne. Ha én nem vagyok álmos, én sem tudok elaludni.

ma 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Biztosan álmos, mert miután megnyugszik, perceken belül békésen alszik. Ha éppen jól sikerül az este, akkor fél9 előtt is már simán bealszik. Meg látszik a viselkedésén is, hogy fáradt, nem tudom jól leírni, de a reakciói, a viccei, beszólásai, kommunikációja, mind a fáradt gyerekem jellemzői.
ma 10:34
 3/17 anonim ***** válasza:
48%

Nálunk fogmosás után kötelező pisi - ha nem kell, akkor is rá kell ülniük, kevés akkor is jön, és elmondom, hogy később nem jöhetnek ki. Víz van az ágyuk mellett. Az esti mesét csak akkor olvasom, ha szépen fekszenek az ágyban, és már nem állhatnak fel az ágyból, közben/utána még isznak egy kis vizet, jóéjt puszi, onnantól csendben kell lenniük, akkor is, ha elalszanak hamar, akkor is, ha elhúzzák 1,5 órát. Következetesen betartottam ezeket mindig, ha volt hiszti, ha nem. Most már szépen tudják a rendet.

Nem fogja soha megtanulni, ha engedtek neki.

(Mondjuk nálunk 9kor van meseolvasás, hamarabb teljesen felesleges lenne. Ha nagyon fáradtak, fél 9.)

ma 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
50%
Az én lányom ugyanezt csinálja és 7 éves (4 évesen nem csinálta ezt). Emiatt és egyéb furcsaságok miatt pszichológushoz vittem. Ő első körben azt javasolta, hogy csinaljunk napirend táblát. Nekem csak az este van bele írva: fürdés, vacsi, fogmosás, stb. és egy nyomdaval jelöljük ha megcsinálta. Ha nincs hiszti és mindent csinál rendesen, akkor fogmosás előtt kap valami kis jutalmat, vagy édességet. Ha egy hétig normálisan viselkedik kap valami nagyobb jutalmat (de az se legyen extra értékes, csak valami egyszerű). Nálunk van hogy beválik ez a módszer, de mivel 7 éves néha nem érdekli a nyomda, meg a matrica jutalom. 4 évesnél működhet szerintem.
ma 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
A ti gyerekeitek hogy viselik az estét ilyenkor? Én azért (is) viszem ennyire viszonylag hamar aludni a lányokat, mert már halál kezelhetetlen mindkettő. Jó, a kicsinek még nagyobb az alvásigénye, nem kötelező ugyanakkor aludni menniük (bár amúgy, amíg nincs teljes sötétség és nyugalom, ő sem fog aludni), na de ha mondjuk az itteni leírtak alapján megpróbálnám az estét kicsit kinyújtani, az teljesen agyrém lenne. Kicsit is rossz szögben tartom a babát, nem azt mondja, amit ő kigondolt, nem pont olyan sebességgel reagáltam a közös játékban, nem úgy állt a takaró sarka, ahogy kitalálta, akkor kész, teljes a hiszti és az őrjöngés. Kipihenten nyilván nem ilyen, de ebből nekem személy szerint 1 perc is sok, nemhogy még akkor 1 órát tartson pluszban ez az időszak. Úgy, hogy amúgy én is már simán aludnék 9kor, szóval azért nekem nincs végtelen energiám és türelmem este még tovább nyúzni magunkat.
ma 11:12
 6/17 anonim ***** válasza:
57%

3mas vagyok. Én ezekben szigorú vagyok. Ha nem tetszik neki valami, oldja meg, vagy ne hisztizzen miatta. Hisztiztek jópárszor, volt, hogy kitettem őket az udvarra este, vártam 5 percet, megkérdeztem jobb lenne-e az ágyban nyugodtan. Adhd-s a gyerekem, de emiatt nem fogom hagyni, hogy a fejemre nőjön. Meg kell nekik tanítani, hogy nem érnek el semmit a hisztivel, és egy idő után abbahagyják. Vagy esetedben ha hisztizik, kimész, neki maradnia kell a szobában. Lehet szaranya vagyok, van, amiben engedek, de ezt a fajta viselkedést nem engedem meg nekik.

Volt, hogy az éjszaka kellős közepén kért kaját. Egyetlen egyszer adtam neki. Következő alkalommal mondtam, igyon kis vizet, reggel ehet. Nem tudta, hová tette az alvós plüsst, akkor nem alszik vele. Nem tetszett neki a takaró, alhat nélküle. Drasztikusnak tűnhet, de én 2 dacos, akaratos fiúval csak így bírok.

ma 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Ha nyűglődik az esti rutin végén, meg szoktam mondani, hogy fekhet még az ágyban és játszhat a plüssökkel, de nekem is dolgom van és fáradt vagyok, készülnöm kell aludni (zuhany, stb). Megmondtam, hogyha befejeztem, és még ébren van, benézek hozzá újra, de addigra mindig elalszik.
ma 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
27%

6!

Hát nem lennék a gyereked.

Ezek után majd ne csodálkozz, ha öreg korodra egy otthonba dugnak és rád se nyitják az ajtót.

ma 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
34%
🤣 köszönöm ítélkező asszonyság, letojom mit gondolsz. Szeretnek a gyerekeim, én is őket, és többet foglalkozok velük, mint az átlag, csak szabok határokat. Neked meg pattogjon 2 hisztis gyerek a fejeden.
ma 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
53%
8, És gondolom te vagy az, aki más kérdésnél annyit nyög be, hogy "neveld meg." Ha én írtam volna ki a kérdést, tuti ezt írod.
ma 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!