Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Hogyan szerettessem meg...

Hogyan szerettessem meg gyerekeimmel az olvasást?

Figyelt kérdés

11 és 13 éves fiúk, én ilyen idős koromban szinte faltam a könyveket, könyvtárba jártam, őket meg nem érdekli.

Pici koruktól próbáltam megszerettetni velük a könyveket, óvodáskorukban imádták nézegetni, hallgatták a meséket amiket olvastam nekik, amikor megtanultak olvasni nagy lelkesedéssel kezdték olvasgatni a könyveiket, de ez a lelkesedés azután évről évre csökkent. Most ott tartunk, hogy unalmas és fárasztó az olvasás, persze a számítógép érdekesebb. Még ha korlátozzuk is a számítógép használatát, attól még nem fognak többet olvasni. Próbáltam olyan regényeket keresni, ami mostani történet, hasonló korú fiúkról szól, de az sem dobta fel őket. Pedig nem azzal van gond, hogy nehezen megy az olvasás, alsóban kitűnő tanulók voltak, felsőbe kerülve pedig rögtön a magyar irodalom ami 4-es lett, sajnos utálják, szerintük unalmas és érthetetlen. A kisebbik most tanulja a János vitézt, és vért izzadunk, annyira utálja. Pedig mi annak idején szerettük, meg Jókait is és Mikszáthot stb. A mai gyerekek mind ilyen mások, vagy én rontottam el valamit?

Mivel lehetne felkelteni az érdeklődésüket?



2013. jan. 21. 14:23
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:

"Erről jut eszembe van egy ilyen vicc, hogy két pasi beszélget, és a csattanó, hogy könyvárban akar xy foglalkozású nőt felszedni, xz dologgal. És a poén benne, hogy se olyan foglalkozás, se az a cucc, amivel fel akarja őket szedni, se könyvtár nem létezik manapság."


Nekem pedig erről az jut eszembe, hogy az egyetemen most kellett elkészíteni a szakdolgozatot, és mindenki a netről szedett le anyagokat, amikre hivatkozott a dolgozatában.

Kivéve a fiamat, aki nem sajnálta sem az időt, sem a fáradságot, hogy felutazzon Budapestre az egyetem könyvtárába, ahol csodák csodájára már 2-3 könyvben megtalálta azt, amit ő a szakdolgozatában fel tudott dolgozni.

Ugyanezek fent vannak a neten is, csak elaprózva és nem mindig lehet azt megtalálni, amit éppen keresel.

Sok weboldal pedig csak akkor engedi meg a betekintést, ha fizetsz érte.


De ha neked ez jobban megfelel, mint elmenni egy könyvtárba, ami szerinted már nem is létezik, akkor csak sajnálni tudlak téged és a hozzád hasonlókat.

2013. jan. 21. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:

# 12


Te se fogtad a lényegét, ezzel a társadalom hülyeségére céloztam... Mindegy. Másik, hogy mai gyerek el sem hiszi, hogy valami nincs fent a neten. Pedig van ilyen, és én ezt évekig el se tudtam képzelni.


14/F (11-es válaszoló)

2013. jan. 21. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
Ja, csak ugye nem tudok szarkasztikusan írni. Amúgy meg fejlettebb országokban fent van tényleg minden így, és nem kerül pénzben, de őszintén: ki nem sz*rja le mi van külföldön, ha mi itt élünk.
2013. jan. 21. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
50%

Olyan vagy, kérdező, mint az apám.:) Ő is imádott olvasni.

Én sírva fakadtam, mikor könyvet kaptam második osztályban a bizonyítványomra (Harry Potter és a Bölcsek Köve). Apa nem foglalkozott vele, én megnyugodtam és elkezdtem olvasni. Olvastam...olvastam...és nem tudtam letenni! Kiolvastam egy nap alatt a Kincskereső kis ködmönt, a Pál utcai fiúkat, az Egri csillagokat utálom, de mindegy.xddd Szeretek lovas, csajos regényeket olvasni. Az öcsém viszont nem olvas könyveket, szerintem ideje lenne... mert Minecrafttól meg az agypusztító robbantgatós videóktól sokkal műveltebb lesz.-.- Én nagyon humános vagyok, mondjuk az informatika jól megy, de a matek rémálom.xd Hát figyu kérdező: ne erőltesd rájuk, rosszabb lesz. Darren Shan könyvek nem jöhetnek szóba? Ha végképp nem megy, hagyd...:)

2013. jan. 21. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:

Daren Shan műveit ajánlom, de engem lekötött a sima warhammer: felix és gotrek sorozat is ennyi idősen. A démonvilág kifejezetten rövid, de annál jobb (D.S.-tól.) Lovecraft, Clive Barker's Jericho novellák köteteit is imádtam. Ezek mind véresebb fantasyk, horrorok De mégis a fő közönségeik a kamasz fiúk. Esetleg egy játékadaptáció könyvét is kikölcsönözhetnéd nekik. Assassin creed-nek remek a feldolgozása. De van Dragon Age Mass effect, Witcher is. Ha MMO-kat szeretik Warcraftból is vannak, de az izgalmasabb darabok maximum a neten vannak fent.


15/f

2013. jan. 21. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:

Egyébként én úgy kezdtem el olvasni, hogy voltunk elutazni, 7 napig nem volt se gép, se TV, de nagyjából semmit se lehetett csinálni... Na, és anyukám mindig kötelezett arra, hogy vigyek könyvet. Na, és egyszer elkezdtem olvasni az egyiket, aztán rájöttem, hogy ez nem is akkora hülyeség. Mostmeg új könyvesszekrényt vettünk, mert annyiszor rángatom el őket, hogy kell még valami olvasnivaló. (Én főleg a humoros könyveket szeretem, meg a poszt-apokaliptikusokat, nameg a sci-fi-t. Utóbbi kettő néha együtt jár:) )


14/F

2013. jan. 21. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:

"Te se fogtad a lényegét, ezzel a társadalom hülyeségére céloztam... Mindegy. Másik, hogy mai gyerek el sem hiszi, hogy valami nincs fent a neten. Pedig van ilyen, és én ezt évekig el se tudtam képzelni. "


Ó, akkor bocsáss meg, légy szíves!

Tényleg rosszul értelmeztem. De teljesen kiakadok, amikor arról olvasok, hogy mindent csak neten lehet megtalálni.

2013. jan. 21. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:

Na először is, ne erőltesd az olvasást. Ha utálják, akkor még jobban meg fogják ezáltal.

Ilyen idős koromban én sem szerettem a kötelezőket, sőt most sem, pedig már mindjárt végzős vagyok a gimiben. Egyszerűen utálom azokat kiolvasni.

Viszont nagyon sok Jules Verne és Rejtő Jenő könyvet olvasok fiú létemre, ha van egy kis szabadidőm.

Majd idővel rájönnek, hogy lehet szórakoztató is, de ezt még ők nem tudják felfogni.

Ha pedig úgy alakulnak a dolgok, hogy őket ezek nem érdeklik, akkor ez van. El kell fogadni, mindenkinek más az érdeklődési köre. Nem tudsz mit tenni ez ellen, nem mindenki egyforma. Te meg végképp nem rontottál el semmit. :)

2013. jan. 21. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, különösen a magyar tanárnak, és azoknak, akik példákat, ötleteket adtak. Különösen a fiatalok olvasmányötletei jók, hiszen ők korban közel állnak a fiaimhoz, talán érdeklődésben is. Erőltetni nem akarom az olvasást, pont az a célom, hogy olyan műveket találjak, ami felkelti az érdeklődésüket, és belső késztetésük lesz az olvasásra.

Sajnos ők már nem ismerhették a nagyapjukat, az én apám olyan ember volt, aki állandóan olvasott, a könyvet még sokszor evés közben sem tette le, minden érdekelte a szépirodalomtól a ponyvaregényig a sci-fi remekműveitől a lírai költészetig,ha valamit kikölcsönöztem a könyvtárból, kikapta a kezemből és először ő olvasta el... Ilyen példát én már nem tudok mutatni a gyerkőceimnek, mivel dolgozó családanyaként az olvasásra szánható időm igen szűk terjedelmű, gyakran esténként olvasok, mikor ők már alszanak. Különben ez kezd beválni nálunk azt hiszem, ajánlottam nekik, hogy este tévézés helyett inkább az ágyban fekve olvasgassanak, ez most tetszik nekik. Azt mondták, utána jobb is elaludni.

2013. jan. 22. 07:22
 20/26 anonim ***** válasza:

Talán érdemes lenne megpróbálkoznod Thomas Brezina Hot Dogs könyveivel. Azt hiszem 4. vagy 5. osztályban oda voltak ezért a fiú osztálytársaim. Olvastam más, lányoknak szóló regényeket Brezinától, és szerintem elég jók. Ez a sorozat első kötete:

[link]

[link]

Ha jót akarsz magadnak, beíratod őket a könyvtárba, és onnan kölcsönöztök, mert Brezina könyvekből is rengeteg van, és egy kötet is min. 2000ft. A könyvtár különben is jó lenne, mert az ottani dolgozók tudnának könyveket ajánlani, és nem csak szépirodalmat lehet olvasni, hanem sok ismeretközlő könyv is van, ami informatikával, vagy más tudományokkal kapcsolatos, és gyereknyelven van. Ha inkább reál beállítottságúak, akkor lehet hogy ezek jobban fognak nekik tetszeni.

2013. jan. 22. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!