Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Hogyan szerettessem meg...

Hogyan szerettessem meg gyerekeimmel az olvasást?

Figyelt kérdés

11 és 13 éves fiúk, én ilyen idős koromban szinte faltam a könyveket, könyvtárba jártam, őket meg nem érdekli.

Pici koruktól próbáltam megszerettetni velük a könyveket, óvodáskorukban imádták nézegetni, hallgatták a meséket amiket olvastam nekik, amikor megtanultak olvasni nagy lelkesedéssel kezdték olvasgatni a könyveiket, de ez a lelkesedés azután évről évre csökkent. Most ott tartunk, hogy unalmas és fárasztó az olvasás, persze a számítógép érdekesebb. Még ha korlátozzuk is a számítógép használatát, attól még nem fognak többet olvasni. Próbáltam olyan regényeket keresni, ami mostani történet, hasonló korú fiúkról szól, de az sem dobta fel őket. Pedig nem azzal van gond, hogy nehezen megy az olvasás, alsóban kitűnő tanulók voltak, felsőbe kerülve pedig rögtön a magyar irodalom ami 4-es lett, sajnos utálják, szerintük unalmas és érthetetlen. A kisebbik most tanulja a János vitézt, és vért izzadunk, annyira utálja. Pedig mi annak idején szerettük, meg Jókait is és Mikszáthot stb. A mai gyerekek mind ilyen mások, vagy én rontottam el valamit?

Mivel lehetne felkelteni az érdeklődésüket?



2013. jan. 21. 14:23
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
96%
Hát próbálj nekik olyat keresni, amik érdeklik őket, esetleg olvashatnak a gépen is (én is ezt szoktam, mivel minden könyvemet többször is kiolvastam már). Persze ha nem megy, nem kell erőltetni, ne érezzék, hogy csak kín, meg muszáj.
2013. jan. 21. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
95%

Miért hiszed, hogy te rontottál el valamit?

Más az érdeklődési körük, ennyi.

Én mindig is utáltam az olvasás, pedig jó tanuló voltam.

Van egy lányom és egy fiam. A lányom éjt nappallá téve olvas, a fiam meg menekül a könyvektől.

Ilyen a beállítottságuk, mert nem neveltem őket másképp!

Ennyi.


Tudom nehéz lehet, de túl kell esnetek az iskolás időszakon, meg kell küzdeni ezzel-azzal, nektek speciel az olvasással. Túl lesztek rajta.

2013. jan. 21. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
78%

Mondjuk azzal,hogy nem a magyar szépirodalmat nyomatod. Vegyél nekik Pottert, Tolkient, azt halottam,hogy Lovecraft és Vonnegut is jó. Verne vagy jó öreg Doyle is szórakoztatóan ír.

De nem kell erőltetni, én pl imádok olvasni,de a hajam tépném ha még egyszer ki kellene olvasnom a Kincskereső kisködmönt vagy a Légy jó mindhalálig-ot.

Valami egyszer is sok és szerintem az elvárt kötelezők valami rémesek. A magyar irodalomban is vannak klassz szórakoztató regények, nem értem miért ilyeneket kell feladni mikor a Tanár úr kéremet például ezerszer jobban élvezné mindenki.

2013. jan. 21. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
96%

Magyartanárként,esküszöm neked,hogy van olyan könyv,amit kifejezetten utálok.13-14 éves koromban nem kötött le egyáltalán az olvasás,szívesebben mentem el szánkózni a barátaimmal stb. Aztán édesanyám vásárolt nekem egy regényt.Annyira tetszett,hogy onnantól kezdve szinte faltam őket.

Javaslom,hogy vegyél egy ő korosztályuknak való könyvet,aminek már a rövid tartalma is érdekes.Ne legyen vastag,150 oldal körüli maximum,mert ha 400-500 oldalas az riasztó(nak tűnik.) A számítógépet ne korlátozd,akkor csak "ellenségnek" fogják érezni az olvasást.Emellett mutass példát,olvass te is sokat,és alakíthatsz olvasó kuckót,ami a lakás/ház elszeparált része,hangulatosan berendezed.

Sok sikert!

2013. jan. 21. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 A kérdező kommentje:

Nem írtam, hogy a magyar szépirodalmat nyomatom nekik, azt az iskolában tanulják. Pottert és Tolkient próbáltam, nem jó, túl hosszú és megvan filmen(ők mondták) A könyvesboltban javasolták az Egy ropi naplóját, de abba is csak belekezdtek. Jó lenne egy-két konkrét regény, ami rövid terjedelmű és érdekelné őket.

A személyes példamutatással nincs gond, én szeretek olvasni, sok jó könyvünk is van. Én attól félek, ha ennyire csökken az érdeklődésük, később ez a tanulmányaikra is kihat, mert már most is unalmas az irodalom a történelem, és ami nem érdekel, azt nehezebben is tanulják. A matek meg a természetismeret meg az informatika az érdekes, lehet, hogy mindkettő reál beállítottságú inkább. De a jegyeik a humán tárgyakból már romló tendenciát mutatnak, a nagyobbik már hármasokat is kap irodalomból. Pedig jóeszűek, és messze még a középiskola!!!

2013. jan. 21. 15:27
 6/26 A kérdező kommentje:
Jaj, kedves 5-ös válaszoló, akkor én egy barlanglakó vagyok, ha még a 21.században olvasok könyveket? Én még azok közé tartozom, akik azt vallják, hogy az olvasás széleslátókörűvé tesz, fejleszti a fantáziát, képzelőerőt, növeli az intelligenciát, tájékozottá tesz stb. Az agyunknak olvasás közben fel kell tudni dolgozni, átalakítani a kapott információkat, míg a képernyő bámulása egy passzív tevékenység, készen kapott információk feldolgozatlanul kerülnek az agyunkba, tompítva ezzel a gondolkodásunkat. Én a gyermekeim szellemi fejlődése miatt aggódom,köszi!
2013. jan. 21. 15:35
 7/26 anonim ***** válasza:
90%
Sajnos konkrét regényeket nem tudok, csak a Sherlockot tudom ajánlani. Vagy bár ez is hosszú,de a Percy Jackson könyveket. Utóbbiból is készült film, de a könyv attól még jó és talán kedvet kapnak egy kis törizéshez is.
2013. jan. 21. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
90%

4-es válaszoló vagyok,a magyartanár:

Megértem az aggodalmad,jól gondolkodsz,de hidd el eljön az az idő,amikor ők is megérnek egy könyvre.Apukám állandóan könyörgött nekem,hogy "kislányom olvass", ő pedig minél inkább mondta,én annál inkább nem akartam megérteni.Ha a reál tudományok jobban érdeklik őket,akkor érdemes arra orientálódni,informatikai könyvek pl. A jegyekre pedig érdemes odafigyelni,mert a 8.-os gimnáziumi felvételibe ötödik osztálytól MINDEN félévi is év végi jegy beleszámít.Nyolcadikosaim most felvételiztek,és komolyan azt javaslom,hogy érdemes már ilyenkor odafigyelni rájuk,mert különben meg fog gyűlni a bajuk a fogalmazás írással,vagy épp a koncentrálással.

Ajánlom:

Bradley,az osztály réme-Louis Sachar

Nyáron történt-Lois Lowry

2013. jan. 21. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
90%

Vagy talán Agatha Christie-könyveket.


Igen, lehet hogy reál beállítottságúak a gyermekeid.

Akkor pedig nem fogja érdekelni őket az irodalom és a nyelvtan.

Tudom, min mész most keresztül, mert az én fiam sem szeretett olvasni. Verseket kínszenvedés volt tanulnunk, nyelvtani helyesírás katasztrófa volt.

Így bukdácsolta végig az általános iskolát és a szakközépiskolát is.

Ami érdekelte, az a matematika, fizika és a természettudomány.

Ezzel kapcsolatos könyveket vettünk neki.

Logika a matematikában, az idő, kvantumfizika, minden, ami kapcsolatos a végtelen térrel és idővel, űrvilág, a részecskegyorsítók - modern fizika.

Nagyon jó könyveket lehet találni akár könyvtárban is, ha nem akartok rá pénzt kiadni.


Nagyon sokáig a Leslie Lawrence-könyvek kötötték le az érdeklődését, illetve a tibeti kultúra.

Ajánlom még a National Geographic c. újságot. De az újságot és nem az internetet. Az én fiam nagyon szerette ezeket olvasni.

Sajnos, azok a regények, amiken mi nőttünk fel és szerettük is olvasni, szinte azonosultunk a szereplőkkel, őket már nem tudja lekötni.

Az internetet pedig ne korlátozd, mert most már nem lesz nevelő célzatú.

Próbálkozni kell, mi az, ami érdekli őket.

Az én fiam egy verset meg nem tanult kívülről, mégis sikerült neki leérettségizni.

Továbbtanuláshoz olyat választott, ami érdeklődési körének megfelelt. Fizika-matek szakon tanult tovább.

Üdv.

2013. jan. 21. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:

Kérdező: Ha az egy ropi naplója nem kötötte le őket, akkor nem tudom mi fogja... Én nagyon bírom, mégha picit gyerekes, de 14 éves létemre simán elolvastam mindet, igaz kb 0,5-1 óra alatt elpusztítok egy részt, de bírom. Húgom ugyanígy, pedig ő csak 11 éves.


OFF

Amúgy meg tényleg kőkorszaki dolog könyvet olvasni. Főleg papíros formában, mert azért (én és még) sokan (mások) digitális formában olvasnak, sokszor csak hallgatják a szöveget. (Persze nem ettől fogják megszeretni az olvasást, ezt csak úgy mondtam.) Erről jut eszembe van egy ilyen vicc, hogy két pasi beszélget, és a csattanó, hogy könyvárban akar xy foglalkozású nőt felszedni, xz dologgal. És a poén benne, hogy se olyan foglalkozás, se az a cucc, amivel fel akarja őket szedni, se könyvtár nem létezik manapság.

2013. jan. 21. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!