Tényleg érdemesebb magániskolába vinni a gyerekeket elsőben még akkor is ha messze van az iskola?
Iskolaválasztás előtt állunk és teljesen ledöbbentem hogy szülők képesek 20-25kmt utaztatni elsős gyereküket. Tényleg annyival többet adnak ezek? Mi falun lakunk teljesen oké az itteni általános iskola, én is ide jártam, most is rengeteg lehetőség van zene, sport stb.
Nálatok mi a tapasztalat ezzel kapcsolatban?
Az 1-gyel értek egyet. Csak másodlagosan választanék maganiskolát ilyen kicsinek, ha vmi komoly baj merül fel az elérhető állami iskolákkal kapcsolatban.
Egyébként én nem hiszek a maganiskola sztoriban, kicsit hasonló, mint a magáneü.
Egyrészt idehaza az átlagember nem tud igazán jó magánt megfizetni, és a maganintezmények gyakran látszatminőséggel próbálják kíszúrni a vevők szemét, mert azt az összeget nem tudja elkerni, amiből az igazi minőséget meg lehet venni.
Másik nagy bajom, hogy az ilyen iskolákba sok olyan gyerek kerül, aki annyira nem tehetséges csak gazdag. Nem is biztos, hogy rendesen mérik osztályozni az igazán fizetőkèpeseket (mint az a top budapesti magánegeszsegügyi központ, ahol a klienssel elővèlemènyeztetni kell az ambuláns lapot, és ha nem tetszik neki a diagnózis, mást kell írni).
Ezek a gyerekek sem biztos, hogy a nekem tetsző értékrendben èlnek. A sikeres és értèkes emberek gyakran a szegényebb értelmiségi szülők gyerekei, tanárok stb. Pl az én anyukám matekversenyt szervezett a plüssàllataimnak, újratanulta a matekkönyveket, mit ad Isten, egy versenyistàlló iskolában az osztály egyik legjobb matekosa voltam. Nekem meg is mondta anyám, hogy úgy tanuljak, hogy ő sehová nem tud majd befizetni- hát nem is kellett.
Azt se bánnám, ha minden - nem agresszív, lehúzó - réteg gyerekeit látná a gyerekem, és nem csak a helyi sznobok gyerekei között szocializálódna.
Amúgy 20-25km nem a világ vége, ha nyomós indok van rá, de a helyedben kipróbálnám a közeli sulit. Vekerdy is mindig ezt mondja, és itt nálunk pl a negyed óvi vagy a mű utcánkban vagy a párhuzamosak jön, és ez tök jó.
Szerintem is illúzió a magániskola.
A hazai rendszer elavult, nem gyermekközpontú. De az alap reformokat a tanárképzésen kéne kezdeni, aztán a tanterven és a tankönyveken.
Azt tudom, hogy pl. a Waldorfnál van a tanároknak valami továbbképzés, de a többi sulinál nem hiszem. Én alapítványi középiskolában tanítottam, de ott semmi nem volt. A kezembe nyomta a főnök a Pedagógiai programot, aztán tessék, taníts eszerint. Alapvetően előtérbe szerette volna helyezni a projektmunkát, azt, hogy házidolgozatra, kiselőadásra adjunk értékelést a gyereknek. Értem. És pl. matekórán ezt hogy? Egy diák magyarázza el az osztálynak a Pitagorasz-tételt? Mi sülne ki abból?
A vége az lett, hogy persze, hogy minden tanár úgy tanított, mint a hagyományos iskolában. A végén a kimenetnek ugyanannak kell lennie, az érettségi az központi.
A másik meg az, hogy általában azokat a gyerekeket adják ide, akik valószínűleg az államiban nem állnák meg a helyüket. Ezt tapasztaltam én is, gimnázium volt elvileg, de némelyik gyerek írni-olvasni sem tudott rendesen.
Általános iskolába meg olyanok mennek nagy számban, akikkel már az oviban is gond van. Az én fiam pl. adhd-s, és az óvónők nagyon mondták, hogy mindenképpen magánba vigyem a gyereket, mert az államiban nem fogják eltűrni, ahogy viselkedik.
De egy magániskolában nem gyógypedagógusok tanítanak! Ez egy gyakori tévedés, és ezzel megszívják azok a gyerekek is, akik egyébként jó képességűek, de a problémás gyerekek miatt nem lehet haladni. Ismerősöm tanít a Waldorfban, azt mondta, hogy szinte mind kivizsgálatlan sni-s gyerek.
A másik meg az, hogy elvileg ezek az iskolák átjárhatók az állami iskolákkal, annak kell lenniük. De azért az oltári szívás lenne, ha bármi okból mondjuk 7.-ben kéne átvinned az alternatív iskolából az államiba a gyereket. Nekem azt mondták a Szakértői Bizottságban, hogy mindenkit lebeszélnek a magániskoláról. A Waldorf pl 13 év alatt ad érettségit. Ez azt jelenti, hogy 13 évre elkötelezed magad. Értem, hogy most ki tudod fizetni, és 10 év múlva is? Bármi megtörténhet. Olyat is olvastam egyébként, hogy maga az iskola szűnt meg, aztán ott a gond, hogy hova menjen a gyerek tanulni.
Az alapítványi iskolánál van egy olyan illúzió, hogy nem kell fizetni, mert az alapítvány fizeti az oktatást. De az alapítványnak honnan van erre pénze? Hát onnan, hogy a szülők fizetnek alapítványi hozzájárulást. Elméletileg ez nem kötelező, hiszen a gyerek 16 éves korig tanköteles. Amikor ilyenben tanítottam, a fél iskola nem fizetett. Azért ehhez már pofa kell. Mégis mit gondolnak ezek az emberek, a tanárok ingyen dolgoznak? A rezsit miből fizeti az iskola? Eszembe nem jutna ilyen suliba adni a gyerekemet, ha nem akarok fizetni.
Amúgy elvileg 16 évesen ki is lehet most már rakni a gyereket, ha nem fizetnek a szülők. Sőt van rá kamat is, szóval én nem játszanék ezzel.
De sok ismerősöm nagy naivan hiszi, hogy az alapítványi iskolák ingyenesek.
Többféle alapítványi iskola van. Lehet, hogy akad olyan is, ami ténylegesen azt nyújtja, amit a reklámanyagban ígér. Viszont a legtöbbel komoly bajok vannak, csak erre a szülők később szoktak rájönni.
1. Elég sok magániskola a problémás, de jómódú gyerekekkel van tele. A legtöbbnek ehhez van egy idióta szülője is, aki képtelen belátni, hogy a gyerekkel nevelési vagy egyéb (pl. ADHD) probléma van, nem is keresi a megoldást, helyette kijelenti, hogy az ő gyereke csak különleges. Elég két-három ilyen "különlegesség" és nem lehet tanítani, akkor sem, ha az osztály amúgy kislétszámú.
2. Az itt tanítók ugyanúgy a pedagógus bértábla alapján kapnak fizetést és komoly presztízst sem jelent ilyen helyen dolgozni, tehát legenda, hogy a legjobbakat találják meg. Sőt a legjobbak elmenekülnek, amikor szembesülnek a fenti különleges kölykökkel vagy éppen azzal, hogy a szülők úgy gondolják, azért mert fizetnek cselédként kezelhetik a tanárokat.
3. Ahogy írták, a rendszer sok esetben nem átjárható az államival. Tök jól hangzik a gyerekközpontúság meg minden, de sajnálatos módon ez gyakran azt is jelenti, hogy az állami sulikban tanított tananyag jelentős részét ezek a gyerekek nem ismerik. Ha pl. el akarsz költözni ez hatalmas szívás tud lenni. Waldorf suliból jött gyerekeket pl. rendszeresen egy osztállyal visszább vesznek át, mert a tudásuk kb. ott van (vagy nincs)
Szóval ha normális az ált suli, akkor inkább azt válaszd.
19-es, köszönöm!
Pont ugyanezeket írtam, és szoktam mondani az ilyen kérdésekre, és mindig lehurrognak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!